Lehallgatók és meghallgatók

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol a héten Észak-Rajna–Vesztfáliában kirobbant megfigyelési ügyről. A Die Presse ismerteti azt a vitát, amely amiatt robbant ki, hogy az osztrák delegáció nem vonult ki az iráni elnök beszéde alatt.

2009. 09. 25. 9:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap A rendőrség vizsgálja a videoaffért című cikkében elemzi az észak-rajna–vesztfáliai spiclibotrányt. Az úgynevezett videobotrányba – a legnagyobb pártok, a CDU és az SPD észak-rajna–vesztfáliai listavezetőinek megfigyelési ügyébe – immár az államügyészség és a rendőrség is bekapcsolódott. A düsseldorfi miniszterelnöki hivatal és a tartományi CDU-központ közötti bizalmas e-mail-váltás anyagát a Focus magazin internetes kiadása közölte. „Mi megvizsgáljuk a vádakat, de egyelőre nem látjuk okát, hogy hivatalból megkezdjük a nyomozást” – nyilatkozta Johannes Mocken, a düsseldorfi államügyészség vezetője. Az e-mailek valószínűsítik, hogy Jürgen Rüttgers (CDU) miniszterelnök hivatala bekapcsolódott az SPD tartományi frakcióvezetőjének videós megfigyelésébe. A politikai ellenfél nyilvános fellépéseinek elemzése teljesen legális – hangsúlyozta Mocken. Az e-mailek továbbadásával azonban valószínűleg megsértette a levéltitkot, vagy a szolgálati titkot. Feljelentés azonban még nem érkezett. „Felkért bennünket a belügyminisztérium, hogy foglalkozzunk a kérdéssel” – nyilatkozta Frank Scheulen, a tartományi bűnügyi hivatal szóvivője. Amennyiben büntetőjogi jelentőségű tények kerülnének napvilágra, akkor azt eljuttatják az államügyészséghez. A CDU és az SPD kölcsönösen megfigyeltette az ellenfél tartományi listavezetőjét, Jürgen Rüttgerst és Hannelore Kraftot. Az ifjú szocialisták Duisburgban lefilmezték Rüttgersnek a románokról mondott, nem éppen hízelgő szavait, majd feltették azt az internetre.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Pofon Ausztriának: „Ahmenidezsád készséges hallgatója” című cikkében ismerteti az iráni elnök beszédét követően kirobbant vitát. Miközben több ország delegációja kivonult a teremből Mahmúd Ahmenidezsád antiszemita szónoklata alatt, az osztrák képviselők a helyükön maradtak. Ezért csütörtökön az osztrák ENSZ-delegáció számos bírálatot kapott. Ausztria Svédországot, az EU elnökségét ellátó tagállam viselkedését tekintette mintának, nyilatkozta a bécsi külügyminisztérium. Az EU megállapodott arról, hogy közösen elhagyják a termet, ha az iráni elnök beszéde során a háromból egy feltételt teljesít: lebecsüli a holokausztot, tagadja Izrael létjogosultságát és egyenlőségjelet tesz a cionizmus és a rasszizmus közé. A bécsi külügy álláspontja szerint, „Ahmedinezsád beszéde bár nem volt igazán örömteli, de ezeket az elemeket nem tartalmazta”. Ariel Muzicant, a bécsi Izraeli Kultuszközösség vezetője szerint az osztrák külpolitika nyilvánvalóan még a kis szimbolikus tiltakozásról is lemondott, hogy az Iránnal fenntartott kiváló gazdasági kapcsolatokat ne veszélyeztesse.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.