Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Ulrich Clauß Sarrazin és a csendháborítás a „bevándorlóligetben” című cikkében elemzi a szociáldemokrata politikus nagy vitát kiváltó nyilatkozatát. Nagy a felháborodás Thilo Sarrazin miatt. A volt berlini pénzügyi szenátor számos kijelentését nem csak a bevándorlók érezték sértőnek. Heinz Buschkowsky (SPD) Berlin-Neukölln kerület polgármestere, aki szintén kemény megfogalmazásairól ismert, sietett párttársa segítségére: „A Sarazzin miatti felháborodást csak úgy tudom magyarázni, hogy sok bíráló nem olvasta a hosszú interjút, hanem csak néhány, a nyilvánosság előtt emlegetett idézetet ismert”. Sarrazin tényleg kiemelte a Berlinben élő bevándorlóközösségek többségtől eltérő mentalitását: „A vietnamiaknál a szülők alig tudnak németül és cigarettát árusítanak. A vietnamiak második generációjának sokszor jobbak az iskolai jegyeik, mint a németeknek.” Ettől lényegesen eltérnek a török és az arab csoportok, akiknél még a harmadik generációban is hiányzik sokaknál az alapvető németnyelvismeret, egyeseknek semmilyen iskolai végzettségük sincs.
A nem először bírált berlini bevándorláspolitika olyan elszigetelt társadalmakat hozott létre, elsősorban a bevándorló török és arab közösségben, ahol a generációk egyre kevésbé integrálódnak. Az ellenőrzött, kívánatos bevándorlással kapcsolatos tabut csak az elmúlt években sikerült megtörni – amikor a biztonsági helyzet egyre elviselhetetlenebb lett. Időközben ugyanis egyes városnegyedekbe már járőrautóval sem mer behajtani a rendőrség.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Thomas Prior Integrációs tárca? – az SPÖ megosztott című cikkében elemzi a szocialisták körmére égő bevándorlási probléma körül kirobbant vitát. A szociáldemokraták a felső-ausztriai és vorarlbergi választási vereség után azzal a kérdéssel is fogalakoznak, miként lehet megakadályozni a választók tömeges átvándorlását az FPÖ-höz. Az elvtársak abban egyetértenek, hogy irányváltoztatásra van szükség az integrációs politikában. Azonban az a kérdés, hogy a kormány felállítson-e egy önálló integrációs tárcát, megosztja a vörösöket.
Az SPÖ-ben a javaslatot támogató tábor időközben a legerősebb csoporttá növekedett. Hétfőn egy újabb fajsúlyos személyiség csatlakozott hozzájuk. Hannes Swoboda EP-képviselő és az európai szocialisták alelnöke, a lappal folytatott beszélgetésben jelezte, nem fogadja el a kancellár kisebb kormányról szóló érveit. Egy „társadalmilag ilyen fontos kérdést”, mint az integrációt, nem szabad annak a hamis felfogásnak feláldozni, hogy a válság idején a kormánynak kicsinek kell maradnia – fogalmazott Swoboda. Hiszen a „kevesebb nem azonos a jobbal”.
Szerinte szükség van a kormányban egy olyan személyre, aki a kabinet integrációs menetrendjéért felelős. Ugyanakkor Swoboda először a tartalomról kíván vitatkozni – azaz az új profilt óhajtja kidolgozni. „Világosan meg kell mondanunk, mit szeretnénk – például hogy a bevándorlók esélyt kapjanak, de ehhez kötelességeiket is teljesíteniük kell.”
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal