Egyetemi sztrájk a kiadáscsökkentés ellen

A Die Presse részletesen foglalkozik a bécsi egyetem nagyelőadóját megszállva tartó egyetemisták követeléseivel. A Welt am Sonntag interjút készített a leendő pénzügyminiszterrel, aki a konjunktúra elindítását tartja legfontosabb feladatának.

2009. 10. 26. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A nagyelőadó megszállása: a diákok kitartanak című cikkében foglalkozik a bécsi egyetemen kirobbant sztrájkmozgalommal. Az egyetem nagyelőadóját továbbra is megszállva tartják a diákok, már negyedik napja kitartanak. Az eredetileg vasárnapra tervezett parti helyett filmvetítéseket és vitát terveznek a további teendőkről. Időközben a szemétproblémát is megoldották. Szerda délutánra egy nagy tüntetést szeretnének szervezni.

Faymann SPÖ-je már évek óta nem vesz tudomást az egyetemek fejlődéséről és igényeiről – vélte Beatrix Karl, az ÖVP tudománypolitikai szóvivője. Az SPÖ leengedte a sorompót a numerus clausus menekültek előtt és megtagadtak minden párbeszédet az egyetemek jövőjét biztosító fair rendszer kidolgozásáról. Az, hogy Faymann most megszólal, és olyan csoportokkal mutat szolidaritást, melyek nem tisztelik a megválasztott diákképviselőket, sem a diákok ama óhaját, hogy zavartalanul tanulhassanak, betekintést ad az SPÖ felsőoktatási kompetenciájába – bírálta Karl Faymannak a Presse am Sonntagban megjelent nyilatkozatát a szóvivő.

Az előadót megszálló diákok szisztematikusabban és szervezettebben cselekszenek elődeiknél. Egy saját csoport foglalkozik azzal, mit tanulhatnak a korábbi sztrájkok hibáiból. Fontosnak tartották a róluk kialakult kép formálását, miután felmerült – például a falak összefirkálása okán – velük szemben a vandalizmus vádja. A foglalás okozta károk az egyetem vezetése szerint már messze meghaladták a százezres nagyságrendet. Egyedül a megszállás első fél napja több mint 100 000 eurós kiadást okozott.

Welt am Sonntag (Welt.de)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Thorsten Jungholt Schäuble utópiának tartja a kiegyenlített költségvetést címmel készített interjút a leendő pénzügyminiszterrel. Wolfgang Schäuble kérdésre válaszolva elmondta: ebben a kormányzati ciklusban utópiának tartja a kiegyenlített költségvetést. Elég merész terv az alkotmányban lefektetett eladósodási fék betartása is. (A súlyos recessziót és a természeti katasztrófát kivéve a költségvetési hiány nem haladhatja meg a GDP 0,35 százalékát – a szerk.) A 24 milliárd eurós adócsökkentéssel kapcsolatban a kereszténydemokrata politikus úgy fogalmazott, a legfontosabb továbbra is a válságból történő kikecmergés.

Senki sem tudja megmondani, vége van-e már a válság nehezének. Ezért mindent el kell követni, hogy a gazdasági növekedés visszaesését megállítsák – húzta alá a politikus. Ehhez azonban szükség van olyan ösztönzőkre, mint amilyenek a koalíciós szerződésben szerepelnek. Schäuble elmondta, hosszú ideig vitatkoztak a koalíción belül a terhek csökkentésének lehetséges és helyes mértékéről. Az eredmény azonban szerinte igenis vállalható. Támogatja, hogy az első ösztönzők már a következő évben hatályba lépjenek. Ez igen merész lépés, és más területeken annál égetőbbé teszi a strukturális változásokat. Ezzel minden résztvevő tisztában van – tette hozzá.

A leendő pénzügyminiszter kijelentette, nincs értelme abban a korszakban, amikor ösztönözni kell a konjunktúrát, takarékosságról beszélni. Ez ellentétes hatást váltana ki. Hogy ennek az időszaknak mikor lesz vége, senki sem tudja megmondani. Továbbra is csak rövid távon lehet tervezni, és ezt nyíltan be kell vallani. Schäuble úgy látja, hogy a koalíciós szerződésben világosan meghatározták az adócsökkentés nagyságrendjét, s ezzel világosan jelezték, hol húzódnak a pénzügyi lehetőségek határai. E keretek között megkísérlik az alacsony és közepes jövedelműek terheit enyhíteni, a középrétegekre nehezedő adóterheket csökkenteni.

A leendő pénzügyminiszter kijelentette, hogy a munkanélküli-ellátás és a betegbiztosítás hiányait a válság okozta. Ezért kívánnak védőernyőt nyitni a munkások számára. A hiányzó összegeket nem a járulékfizetőkre, hanem az adófizetők közösségére kívánják terhelni. Ez az egész lépés értelme, egyúttal a szociális kiegyensúlyozottság jele, mert megakadályozza, hogy a válság miatt növekedjenek a munkavállalók járulékai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.