Alkotmányba foglalnák a német nyelv védelmét

A Neue Zürcher Zeitung ismerteti egy berni konferencián elhangzottakat, mely a svájci háziorvoshiány okaival és a lehetséges ellenlépésekkel foglalkozott. A Die Welt a leendő német kormány tervéről, a német nyelv alkotmányos védelméről tudósít.

2009. 10. 09. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív zürichi napilapban Nikolaus Nuspliger A háziorvoshiány elleni stratégiák című cikkében ismerteti a svájci egészségügyi ellátás egyik súlyos problémáját. A növekvő egészségügyi kiadások elleni küzdelemben politikusok pártállástól függetlenül egy dologban egyetértenek: a pácienseknek nem kell azonnal specialistákhoz szaladniuk, hanem először a háziorvost kellene felkeresniük, s ha szükséges, akkor ők utalják tovább szakorvosokhoz. A háziorvosi modelleket már prémiumokkal támogatják, most a legújabb elképzelés, hogy magasabb önrésszel kívánják büntetni mindazokat, akik közvetlenül szakorvoshoz fordulnak. A közelmúltban a magukat politikailag is újraszervezett orvosok egy népi kezdeményezést indítottak – azt szeretnék elérni, hogy a háziorvosi ellátást írják bele az alkotmányba.

A Svájci Tudományos és Technológiai Tanács által Bernben szervezett szakkonferencián megerősítették azt a megállapítást, hogy a közeli jövőben háziorvoshiány várható az országban. Hélène Jaccard Ruedin a neuenburgi Svájci Egészségügyi Obszervatórium munkatársa kiszámította, a lakosság elöregedése, valamint az idősek adják a praxislátogatások kétharmadát, ezért további háziorvosok alkalmazását teszik szükségessé. De 2030-ig számuk mintegy 14 százalékkal fog csökkenni, így vélhetően jelentős ellátási hiány keletkezik, mert egyre több háziorvos eléri a nyugdíjkorhatárt és túl kevés fiatal követi őket.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap A koalíció a németet az alaptörvénybe kívánja beágyazni című cikkében ismerteti az alakuló CDU–FDP-kormány kulturális céljait. „A szövetségi köztársaság nyelve a német” – ezzel a mondattal kívánja a jövendőben az alaptörvénybe ágyazni a német nyelvet. A leendő koalíciós partnerek, a CDU/CSU és az FDP kulturális politikusai megállapodtak egy ilyen értelmű javaslatban. Éppen úgy fel kívánják venni az államcélok listájára a kultúrát és a német nyelvet.

Hasonlót jelentett a Bild.de internetes portál is csütörtökön. A döntés az érintett koalíciós integráció, család, kultúra és média munkacsoportban egyhangúlag született. Kultúrával foglalkozó politikusok hangsúlyozzák, hogy ezzel egyetlen más nyelvet sem kívánnak diszkriminálni, ez a javaslat azonban egyértelmű hitvallás a német nyelv mellett.

A CDU 2008 decemberében a stuttgarti pártkongresszuson vette fel programjába a németnek, mint az ország hivatalos nyelvének az alkotmányba foglalását. Ez a javaslat heves vitát gerjesztett. A CDU javaslatát az akkori koalíciós partner, az SPD éppen úgy elutasította, mint az ellenzéki pártok, köztük az FDP. A kultúra államcéllá tételét ugyanakkor az FDP már felvette a kampányprogramjába.

Bernd Neumann (CDU) kulturális államminiszter szintén támogatta a kultúra államcéllá nyilvánítását, de már a pártján belül is ellenállásba ütközött. (A javaslat megvalósításához kétharmados alkotmánymódosító többségre lenne szükség, így az elképzelésnek nincs esélye az ellenzék támogatása nélkül – a szerk.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.