Caplovic: Most Budapesten a sor, hogy közeledjen hozzánk

A Wiener Zeitung interjút készített Dusan Caplovic pozsonyi miniszterelnök-helyettessel. A Der Spiegelből megtudható, hogy a berlini központot is zavarja az Észak-Rajna–Vesztfália tartományi Baloldali Párt radikális programja.

2009. 10. 10. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wiener Zeitung (Wienerzeitung.at)

Az osztrák főváros félhivatalos lapjában Michael Schmölzer Akarják, hogy a kormány még egy évig maradjon címmel készített interjút Dusan Caplovic szlovák miniszterelnök-helyettessel. A riporter először Balázs Péter kijelentéséről kérdezte a miniszterelnök-helyettest, miszerint Szlovákia kistestvér, akit „meg kell tanítani az európai viselkedési normákra”. Caplovic szerint egy fontos politikus nem mondhat ilyet. Balázs urat Svédországban felszólítottam, hogy kérjen bocsánatot, ő azonban eddig nem tette meg. Schmölzer szerint a törvény EU-konform, de Magyarország ebbe nem akar beletörődni. Caplovic kongresszusi képviselőkkel, sőt egy amerikai külügyminiszter-helyettessel is beszélt az ügyről. Megerősítették, hogy Pozsonynak van igaza a nyelvtörvény kérdésében. „Most Budapesten a sor, hogy közeledjen hozzánk, ez Szlovákia érdeke is.” Schmölzer megjegyezte: a magyarok mellett Szlovákiában létezik mintegy tízszázaléknyi roma kisebbség is. Számítások szerint 2035-től ők alkotják a lakosság nem integrált többségét. Egyesek már polgárháborúról beszélnek.

Caplovic válaszában kijelentette: a romaprobléma európai kérdés, éppúgy, mint a nagy számban érkező afrikai menekültek ügye. Mi olyan feltételeket szeretnénk, hogy a kisebbség ne emigráljon Nyugatra. A riporter által említett számok stimmelnek. Számos jól integrált roma családnak nincs sok gyereke. A szegény cigányoknál a gyerek az öngondoskodás részét jelenti. A pozsonyi politikus kijelentette: nem bánja a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) kötött koalíciót. Tekintettel a programjára, az SNS európai összehasonlításban egy normális politikai párt. Létezik Ausztriában egy hasonló párt, a Haider-párt, mely kiváló politikusokat adott. Létezik azonban egyéni alkalmatlanság, s olyan dolgok, melyek nem voltak rendben. Fico három SNS-politikusnak is lehetőséget adott, mindhármat visszahívták, tehát azt a megoldást választották, hogy Caplovic vette át a környezetvédelmi tárca vezetését. A koalíció azonban tovább működik. Az a kormány érdeke, hogy a koalíció kitartson még egy évig, amikor választások következnek.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Björn Hengst Radikális álmodozók zavarják a berlini elvtársakat című cikkében ismerteti a Baloldali Párt számos meglepetést is tartalmazó, a 2010 májusában sorra kerülő tartományi megmérettetésre kidolgozott választási programját. „Az észak-rajna–vesztfáliai Baloldali Párt büszke az otthonára, ez a szövetségi köztársaság legjelentősebb gazdaságú tartománya”, de ha rajtuk múlik, a világ bő fél év múlva már másként nézne ki a Rajna és a Ruhr partján. Választási programjuk szerint a bérek csökkentése nélkül 30 órás munkahetet vezetnének be. Államosítanák a két legnagyobb energiaszolgáltatót, az E.ON-t és az RWE-t, közösségi tulajdonba vennék az alapanyag-feldolgozó nagyüzemeket. Mivel csökkenne a bűnözés, nem lenne szükség „további börtönökre.” A diákoknak nem kellene tartaniuk a bukástól, mert megszüntetnék az osztályozást, mellyel nyomást gyakorolnak a diákokra, és szelektálják őket. Felszámolnák a vallást mint tantárgyat, és azt etikával pótolnák. A „kábulat joga” egyben „részét képezné a személyiség szabad kibontakozásának”, melynek első lépése lenne a cannabisszármazékok legalizálása. Ezek a pontok találhatók a Baloldali Pártnak a májusi tartományi gyűlési választásokra kidolgozott programtervezetében.

A végleges programról a november elején megrendezésre kerülő pártkongresszus dönt. A tervezetben megfogalmazott irány néhány berlini elvtársukat idegessé tette. Dagmar Enkelmann aggódik az észak-rajna–vesztfáliaiak választási esélyeiért. A tervezet számos „radikális követelést” fogalmazott meg, amit korrigálni kell. „Észak-Rajna–Vesztfáliában erős az antikapitalista szárny, mely nyilvánvalóan azt hiszi, ki kell kiáltania a forradalmat” – nyilatkozta a Bundestag-frakció igazgatója a lap internetes kiadásának. Halina Wawzyniak pártelnökhelyettes szintén meglepődött néhány programponton, hiszen abban például „valódi menedékről szóló jogot követelnek”. A menedékjog szabályozása ugyanis a szövetségi törvényhozás hatáskörébe tartozik. Wawzyniak azt ajánlja párttársainak: „Figyeljetek oda, mi a tartományok kompetenciája, és mit szabályoz a szövetségi állam!” Düsseldorfi tartományi gyűlési képviseletük többet jelentene, mint egy újabb siker nyugaton. A legnagyobb népességszámú tartományban elérendő siker lenne a végleges bizonyíték arra, hogy a Baloldali Párt hosszú távon is az ötödik politikai erővé emelkedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.