Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Oliver Pink Az FPÖ elutasítja az egyesülést a BZÖ-vel – Bucher szintén így gondolja, Scheuch viszont nem című cikkében elemzi Jörg Haider halálának évfordulóján az általa alapított párt jövőjét. Napok óta izgalomban tartja az országot Uwe Scheuch, a karintiai Szövetég Ausztria Jövőjéért (BZÖ) tartományi vezetője a pártja és a szabadságpárt (FPÖ) közötti kapcsolatról tett nyilatkozatával. Az APA hírügynökség értesülése szerint hétfőn a BZÖ tartományi elnöksége előtt bejelentette, már zajlanak a tárgyalások az FPÖ-vel. Ha ezeket befejezték, akkor tájékoztatja az eredményekről a testületeket. Az APA a pártelnökség egyik tagját nevezte meg értesülése forrásaként. Uwe Scheuch azonnal cáfolta a kiszivárgott információt: „Ez az elejétől a végéig hazugság, egy hangot sem szóltam erről.” Egyúttal az illetékes hírszerkesztő „azonnali felfüggesztését” követelte. Josef Bucher országos elnök, aki a BZÖ-t önálló pártként kívánja megőrizni és új irányba kormányozni, félreérthetetlenül üzente – Scheuchnak is –, hogy „az újraegyesülés jelenleg nincs napirenden.”
Az FPÖ-ben nevetnek a történeten. Egy együttműködésen, akár a BZÖ-vel történő újraegyesülésen egyáltalán nem gondolkodnak – fogalmazott Harald Vilimsky, az FPÖ pártigazgatója a lapnak.
Az izgalom hátterében a szerdai pártelnökségi ülés áll. Bucher pártelnökként szeretné a BZÖ-t „jobboldali liberális” párttá tenni. A német CDU/CSU modell alapján a BZÖ Karintiára korlátozódna és országosan feloldódna az FPÖ-ben. Erről azonban az FPÖ nem akar tudomást venni. A szabadságpárt szerint csak akkor képzelhető el egy újraegyesülés, ha a karintiai BZÖ-képviselők belépnek a bécsi nemzetgyűlés FPÖ-frakciójába. Vélhetően a BZÖ egy kétsebességes modellről dönthet a héten: a karintiai párt marad olyan, mint eddig – szociális, de egyben nemzeti –, az országos párt viszont felléphet gazdasági liberálisként.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali népet napilapban Nico Fried Megy az SPD nélkül is című kommentárjában elemzi a Saar-vidéki zöldek döntésének országos következményét, miszerint „Jamaica koalíciót” alakítanak a tartományban. A zöldek országos politikusai meglepően visszafogottan nyilatkoznak a Saar-vidéki koalícióalakításról. A saarbrückeni CDU–FDP–zöld kormányról mint kísérletről beszélt, aminek nincs olyan modell szerepe, ami a párt ellenzéki mivoltán változtatna a berlini kormánnyal szemben.
A berlini zöldek mégis hálásak lehetnek délnyugati párttársaiknak. A tartomány összes különlegessége ellenére jelzés marad, hogy a zöldek, miként hamburgi kollégáik, nagyobb szabadságot engedélyeztek maguknak. Hiszen az a meggyőződés, hogy az SPD és a zöldek szétszakíthatatlanul összetartoznak, a szociáldemokraták hanyatlása óta legalábbis kérdőjelessé vált egykori koalíciós partnerük számára. Az SPD-vel és a Baloldali Párttal az ellenzék vezetéséért rendezett versenyt amúgy sem tudnák megnyerni a zöldek. Csak ugyanazokért a szavazatokért versenyeztek: ki a szociális, a szociálisabb és a szuperszociális. Ebben a témában nem tudnak a zöldek hitelesebbek lenni az SPD-nél. A zöldeknek azonban maradt egy piaci horgonyuk, továbbra is ők a véleményvezérek a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés területén, márpedig ez a téma az egész társadalmat érinti. Az SPD-ben gyakran próbálták ezt másolni, de ez sohasem sikerült, lévén a zöldek sokkal régebb óta foglalkoznak ezzel a területtel.
A zöldeknek, ellentétben az SPD-vel, nem kell magukat újra kitalálni. Sokkal ígéretesebb lenne, ha az egyetlen olyan ellenzéki pártként viselkednének Berlinben, amely középtávon képes lesz a kormányzati felelősség átvételére – a kereszténydemokratákkal és a liberálisokkal, vagy akár az FDP-t helyettesítve.
Bölöni László is a román parlamenti választáson való részvételre buzdít