Kérdőjelek a leendő német biztos kapcsán

A Der Tagesspiegel elemzi, milyen posztok jöhetnek szóba a leendő német uniós biztos számára és milyen érdekütközéseket okozhat személye. A Tages-Anzeiger beszámol arról, hogy a hétvégén a gazdák egyik szakszervezete megdobálta az ünnepi beszédet mondó svájci gazdasági minisztert.

2009. 10. 27. 8:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A konzervatív berlini lapban Thomas Gack és Betttine Wieselmann Oettingert kellemetlen kérdések fenyegetik az Európai Parlamentben című cikkében foglalkozik a baden-württembergi miniszterelnök meglepő uniós biztosi jelölésével.

A lap szerint ekkora még sohasem volt az összhang. Egyetértően ül a nyugodt Günther Oettinger és Stefan Mappus, a CDU vezető testületei által éppen most kijelölt utóda, valamint Thomas Strobl, a leendő baden-württembergi pártigazgató. Alig 48 óra telt el, hogy tudatták a közvéleménnyel: Günther Oettinger négy és fél évnyi miniszterelnökség után Angela Merkel kívánságára Brüsszelbe távozik. „Nagyon, nagyon köszönöm” – hálálkodott udvariasan Mappus, amiért a még tartományi CDU-elnök Oettinger „határozottan, fair módon és átláthatóan” levezényelte utódlását. Amennyiben november 20-án Friedrichshafenban megrendezik az 59. tartományi pártkongresszust, akkor nemcsak elnökké választják, hanem egyúttal őt fogják jelölni a 2011 tavaszán sorra kerülő tartományi választásokon a párt listavezetőjének is.

Már hétfő délután megkísérelte Oettinger az EP-frakcióvezetőivel felvenni a kapcsolatot. Az EP hozzájárulása azonban nem magától értetődő, vélekedett Alexander Graf Lambsdorff liberális képviselő. Mind a 27 uniósbiztos-jelöltnek részt kell vennie egy nyilvános meghallgatáson. Hogy ez a meghallgatás egyáltalán nem puszta formalitás, azt jól jelzi az öt évvel ezelőtt az olasz kormány által jelölt Rocco Buttiglione története. A konzervatív, abortuszellenes politikust megbuktatták, így Rómának más biztost kellett jelölnie.

Az azonban, hogy ugyanez megtörténjen Oettingerrel is, igencsak valószínűtlen. A legfontosabb gazdasági területekre – verseny, vagy gazdaság és valuta – az uniós újonc aligha számíthat. Amennyiben José Manuel Barroso bizottsági elnök, aki posztját részben Angela Merkelnek köszönheti, mégis a befolyásos versenyügyet adná Oettingernek, az problémát jelenthet a biztosnak a meghallgatáson. Az európai képviselők ugyanis aligha fogják behunyni a szemüket a fenyegető érdekütközés előtt: az egyik legkényesebb ügy, ami ma a brüsszeli versenyőrzők asztalán fekszik, a baden-württembergi LBBW esete. Versenyjogi szempontokból vizsgálják a banknak nyújtott állami támogatásokat, melyben jelentős részaránnyal rendelkezi a tartomány is.

Ezért vélhetően Barroso a leendő német biztosnak Berlin kívánságainak megfelelően egy gazdasági területet fog felajánlani, vélhetően a másodlagos posztok közül. Esetleg az iparpolitikát, amit Oettinger elődje, Günter Verheugen igazgatott utoljára Brüsszelben. Kaphatja még az adókat és vámokat, vagy az igencsak technikainak számító uniós költségvetés kérdését is.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilapban Olivia Kühni A gazdák nem akartak Leuthardra célozni című cikkében foglalkozik a hétvégi gumicsizmás támadással. A felháborodott gazdák csizmadobálását a Jura kantonhoz tartozó Sankt Leodegarban állítólag alaposan előkészítették.

Amint az a francia–svájci gazdaszakszervezet, az Uniterre hétfőn bejelentette, a dobálókat úgy utasították, hogy öt méterrel a színpad elé célozzanak. Doris Leuthard gazdasági minisztert ezzel semmilyen módon sem veszélyeztették. Ráadásul a csizmadobálás nem a személyének szólt. Annak ellenére, hogy az akció sokkoló lehetett, megvolt a maga előtörténete. Ráadásul a párbeszéd megtagadásáról sem lehet beszélni az Uniterre részéről. Több alkalommal is keresték a találkozót a gazdák Leutharddal, mindannyiszor eredménytelenül. Nem csupán tüntettek, de számos építő jellegű javaslatot is eljuttattak a tárcához – írta tájékoztatójában az Uniterre.

Christophe Darbellay, a Keresztény Néppárt (CVP) elnöke hétfői, a 24 heures-ben és a Tribune de Genève-ben adott interjújában élesen bírálta a pártjához tartozó miniszter támadóit és a gazdákat. A kormány éppen most szabadított fel a gazdáknak 28 millió frankot. Amennyiben ezt nem igénylik a gazdák, akkor a parlament még elutasíthatja a hitelt – fenyegetőzött. Csak néhány gazda harcias annyira, hogy csizmadobálással fejezze ki véleményét. De a többi hallgatásával a cinkosukká válik. Olyan szervezeteknek, mint például a Svájci Parasztszövetségnek (SBV), a helyzet megoldásában kellene segítenie – tette hozzá.

Hansjörg Walter, az SBV elnöke már vasárnap elhatárolódott az akciótól, mint mondta, szervezetének és az Uniterre-nek nincs köze egymáshoz, lévén az Uniterre nem tagja az SBV-nek. „Tettükkel a csizmadobálók nem képviselik a svájci parasztokat” – nyilatkozta a néppárt nemzetgyűlési képviselője.

A miniszter asszonyt a hétvégén a Sankt Leodegar-i sajtolimpián több tucat gazda gumicsizmával megdobálta. Doris Leuthardot lehurrogták és minden lehetséges módon zavarták beszédét. Leuthardot testőrei és a rendőrség ernyőkkel védte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.