A német rendőrök rettegnek a diszkrimináció vádjától?

A Die Welt beszámol arról a német rendőrségben zajló vitáról, szabad-e vallást, nemzetiséget nyilvánosságra hozni a körözéseknél. A Tagesspiegel szélsőbaloldali merényletek elkövetői ügyében történt ítélethirdetésről tudósít.

2009. 10. 17. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilapban Till-Reimer Stoldt A rendőrség félelme a diszkriminációtól című cikkében elemzi a kölni rendfenntartók dilemmáját, vagyis hogy mit közölhetnek körözéseikben, hogy ne vádolják őket rasszizmussal. Mennyi szándéktalan rasszizmustól való félelmet képes elviselni a bűnüldözés? Szabad a feltételezett „becsületgyilkos” személyazonosságát annyira anonimmá tenni, hogy az a nyomozást is akadályozza? S tanácsos egy egész bűnözési formáról szándékosan tájékozatlannak maradni ama félelem okán, hogy ne tűnjék az elkövetők népcsoportja rágalmazásának? Ilyen kérdéseket vetett fel egy feltételezett kölni „becsületgyilkosság”.

A bevándorlók által lakott Bilderstöckchen negyedben 2009. október 13-án egy lakóház belső udvarában férje meglepte a 29 éves Hannah H.-t. A szemtanúk szerint előbb szidni kezdte a nőt, majd előrántotta kését és több tucatszor arcon szúrta. Néhány perc múlva ott voltak a rendőrök és a mentők, de már késő volt. Hannah H., három gyermek anyja akkor már halott volt. A férj elmenekült. Az azonnal megkezdett körözésben a leírás nagyon kevéssé volt konkrét. A leírásban egyetlen szót sem vesztegettek haj- és bőrszínére, német nyelvismeretére vagy a körözött személy nemzetiségére. S még mindig megtagadják a rendőrségi szóvivők a tájékoztatást a körözött személy nemzetiségéről és vallásáról, hogy egyetlen népcsoportot se rágalmazzanak, amint az a kölni rendőrség nyilatkozatban állt, annak ellenére, hogy több szomszéd egyértelműen nyilatkozott a sajtónak. Eszerint a feltételezett gyilkos egy muzulmán, jordán férfi, míg az áldozat egy muzulmán hitre tért német nő volt, aki haláláig fejkendőt viselt.

A diszkriminációtól való félelem 2009 eleje óta befolyásolja igazán az észak-rajna–vesztfáliai bűnüldözést. Akkor Ingo Wolf (FDP), a tartomány belügyminisztere elrendelte, hogy a rendőrségnek nem szabad „megbélyegző, kategorizáló vagy általánosító megjegyzéseket emberekre” használnia. Valamint „kisebbséghez tartozásra a tudósításokban csak akkor lehet utalni, ha a történtek megértéséhez vagy a szakmai kapcsolat létrehozásához ez szükségszerű”. Eme elbizonytalanodás miatt Wolfgang Bosbach, a CDU bel- és igazságügyi szakpolitikusa arra figyelmeztetett, számos rendőr nem mer a körözésben annyit sem leírni, hogy a keresett illető „délies típusú”, mert az diszkrimináló lehetne. Szerencsére a kölni gyilkosság gyanúsítottját sikerült Brüsszelben letartóztatni. Úton volt Isztambulba, ahonnan továbbutazott volna a szíriai Damaszkuszba. A férfi személyazonossága a rendőrség számára ismert volt, mert a nő a korábbi bántalmazások miatt távoltartási végzést kért a közös lakásra ez év júniusában.

