Miért nem szeretik a svájciakat?

A Tages-Anzeiger ismerteti azt a szakértői elemzést, mely a Svájc-ellenes támadások okait keresi. A Die Welt annak járt utána, hogy mekkora nyugdíjra számíthatnak a kormányból távozó SPD-politikusok.

2009. 10. 08. 7:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Ilyen sok pénzt kaphatnak a még miniszterek című cikkében ismerteti a szövetségi kormányból távozó szociáldemokrata politikusok nyugdíját. Szerdán tartotta utolsó ülését az országot az elmúlt négy esztendőben kormányzó CDU–SPD-kormány. Az ebből az alkalomból készült összeállítás szerint a legnagyobb nyugdíjra, összesen 9430 euróra, Heidemarie Wieczorek-Zeul (SPD) nemzetközi fejlesztési miniszter számíthat.

Az Adófizetők Szövetsége (BdSt) által kiszámított nyugdíjra a Stern magazin értesülése szerint egy átlagjövedelemmel rendelkező német állampolgár 347 évnyi szolgálati idő után lenne jogosult. A 66 esztendős politikus asszony nyugdíját emeli Bundestag- és EP-képviselői és miniszteri ideje is. (A miniszter asszony már a Schröder-kormány 1998-as megalakulása óta betölti ezt a posztot.) Őt a 60 éves Ulla Schmidt követi, 8410 eurós nyugdíjigénnyel. Schmidt még szintén a Schröder-kormányban, 2001-ben vette át a tárca vezetését. Mivel ők elérték a nyugdíjkorhatárt, azonnal kérhetik a kifizetések megkezdését. Életkoruk miatt még várnia kell Frank-Walter Steinmeier külügyminiszternek és Olaf Scholznak, a munkaügyi tárca jelenlegi vezetőjének.

A BdSt szerint legkorábban 2022-től kérhetnek nyugdíjat – Steinmeier 3560 eurót, Scholz 2070 eurót. Amennyiben Brigitte Zypries igazságügy-miniszter most visszavonulna, 2019-től havi 5540 euróra lenne jogosult. A további SPD-s miniszterek járandóságai – Sigmar Gabrielé, Peer Steinbrücké és Wolfgang Tiefensee-é – az adófizetők szövetsége szerint tisztázatlan, mivel a pontos összeg kiszámítása számos melléktevékenységük miatt túlzottan bonyolult.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilap honlapján Vincenzo Capodici Miért nem szereti a világ Svájcot címmel ismerteti a Le Matin című lausanne-i lap elemzését a kérdésről. A francia svájci Le Matin című lap értékelte és hét tézisbe foglalta a külföldi sajtóban megjelent tudósításokat és New York-i és párizsi professzorokkal, korábbi svájci követekkel, valamint a témát ismerő egyéb szakemberrel tárgyalt a kérdésről. Az első tézis, hogy Svájc nem szereti a vendégeket.

A francia Le Figaro hosszú cikkben foglalkozott Svájccal és arra a következtetésre jutott, hogy „a svájci vendégbarátság már nem az, ami egykor volt”. Megszólal Luc Recordon, a Waadt kantonból érkezett zöldpárti nemzetgyűlési képviselő, aki kijelentette: „Az intézményeink 1848-ból származnak, nem illesztették azokat a modern világhoz. A politikusi személyzet sem felel meg a kornak. Nincs abban a helyzetben, hogy előre lássa a veszélyeket.” A második tézis, hogy Svájc védi a csalókat. Az USA Today című lap szintén a közelmúltban közölt egy Svájcot élesen bíráló cikket. Az írás témája nem csak az UBS adóbotránya. A tudósítás kiemelte, hogy Svájc menedékjogot adott Marc Rich nyersanyag-kereskedőnek. Rich évekig szerepelt az FBI legkeresettebb bűnözőinek listáján, adócsalás és az Iránnal folytatott illegális üzletek miatt emeltek vádat ellene az Egyesült Államokban.

A harmadik tézis, hogy szaporodnak a botrányok. Reymond Loretan egykori svájci nagykövet említette, hogy a botrányok szaporodása felkeltette a külföldi sajtó érdeklődését. A banktitokról zajló vita elsősorban a külföldi pénzügyi köröket érdekelte. A Kadhafi-ügy Svájcon kívül alig keltett feltűnést. De Roman Polanski őrizetbe vételével Svájc a nemzetközi figyelem rivaldafényébe került – véli Loretan. Kiindulva Polanski letartóztatásából, a külföldi tudósítások foglalkoztak Svájc és Kadhafi problémájával, valamint a banktitok kérdésével.

A negyedik tézis, hogy Svájcot nem lehet megtalálni. Steven Brams, aki a New York-i egyetemen a nemzetközi kapcsolatok professzora, kijelentette: az amerikaiak érdeklődése Svájc iránt „igencsak másodlagos”. „A legtöbb amerikai Svájcot összekeveri Svédországgal, és nem tudja, hol találja ezeket az országokat.” Az átlagemberek számára a gazdag amerikai adómenekültek ügye valami átláthatatlan kérdés. Az UBS adóbotránya a legtöbb amerikai számára túl elvont kérdésnek számít. Az ötödik tézis, hogy a politika a botrányról szól. Pierre Rousselin, a Le Figaro társigazgatója azt mondja, hogy a svájci banktitokról zajló vita alig érdekli a franciák nagy többségét. Elismerte, hogy „a külföldiek Svájc-ellenes támadásai mögött sokkal inkább gazdasági érdekek állnak és nem erkölcsi elvek.”

A hatodik tézis az, hogy Svájc nem tapintatos. Roman Polanski letartóztatása nyilvánvalóan zavarodottságot okozott. „Hiányzott a tapintat” – fogalmazott Rousselin. „Nyilvánvaló, hogy az a férfi, aki egy kislányt megerőszakolt, nem érdemel enyhébb elbánást, mint egy adócsaló” – véli a francia újságíró. „De az nem lehet, hogy ezt a tehetséges rendezőt hivatalosan meghívják egy filmfesztiválra, hogy azután ott letartóztassák.” Az utolsó tézis az volt, hogy Svájc a bankok szimbóluma. Romain Huret, a nemzetközi politikai kapcsolatok professzora Párizsban azt az álláspontot képviseli, hogy az amerikaiak gyűlölik a bankáraikat – őket teszik felelőssé a jelenlegi gazdasági válságért is. E háttér miatt ütközik Svájc mint a nemzetközi bankrendszer jelképe elutasításba és bírálatba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.