Állami utasításra doppingoltak a sportolók?

A Die Presse beszámol arról, hogy kivizsgálják egy vérbank vezetőjének nyilatkozatát, aki azt állítja, állami utasításra doppingoltak az osztrák sportolók. A Rheinische Post a tartományi választások utáni kormánylehetőségeket latolgatja.

2009. 09. 27. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rheinische Post (rp-online.de)

A düsseldorfi napilap „Schleswig-Holstein és Brandenburg is választ” című cikkében foglalkozik a vasárnap megrendezett tartományi voksolások várható kimenetelével. Schleswig-Holsteinben közel 2,2 millió polgárt hívnak ma az urnákhoz. A közvélemény-kutatások szerint kérdéses, hogy a miniszterelnök által megcélzott kereszténydemokrata-liberális koalíció képes lesz-e megszerezni a többséget a kieli parlamentben. Aligha lehetséges a nagykoalíció folytatása, ezért a miniszterelnök könnyen rákényszerülhet a zöldek támogatására.

Világosabbak a viszonyok a másik tartományban, Brandenburgban. Ott 2,1 millió ember szavazhat a potsdami tartományi gyűlés összetételéről. Matthias Platzeck az SPD miniszterelnöke a közvélemény-kutatások szerint számíthat arra, hogy pártja továbbra is a legerősebb erő marad. Legutóbbi mérések szerint a szociáldemokraták ismét jelentős előnyre tettek szert a Baloldali Párttal szemben.

A radikális Német Népi Uniónak, mely öt évvel ezelőtt több, mint hat százalékot kapott, most alig van esélye, hogy átlépje a bejutáshoz szükséges öt százalékot; ugyanilyen esélytelennek tűnik a szintén radikális Németország Nemzeti Demokratikus Pártja a potsdami parlamenti mandátumok megszerzésére.

Die Presse (diiepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap „Kormány és dopping: Darabos tisztázást követel” című cikkében foglalkozik azokkal a vádakkal, miszerint a bécsi kormány is támogatta egyes sportágakban a tiltott teljesítményfokozást. Norbert Darabos (SPÖ) honvédelmi miniszter – aki felügyeli a sportügyeket is – követelte Lothar Baumgartner, a Humanplasma nevű vérbank ügyvezetője nyilatkozatának kivizsgálását, miszerint az akkori bécsi kormány is belebonyolódott a cég körüli doppingügyekbe.

Baumgartner úgy fogalmazott a Spiegelben, az ismert hematológus Paul Höcker, a Humanplasma tanácsadója 2006-ig atlétákat kezelt vérdoppinggal és „az osztrák kormány tagjai köréből kérték fel, hogy a beavatkozásokat Bécsben hajtsa végre.” „Baumgartnernek konkrétan meg kell neveznie, pontosan kikre gondolt az osztrák kormánykörökből” – fogalmazott Darabos.

Az Oberösterreichischen Nachrichten című lapban Baumgartner vitatta, hogy ő az interjúban valóban utalt volna kormánykörökre: „Három napig üldözött egy szerkesztőnő, de nem adtam interjút. Nem tudom megerősíteni a kormánykörökre történő utalást” – mondta. Gerhard Jarosch az államügyészség szóvivője, az Austria Presse Agenturnak nem tudta megerősíteni a politikusoknak az ügyben történt érintettségét, a nyomozócsoport aktáiban erről nem találtak semmit. A bécsi államügyészség azonban a nyomozás során olyan adatokat talált, miszerint Humanplasma vérbank vérvételekkel, mintegy 300 000 eurós bevételre tett szert anélkül, hogy azért adózott volna. A Humanplasma időközben önfeljelentést tett és megerősítette, hogy 2006-ig 50 sportolót kezeltek az intézetben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.