A szabadságpárt (FPÖ) 2004-es drámai szereplése után ismét jelentősen javított, megduplázta a voksokat és megszerezte a leadott szavazatok negyedét. 25,2 százalékos eredményével az FPÖ a második legerősebb párt lett a legnyugatibb osztrák tartományban.
A szocialisták (SPÖ) katasztrofális vereséget szenvedtek, 10,1 százalékos eredményükkel visszaestek a pártok versenyében a negyedik helyre. Ilyen rosszul még egyetlen tartományi választáson sem szerepeltek a világháború óta. A zöldek 10,4 százalékukkal csak keveset javítottak a 2004-es eredményükön. A többi szervezet nem tudta átlépni a bejutási küszöböt.
A választási részvétel elérte a 67,4 százalékot, ami majdnem 7 százalékkal magasabb, mint 2004-ben volt. Szeptember 28-án teszik közzé a hivatalos végeredményt, addig kiértékelik a levélben leadott voksokat, csak ekkor lesz végleges a pártok mandátumelosztása.
Annyi azonban bizonyos, hogy Herbert Sausgruber (ÖVP) tartományfőnök marad. Mint mondta, a lakosság egyértelmű megbízatása okán oktalanság lenne a lemondás. Sausgruber a választások előtt kijelentette, amennyiben az ÖVP nem lesz képes megőrizni abszolút többségét, akkor lemond.
Bár a néppárt egyedül is kormányozhatna, de eddig mindig koalíciós társat választott magának. Az ÖVP-FPÖ korszaknak vége. Mint a tartományfőnök a választás estéjén megerősítette, nem kíván tovább a szabadságpárttal együtt kormányozni. A leendő koalíciós partnerről kijelentette, erről „az ÖVP-elnökség holnap dönt”.
Dieter Egger az FPÖ listavezetője megerősítette a kormányzati részvételre formált igényét. „A néppárt nem helyezheti magát a választói akarat fölé” – nyilatkozta. Az elért eredménnyel rendkívül elégedettnek mutatkozott. Egger legutóbb akkor került a bírálatok kereszttüzébe, amikor a kampányában Hanno Loewy múzeumigazgatót „amerikai emigráns zsidónak” nevezte. Ezt követően Sausgruber Egger bocsánatkérésétől tette függővé az FPÖ kormányzati részvételét.
Annál jobbak az ÖVP-zöldek közös kormányzásának esélyei, hiszen Johannes Rauchnak, listavezetőjüknek a kormányzati részvétel kimondott célja. A koalíciós megbeszéléssel kapcsolatos végleges döntés azonban a néppárt kezében van – fogalmazott Rauch vasárnap. Az SPÖ-re országos szinten egyre nagyobb nyomás nehezedik. A vorarlbergi választás a karintiai és az EP-választás után immár a harmadik súlyos vereség, amióta Werner Faymann kancellár átvette az SPÖ vezetését.
Bár Günther Kräuter pártigazgató hangsúlyozta: „Werner Faymann politikájának nincs köze a vorarlbergi tartományi választásokhoz”. A vörös tartományi elnököknek komolyan kell venniük az eredményt, hiszen ez 1945 óta a legrosszabb tartományi eredményük. Már a következő hétvégén Erich Haidernek, a felső-ausztriai SPÖ főnöknek kell a választókkal megmérettetni magát.
(Forrás: DiePresse.com)
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal