Wiener Zeitung
Az osztrák főváros félhivatalos lapjában Wolfgang Zaunbauer Több, mint csak településnév-tábla című cikkében ismerteti a kisebbségi kérdés kezelésére adott bécsi javaslatot. „A kisebbségekre jelenleg egy zsugorodási folyamat jellemző” – nyilatkozta Heinrich Neisser egykori bécsi nemzetgyűlési alelnök hétfőn az újságíróknak. „Ezért valamit tenni kell a népcsoportok megőrzéséért.” Ebben a szellemben Neisser kollégáinak egy válogatott kis csapatával közösen kidolgozott egy új népcsoportvédelmi törvényt és a tervezetet átadták Barbara Prammernek (SPÖ), a nemzetgyűlés elnökének.
A javaslat elkészítői közé olyan elismert szakértők tartoznak, mint Maria Berger, aki nemsokára Ausztriát képviseli az Európai Bíróságon, Bernd-Christian Funk, Theo Öhlinger és Dieter Kolonovits egyetemi professzorok. A törvénymódosítás azért várt szükségessé, mert a jelenlegi kisebbségi szabályozás számos fontos helyen más jelentős hiányosságoktól szenved, vélekedik Funk. Ausztriában hat népcsoportot ismertek el: Bécsben és Alsó-Ausztriában cseheket és szlovákokat, a Várvidéken a magyarokat, romákat és horvátokat, Stájerországban és Karintiában pedig a szlovéneket. Az államszerződésben név szerint csak a szlovéneket és a horvátokat említik, ezért ők rendelkeznek különleges védelemmel. Az új szabályozás célja, hogy minden népcsoport ugyanilyen védettséggel rendelkezzen.
Die Welt
A napilapban Merkel már az új kormánnyal kívánja ünnepelni a berlini fal leomlását című cikkében ismerteti a régi-új kancellár keddi nyilatkozatát. A CDU és az FDP választási győzelme után Angela Merkel (CDU) gyors koalíciós tárgyalásokról beszélt. Mint a CDU-elnökség ülése után bejelentette, Guido Westerwelle FDP-elnökkel és Horst Seehofer CSU-vezetővel a lehető leggyorsabban kíván megállapodni. A berlini fal leomlásának évfordulóján, november 9-én „szívesen köszönteném a vendégségbe érkező európai állam- és kormányfőket és a számos többi vendéget egy új kormánnyal” – fogalmazott a CDU elnök asszonya. Merkel utalt arra, hogy először az új parlamentnek kell megalakulnia, legkésőbb a választásokat követő 30. napon.
Merkel továbbá kijelentette, a CDU vezetésében nagyfokú elégedettség tapasztalható a szövetségi és a brandenburgi, valamint a schleswig-holsteini tartományi választások eredményével kapcsolatban. Az, hogy Berlinben sikerült a kormányváltás, jelentős kihívást, de komoly irányváltást is jelent a CDU/CSU számára. A választási eredményekre tekintettel Merkel úgy fogalmazott, egy nagykoalíció az elmúlt években mindig komoly kihívást jelentett a néppártoknak. Ez a veszteség azonban a kereszténydemokraták esetében viszonylag alacsony volt, ellentétben az SPD-vel. A CDU/CSU néppártként ezért egy jó kiindulási pontot teremtett a következő évekre. Egy alapos választási elemzés fogja a történtek minden részletét tisztázni.