Megkérdőjeleződnek a korábbi közhelyek

A Die Presse arról ír, hogy a németországi bevándorlók körében többségében a szocialisták a legnépszerűbbek. A Der Spiegel a választások utáni politikai helyzetet elemezve azt írja, hogy a választások nagy vesztese az SPD, amivel az eddigi politikai közhelyek is megkérdőjeleződnek.• Továbbra is Merkel marad a német kancellár

2009. 09. 28. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Martina Salomon és Christoph Schwarz A bevándorlók a baloldalra szavaznak – vagy sehogy című cikkükben elemzik a migránsok választási viselkedését. A lakosságon belüli arányuk sokkal gyorsabban emelkedik, mint a pártlistákon. Miként választanak a bevándorlók, ha honosították őket? Mint a közvélemény-kutatások mutatják, többségük a szocialistákra szavaz. Amint a GfK-Austria tanulmánya (2000 személyt kérdeztek meg 2008 októbere és decembere között) bizonyította, 38 százalék az SPÖ-t, 11 a zöldeket, 5 az ÖVP-t, 4 az FPÖ-t és 2 százalék a BZÖ-t választotta. A törökök körében 51 százalékkal a szocialisták az abszolút többséget is elérték, a néppárt a lengyelek és a bolgárok körében (13-13 százalék), az FPÖ az oroszoknál (12 százalék) a legkedveltebb, akiket a szerbek követnek (6 százalék). A bécsi SPÖ már régóta felismerte a bevándorlókban megnyilvánuló lehetőséget és számos külön kezdeményezésében megpróbál egyesületekkel és kultúrcsoportokkal közelebb kerülni a lehetséges választókhoz. Ami nem könnyű, mert nagy részük távol marad az urnáktól, érdektelen és nehezen elérhető. A legerősebben a kérdéssel a zöldek foglalkoznak, akik olyan jelölteket is ajánlanak, akikkel a bevándorlók azonosulhatnak. Egyetlen más párt sem vett fel annyi bevándorló jelöltet a listájára, mint a zöldek.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hamburgi hírmagazinban Claus Christian Malzahn Új Németország című cikkében elemzi a tegnapi választások után a szövetségi köztársaságban kialakult politikai helyzetet. Angela Merkel kancellár marad, de ezért a CDU/CSU nagy árat fizetett. A 2005-ös eredményüket sem érték el. A fekete-sárga koalíciót Merkel annak az FDP-nek köszönheti, melyet a választók olyan nagyra dagasztottak, amit a közvélemény-kutatók nem sokkal korábban lehetetlennek tartottak. A Merkel-kormány belső elrendezése alapjaiban különbözik a korábbi CDU–FDP-koalícióktól. Helmut Kohl idejében a kereszténydemokraták négyszer-ötször annyi mandátummal rendelkeztek, mint a liberálisok. Ez mára – talán örökre – megváltozott. A jövőben a kormány elsődleges kezdeményező ereje Guido Westerwelle FDP-elnök lesz.

A betegre vert CSU ebben az ütközetben nem szövetségese lesz Merkelnek, inkább akadálya. Az FDP kétszer annyi képviselőt küldhet a Bundestagba, mint a CSU, mely csak a szavazatok 41 százalékát kapta meg Bajorországban, ami országosan alig 6,4 százalékot jelentett. A nagy vesztes a történelmi mélypontot elérő SPD, mely még az 1953-as vereséget is alulmúlta. Tizenegy év kormányzás után ellenzékbe vonul egy párt, melyet néppártnak már csak feltételesen lehet nevezni. A Baloldali Párttal szembeni előnye alig tíz százalék.

Frank-Walter Steinmeier kísérlete, hogy legalább a nagykoalícióba mentse a pártot, kudarcot vallott. Feltételezhető, hogy majd minden poszt megkérdőjeleződik, de Steinmeier és Franz Müntefering pártelnök személye biztosan, amint a végén főként csak üres ígéreteknek tűnő mérsékelt baloldali politika is. Mit áldoznak fel először, a nyugdíjkorhatár 67 évre emelését? Az afganisztáni akciót? Eddig közhelynek számított, hogy ha Berlinben valaki kormányozni akar, akkor a Baloldali Pártnak közelednie kell az SPD-hez. Már ez is megkérdőjeleződik. A Baloldali Párt hagyja majd, hogy az SPD közeledjen hozzá, ha véget ért a szociáldemokratáknál a belső leszámolás. A baloldali hajtórakéta szerepe, melyhez a többi ellenzéki pártnak még fel kell nőnie, egyelőre elegendő lesz.

A zöldek támogatottsága megnőtt – de miért? Belülről már régóta polgári erővé váltak, de érzésviláguk alapján magukat a baloldalhoz sorolják. De a zöldek tényleg szeretnének egy ennyire lecsúszott SPD-vel és politikailag ennyire múltba révedő Baloldali Párttal hatalmi igényeket megfogalmazni? A zöldek az egyetlen erő, amelyik e választást követően megkérdőjelezheti a politikai táborokat. Kérdéses, hogy lesz-e ehhez elegendő bátorságuk. Az első válaszokat a Saar-vidéki és türingiai tartományi kormány megalakításakor már megadhatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.