Be az unióba!

A Tages-Anzeiger beszámol arról, hogy a szocialisták pártkongresszusán Moritz Leuenberger környezetvédelmi miniszter felvetette Svájc uniós tagságát. A Der Tagesspiegel ismerteti a berlini főpolgármester követelését, alkotmányba kívánja venni a homoszexuálisok elleni diszkrimináció tilalmát.

2009. 10. 18. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilapban Matthias Chapman Leuenberger az uniós tagságot követeli – és ezért tapsot arat című cikkében ismerteti svájci szocialisták kongresszusán elhangzottakat. A szocialista (SP) küldöttek szombati schwyzi rendkívüli kongresszusukon döntöttek a november 29-i népszavazással kapcsolatos álláspontjukról. Nagy többséggel támogatták a hadianyagexport betiltására vonatkozó kezdeményezést. „Véget kell vetni az etikai szempontból a hadianyaggal történő vak gazdálkodásnak” – áll a felhívásukban. Egyhangúan elutasították a küldöttek a minaretépítés-ellenes kezdeményezést. Moritz Leuenberger környezetvédelmi és közlekedési miniszter beszédében a minaretellenes kezdeményezést „uszítónak és svájciatlannak” nevezte és elítélte. A légiközlekedés különleges megadóztatása megosztotta a szocialistákat, ezért 147 – 109 arányban követték a pártvezetés álláspontját és a tagok lelkiismeretére bízták a voksolást. Mondván, a kezdeményezés előnyei és hátrányai egyensúlyban vannak. Pozitív, hogy a kerozinadót a magas biztonsági és környezetvédelmi színvonal érdekében fogják felhasználni. Negatív, hogy ezzel a légiközlekedést támogatják, amit az SP környezetvédelmi okokból elutasít. A szocialistáknak elég bátornak kell ahhoz lennie, hogy kitartsanak céljaik mellett, még akkor is, ha ez nem jelenik meg az aggodalombarométer képernyőjén – fogalmazott Moriz Leuenberger szocialista kormánytag a schwyzi kongresszuson. Majd kijelentette: „Az EU-ba való belépés be fog következni – nem holnap, de holnapután.” Az SP aligha fogja az uniós belépést a 2011-es kampány legfontosabb témájává tenni – mondta Leuenberger. De a politika annyit tesz, befolyást gyakorolni. „Miért nem próbáljuk meg a kontinensünket mi is alakítani?” – kérdezte és hozzáfűzte: „be kell lépnünk az EU-ba.” S ezért a kijelentéséért tapsot aratott. Leuenberger beszédében kitért a különböző közvéleménykutatásokra és az aggodalom-barométerre, mely a lakosság hangulatát hivatott visszatükrözni. A közvéleménykutatások állandó és ideges megfigyelése egy betegség és nem más, mint a politikai nézettségi adatokban történő gondolkodás. A közvetlen demokrácia nem közvéleménykutatási demokrácia, hanem szavazási és választási demokrácia. A cél az, hogy ne állandóan taktikázzanak, hanem azt tegyék, amit a szív mond. Leuenberger felszólította a résztvevőket, álljanak ki az SP alapmeggyőződése mellett. S a politikai teljesítményt mérik, nem a pillanatfelvételekre adott azonnali válaszokat. Az SP politikai tevékenysége gyakran kisebbségi álláspontból történik, mely nem foglalkozik a közvéleménykutatásokkal. Megújuló energia, környezetvédelem, kultúra akkor is a szocialisták kongresszusának megtárgyalandó fejezetében szerepel, ha a probléma az aggodalombarométeren meg sem jelenik. „Kisebbségi álláspontok azonban kemény elkötelezett munkával többségi pozícióvá alakítható” – fogalmazott a szocialista miniszter.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A konzervatív berlini napilapban Wowereit az alkotmányt kívánja megváltoztatni című cikkében ismerteti a berlini főpolgármester javaslatát. Ugyan már sok mindent elértek – vélekedett Klaus Wowereit (SPD) a Bundesrat pénteki ülésén –, de a döntő lépés hiányzik: egy ember szexuális diszkriminációjának kifejezett tilalma az alkotmányból. A berlini városvezetés (Hamburggal és Brémával közösen) szeretné megváltoztatni az alkotmány 3. paragrafusát – senkit sem szabad előnyben részesíteni a szexuális identitása miatt. A javaslat célja a leszbikusok, homoszexuálisok, bi- és transzszexuálisok, valamint az interszexuálisok alaposabb alkotmányos védelme, mint az egyszerű törvényalkotás és az általános egyenlőségi alapelv. Wowereit a „törvényalkotók számára világos orientációról” beszélt és az azzal összekapcsolt „polgárjogra vonatkozó kisugárzásról”. Utalt arra, hogy egyes tartományi alkotmányok már tartalmazzák ezt a részletet. Brigitte Zypries (SPD) távozó igazságügyminiszter felhasználta a Bundesrat ülését egy rövid búcsúbeszédre. Valójában a miniszter magát „alkotmány puristának” tartja, aki mint ilyen, minden alkotmánymódosítást ellenez, mely inkább szimbolikus. A valóság ezáltal nem változik meg feltétlenül. Így ellenzi a CDU/CSU-FDP koalíciós tárgyalások mérlegelt kiegészítéseit a kultúra támogatásának államcéllá tételére, valamint a német nyelv Németország nyelveként említését. A szexuális identitás diszkriminációs védelmének kiemelt említését ugyanakkor helyesnek tartja. Ezáltal a továbbra is meglévő hátrányok az érintett lakosságcsoportnál jobban kiegyenlíthetőek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.