Heves viták a szociáldemokratáknál

A Tages-Anzeiger beszámol egy minaretellenes népszavazási kezdeményezésről. A Süddeutsche Zeitung tudósít az SPD-elnökség heves, felelősségkereső belső vitáiról.

2009. 10. 07. 8:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger

A zürichi napilap St. Gallen városa engedélyezi a plakátot című cikkében ismerteti a minaretellenes kezdeményezés kampányának plakátjáról kirobbant vitát. Miközben más nagyvárosok még vonakodnak, hogy engedélyezzék a minaretellenes plakátot, St. Gallen városa már döntött. Kifüggeszthető a vitatott plakát. „A mi feladatunk nem annak eldöntése, hogy az előterjesztés okos vagy sem” – fogalmazott Urs Weishaupt, St. Gallen médiareferense. Szerinte a plakát nem rasszista. „A képen svájci zászló, egy fejkendőt viselő asszony és néhány minaret látható. Mi lenne ebben diszkrimináló?” – kérdezte Weishaupt. Ugyanakkor nem kívánta bírálni Baselt, ahol megtiltották a plakát köztereken történő kihelyezését. A baseli betiltás jogalapjául a plakátozási rendelet 7. paragrafusa szolgál, miszerint tilos a „célzottan rasszista ideológia terjesztése, amellyel csoportok testi, kulturális, etnikai, nemzeti vagy vallási hovatartozása alapján sorrendet lehet felállítani”.

Süddeutsche Zeitung

A napilapban Susanne Höll Bátorság a keserű igazságokhoz című cikkében elemzi a választási vereség után a szociáldemokrácia belső helyzetét. A helyzet súlyosságáról Sigmar Gabriel a pártelnökség ülése után képet alkothatott. Résztvevők beszámolói szerint hétfő este szinte brutális őszinteséggel beszéltek a párt belső problémáiról, valamint személyes és politikai ellenszenveiről, amelyek szintén felelősek a szeptember 27-i katasztrofális SPD-vereségért. A vita kiváltója Peer Steinbrück távozó alelnök és pénzügyminiszter kíméletlen helyzetelemzése volt. A választók nem bíztak az SPD-ben és gazdaságpolitikai szakértelmében – idézik résztvevők Steinbrücköt. Tényleg ellenségesen állnak egymással szemben a platformok, a csoportok és csoportocskák, ami megmagyarázza, hogy az új pártvezetés néhány tagja miért kapott olyan kevés voksot az elnökség titkos szavazásán. Andrea Nahles, a leendő pártigazgató, a balszárny szószólója alig 66,6 százalékot kapott. Egy héttel a választási vereség után az SPD vezetésében, a régiben éppúgy, mint az újban, a fájdalmas mérleg megvonásával vannak elfoglalva. A vereség mértéke lassan válik a főszereplők számára is világossá. Gabriel és Nahles arra készül, hogy a párt bázisát felkészítse a jövője. A pártkongresszusig fel kívánják keresni a tartományi és járási alapszervezeteket, hogy megpróbálják visszanyerni az elveszett bizalmat. Változtatni kívánnak a vezetés stílusán is, már nem bejelenteni akarnak, hanem kérnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.