Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap A többség a CDU–FDP-kormány mellett van – a nagykoalícióé a szimpátia című cikkében elemzi a vasárnapi Bundestag-választások vélhető kimenetelét. A 2005-ös Bundestag-választásokon az előrejelzések 40-43 százalékról beszéltek az SPD esetében, végül csak 35,2 százalékot kaptak a kereszténydemokraták. A közvélemény-kutatók kénytelenek voltak azzal a váddal szembesülni, hogy ők is a választások nagy vesztesei közé tartoznak, ezért megpróbálják eredményeiket számos tényező alapján korrigálni.
Problémát jelent, hogy a választók egyre később hozzák meg döntésüket. Röviddel a választások előtt 25-28 százalék nem tudja, kire fog voksolni, vagy egyáltalán elmegy-e a szavazófülkébe. A várhatóan alacsony részvétel mellett a bizonytalanok többsége a politikai táborok között ingadozik. Hét százalék még nem tudja, hogy a CDU-ra vagy az SPD-re voksoljon, 3 százalék a CDU és a zöldek, ugyanannyi az SPD és a liberálisok, illetve az FDP és a zöldek között ingadozik. Éppen ezért az utolsó napokban mindent megpróbáltak a pártok, hogy elérjék a bizonytalanokat.
Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Mohi meghallgatás: környezetvédelmi aktivisták bírálják a bohózatot című cikkében ismerteti a bécsi vitán történteket. Környezetvédelmi aktivisták tiltakozásától kísérve pénteken tartották a mohi atomerőmű kiépítésének hivatalos meghallgatását. A helyszínként szolgáló műszaki egyetemen „Állítsátok meg Mohit!” jelszavakkal tiltakozott a Global 2000, a Greenpeace és egyéb kezdeményezés néhány tucat képviselője. Nikolaus Berlakovich (ÖVP) környezetvédelmi miniszter a bécsi meghallgatást „a szlovák szervek világos együttműködési szándékaként” értékelte.
A műszaki egyetem dísztermében a mohi atomerőmű üzemeltetőjének válaszolnia kellett a közönség kérdéseire. A meghallgatás része a 3. és 4. blokk környezetvédelmi fenntarthatósági tanulmányának. A hallgatóság soraiban jelen lévő Berlakovich a rendezvény előtt kijelentette: az eljárás során Ausztriának sikerült elérnie, hogy minden jelentős biztonsági kérdés napirendre kerüljön. Elmondta: elvárja, hogy minden felmerült kérdést figyelembe vegyenek. Ulli Sima (SPÖ) bécsi környezetvédelmi tanácsnok szerint a meghallgatás központi kérdése a biztonság.
A projekt vezetője, Giancarlo Aquilanti utalt arra, hogy a 2,7 milliárd eurós beruházással évente hatmillió tonna szén-dioxidot lehet megtakarítani. A bécsi sajtótájékoztatón Radko Pavlovec, Felső-Ausztria atomellenes megbízottja értelmetlennek nevezte az egész eljárást, mely szerinte „bohózattá” alakult.
A mohi erőmű 3. és 4. blokkját, mely közel 160 kilométerre keletre fekszik Bécstől, már régóta vitatják. Az üzemeltető az Szlovák Elektromos Művek (SE), melynek többségi tulajdonosa az olasz Enel. A két első blokkot már tíz éve üzemeltetik. A 3. és 4. blokk építését 1992-ben pénzügyi okokból leállították. Az SE a 3. blokk üzembe helyezését 2012 szeptemberére, míg a 4. blokk elindítását 2014 első felére tervezi. Az új blokkal kívánják az apátszentmihályi erőmű bezárását követő energiahiányt pótolni, melynek leállítása az ország uniós csatlakozásának feltétele volt. Azóta Apátszentmihályon újabb erőműblokkot terveznek.
Visítva, röhögve vesznek búcsút David Pressman amerikai nagykövet-aktivistától a mémgyártók