Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban A szövetségi banknak is kínos saját elnökségi tagja című cikkében ismerteti a vezető szociáldemokrata politikusnak az alsó társadalmi osztályról kialakított álláspontját. A Német Szövetségi Bank szokatlanul éles formában elhatárolódott elnökségi tagja, Thilo Sarrazin álláspontjától. A szociáldemokrata politikusnak a Lettre Internationalnak adott interjújában nem a bank álláspontját ismertette és a megnyilatkozásnak nincs köze a munkájához – áll közleményükben.
Sarrazin a beszélgetésben főként a berlini törökök és arabok integrációs szándékának hiányát bírálta. „Az arabok és törökök, akiknek a száma egy hamis politika miatt megemelkedett, nem végeznek termelő munkát a gyümölcs- és zöldségkereskedésen kívül” – fogalmazott az egykori berlini pénzügyi szenátor. Mint hangsúlyozta, más bevándorló csoportok, mint a vietnamiak, vagy egyes kelet-európai országokból származók lényegesen kevesebb nyelvi problémával rendelkeznek és jobban integrálódtak. „A jugoszlávok magcsoportjánál már inkább »török« problémákat lehet látni; abszolút feltűnőek a török csoportok és az arabok” – fogalmazott Sarrazin.
Berlint szerinte két tényező terheli: „az 1968-as hagyományok és a nyugat-berlini slamposság. Problémát jelent továbbá, hogy a születések negyven százaléka az alsó társadalmi osztályból kerül ki” – fogalmazott az SPD-politikus. „Én egészen más hangot ütnék meg és azt mondanám: »Mindenki, aki képes valamire és törekszik, örömmel látjuk; a többinek valahova máshova kellene mennie«”.
A 64 éves politikus május 1-je óta a Bundesbank-elnökség tagja és ott a készpénzügyekért, információs technológiáért, valamint a kockázatellenőrzésért felelős. Előtte hét évig Berlin pénzügyi kérdésekért felelős szenátora volt és kemény takarékosságra kényszerítette a várost. Már ebben az időben is provokatív fellépéseivel keltett feltűnést.
Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazinban A nehézsúlyú reménysugár című cikkében ismerteti az SPD várható elnökének portréját. Franz Müntefering pártelnökségről történő vonakodó lemondása után minden valószínűség szerint Sigmar Gabriel lesz a novemberi drezdai pártkongresszus után az utóda. Ezzel a „Harz-hegység rollere”, ahogyan a nehézsúlyú SPD-politikust emlegetik, az SPD 2013-as kancellárjelölésének kulcsfigurája lesz.
A környezetvédelmi miniszteri pozícióját arra használta a volt alsó-szászországi miniszterelnök, hogy arculatát megformálja kül- és belföldön. A nagy jelentőségű 2007-es bali környezetvédelmi konferencián azok közé tartozott, akik jelentősen befolyásolták a tárgyalásokat, így azokat a Bush-kormány szembenállása ellenére sikerült eredményre vinni.
Belföldön Gabriel a szénerőművek melletti és az autóipar szigorú környezetvédelmi szabályaival szembeni fellépésével vált ismertté. Még az igen kritikus környezetvédelmi szervezetek is elismerték, hogy az SPD-politikus 2005-ös hivatalba lépése után gyorsan és hatékonyan bedolgozta magát új tárcájának munkájába és ezt követően sokat elért. A célként emlegetett környezetvédelmi törvénykönyv kudarcát sem az ő nyakába varrták.
A Bundestag választási kampányában Gabriel tagja volt a „Steinmeier-csapatnak”, és legalább az atomenergia kérdéseiben sikerült időnként támadásba lendítenie az SPD-t. Már az 1980-as években támogatta az erőművek kikapcsolását, amikor még ez az álláspont kisebbségben volt a párton belül. Maguk a politikai ellenfelei is elismerik „kampányképességét” – egy olyan tulajdonságot, amire az új SPD-elnöknek igencsak szükséges lesz.
Amikor Gerhard Glogowskinak 1999 végén egy utazási botrány miatt le kellett mondania, akkor a 40 éves Gabriel vette át három évre a miniszterelnöki tárcát. 2003-ban azonban képtelen volt ellensúlyozni a szociáldemokraták országos népszerűtlenségét és arra kényszerült, hogy átadja a kormányrudat a kereszténydemokrata Christian Wulffnak.
A frakcióban a reformokat támogató „hálózatépítő” csoporthoz csatlakozott. De a párt jobbszárnyának számító seeheimi kör is tagjaként tartja nyilván a pragmatikus politikust. Bírálói szerint azonban arrogáns és néha hiányzik a világos politikai irányvonala. Határozott bázissal nem rendelkezik a pártban, ami miatt rendszeresen tartania kell a párton belüli választásoktól.
Menczer Tamás üzent a magyargyűlölő Manfred Webernek