Évek óta követeli a Terre des Femmes nevű nőjogi szervezet, hogy alaposan vizsgálják ki a németországi úgynevezett becsületbeli gyilkosságokat. Végül is pontosan senki nem tudja, milyen gyakran ölnek a szövetségi köztársaságban. Azonban eddig egyetlen kormányzati képviselő sem teljesítette ezt a követelést – a pártok szokásos felháborodási gyakorlatai ellenére. Gülsen Celebi düsseldorfi ügyvédnő, a becsületbeli gyilkosságok kutatója összegyűjtötte a szétszórt adatokat. 1996 óta 88 esetet számolt össze. A Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) becslései szerint 1996 és 2005 között Németországban 55 becsületbeli gyilkosságot követtek el. 2007-ben 14, 2008-ban már 19 dokumentált esetet vagy ilyen kísérletet tartanak nyilván. A nőjogi aktivisták azt feltételezik, a becsületbeli gyilkosságok rendszeres felderítése mögött megbúvó hiányzó politikai szándékot az a félelem mozgatja, hogy ne vetődjön rájuk a muzulmánokkal és a bevándorlókkal szembeni rágalmazás vádja. De mi történik akkor, ha az áldozat éppúgy bevándorló vagy muzulmán, mint a tettes? Nem lenne fontosabb az áldozatok életének védelme, mint az esetleges diszkriminációtól való félelem?

Der Tagesspiegel (Tagesspiegel.de)

A konzervatív berlini napilapban Frank Jansen Harci Csoport: szélsőbaloldaliakat börtönbüntetésre ítéltek című cikkében foglalkozik a nagy figyelmet kiváltó politikai perrel. Az utcán baloldali tüntetők elénekelték az Internacionálét. Az 1. büntető szenátus pénteken Axel H.-t (48) és Oliver R.-t (37) bűnszervezetbeli tagság és gyújtogatási kísérlet miatt három és fél év börtönbüntetésre ítélte. A szintén a vádlottak padján helyet foglaló Florian L. (37), aki pszichés betegségben szenved, három évet kapott. A bíróság bizonyítottnak látta, hogy Axel H. és két társa a közveszélyesnek tartott merényletsorozatot elkövető Harci Csoport (MG) tagja – fogalmazott Josef Hoch tanácsvezető bíró. A vádlottakat találták felelősnek a 2007. július 31-i brandenburgi merényletsorozatért, ahol a Bundeswehr teherautóit akarták felgyújtani. Az MG legalább 25 gyújtogatást hajtott végre, összesen 840 000 euró kárt okozva ezzel – mondta Hoch. 2001-es letartóztatása óta a három férfi a „legaktívabb és legveszélyesebb szélsőbaloldali csoport tagja” volt.

A bíró hangsúlyozta, hogy a Brandenburg–Havelben végrehajtott merényletsorozaton kívül nem lehetett más bűncselekményt rájuk bizonyítani, ugyanakkor vádként felmerült, hogy az MG tetteinek ismeretében csatlakoztak a csoporthoz, mert egy „kommunista világtársadalmat” akartak létrehozni. A vádlottak viszonylag könnyen vették az ítéletet, s a teremben ülő baloldali publikum sem tiltakozott komolyabban. A viszonylag nyugodt fogadtatás oka volt, hogy a szenátus feltételes szabadságvesztést szabott ki az elkövetőkre. Csak hetente egyszer kell a rendőrségen jelentkezniük.

A bíróság ítéletében követte az államügyészség javaslatát. A vádlottak célja az volt, hogy fegyveres harcukkal megdöntsék a jelenlegi társadalmi viszonyokat. 2007. júliusi támadásukkal a lehető legnagyobb anyagi kárt akarták okozni az államnak, és szerettek volna további követőket kiprovokálni – fogalmazott Hoch. Már Brandenburg–Havelbe történő utazásuk előtt a rendőrség megfigyelte és lehallgatta a három személyt. Amikor Oliver R. és Florian L. megpróbálta elhelyezni az általuk barkácsolt és időzítővel ellátott gyújtóbombákat a gépkocsikon, beavatkoztak a rendőrök. Az ügyvédek bejelentették, hogy fellebbeznek. Több ügyvéd kijelentette, hogy a büntetőbíróságnak nagyon kevés bizonyítéka volt a vádlottak MG-tagságára. A bíró ugyanakkor számos olyan közvetett bizonyítékot említett, mely a vádiratban is szerepelt. Florian L. lakásában többek között megtalálták az MG által készített, Mini kézikönyv militánsoknak című füzetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.