Aki nem végez hasznos munkát, az távozzon!

A Die Welt ismerteti Thilo Sarrazin (SPD) nagy felháborodást kiváltó nyilatkozatát. A Focus értesülései szerint a vasárnapi katasztrofális vereség miatt távozásra kényszerülő Franz Müntefering pártelnököt Sigmar Gabriel jelenlegi környezetvédelmi miniszter követi majd a pártelnöki székben.

2009. 10. 01. 7:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban A szövetségi banknak is kínos saját elnökségi tagja című cikkében ismerteti a vezető szociáldemokrata politikusnak az alsó társadalmi osztályról kialakított álláspontját. A Német Szövetségi Bank szokatlanul éles formában elhatárolódott elnökségi tagja, Thilo Sarrazin álláspontjától. A szociáldemokrata politikusnak a Lettre Internationalnak adott interjújában nem a bank álláspontját ismertette és a megnyilatkozásnak nincs köze a munkájához – áll közleményükben.

Sarrazin a beszélgetésben főként a berlini törökök és arabok integrációs szándékának hiányát bírálta. „Az arabok és törökök, akiknek a száma egy hamis politika miatt megemelkedett, nem végeznek termelő munkát a gyümölcs- és zöldségkereskedésen kívül” – fogalmazott az egykori berlini pénzügyi szenátor. Mint hangsúlyozta, más bevándorló csoportok, mint a vietnamiak, vagy egyes kelet-európai országokból származók lényegesen kevesebb nyelvi problémával rendelkeznek és jobban integrálódtak. „A jugoszlávok magcsoportjánál már inkább »török« problémákat lehet látni; abszolút feltűnőek a török csoportok és az arabok” – fogalmazott Sarrazin.

Berlint szerinte két tényező terheli: „az 1968-as hagyományok és a nyugat-berlini slamposság. Problémát jelent továbbá, hogy a születések negyven százaléka az alsó társadalmi osztályból kerül ki” – fogalmazott az SPD-politikus. „Én egészen más hangot ütnék meg és azt mondanám: »Mindenki, aki képes valamire és törekszik, örömmel látjuk; a többinek valahova máshova kellene mennie«”.

A 64 éves politikus május 1-je óta a Bundesbank-elnökség tagja és ott a készpénzügyekért, információs technológiáért, valamint a kockázatellenőrzésért felelős. Előtte hét évig Berlin pénzügyi kérdésekért felelős szenátora volt és kemény takarékosságra kényszerítette a várost. Már ebben az időben is provokatív fellépéseivel keltett feltűnést.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazinban A nehézsúlyú reménysugár című cikkében ismerteti az SPD várható elnökének portréját. Franz Müntefering pártelnökségről történő vonakodó lemondása után minden valószínűség szerint Sigmar Gabriel lesz a novemberi drezdai pártkongresszus után az utóda. Ezzel a „Harz-hegység rollere”, ahogyan a nehézsúlyú SPD-politikust emlegetik, az SPD 2013-as kancellárjelölésének kulcsfigurája lesz.

A környezetvédelmi miniszteri pozícióját arra használta a volt alsó-szászországi miniszterelnök, hogy arculatát megformálja kül- és belföldön. A nagy jelentőségű 2007-es bali környezetvédelmi konferencián azok közé tartozott, akik jelentősen befolyásolták a tárgyalásokat, így azokat a Bush-kormány szembenállása ellenére sikerült eredményre vinni.

Belföldön Gabriel a szénerőművek melletti és az autóipar szigorú környezetvédelmi szabályaival szembeni fellépésével vált ismertté. Még az igen kritikus környezetvédelmi szervezetek is elismerték, hogy az SPD-politikus 2005-ös hivatalba lépése után gyorsan és hatékonyan bedolgozta magát új tárcájának munkájába és ezt követően sokat elért. A célként emlegetett környezetvédelmi törvénykönyv kudarcát sem az ő nyakába varrták.

A Bundestag választási kampányában Gabriel tagja volt a „Steinmeier-csapatnak”, és legalább az atomenergia kérdéseiben sikerült időnként támadásba lendítenie az SPD-t. Már az 1980-as években támogatta az erőművek kikapcsolását, amikor még ez az álláspont kisebbségben volt a párton belül. Maguk a politikai ellenfelei is elismerik „kampányképességét” – egy olyan tulajdonságot, amire az új SPD-elnöknek igencsak szükséges lesz.

Amikor Gerhard Glogowskinak 1999 végén egy utazási botrány miatt le kellett mondania, akkor a 40 éves Gabriel vette át három évre a miniszterelnöki tárcát. 2003-ban azonban képtelen volt ellensúlyozni a szociáldemokraták országos népszerűtlenségét és arra kényszerült, hogy átadja a kormányrudat a kereszténydemokrata Christian Wulffnak.

A frakcióban a reformokat támogató „hálózatépítő” csoporthoz csatlakozott. De a párt jobbszárnyának számító seeheimi kör is tagjaként tartja nyilván a pragmatikus politikust. Bírálói szerint azonban arrogáns és néha hiányzik a világos politikai irányvonala. Határozott bázissal nem rendelkezik a pártban, ami miatt rendszeresen tartania kell a párton belüli választásoktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.