Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin, Karlsruhe egyenjogúsítja a homoszexuális házasságot című cikkében ismerteti a német alkotmánybíróság nyugellátással kapcsolatos döntését.
Azok a homoszexuálisok, akik bejegyzett élettársi kapcsolatban élnek, jogosultak a közszolgálatban dolgozó partnerük nyugdíjára. Az alkotmánybíróság döntésével megtiltotta az eddig érvényben lévő megkülönböztetést a hetero- és homoszexuálisok párok között.
Ezzel a csütörtöki döntésével az alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte a szövetségi bíróság egyik döntését. A taláros testület felfogása szerint a homoszexuális partner hiányzó ellátási biztonsága sérti az egyenlő bánásmódhoz fűződő jogot. Ha az állam az élettársi kapcsolatot másként kezeli, mint a házasságot, ahhoz különleges indokok kellenek, ítéltek a bírák. Ez azonban nem lelhető fel a hátramaradottak ellátásában, hiszen a házaspároknak sincs minden esetben gyereke. S ez fordítva is igaz, léteznek olyan élettársi kapcsolatok, ahol az előző házasságból származó gyermekek élnek.
Egy hamburgi köztisztviselő perelt, aki bejegyzett élettársi kapcsolatban élt. A férfi diszkriminálva érezte magát, mert a Szövetségi és Tartományi Ellátási Hivatala (VBL) nem a III-as, házasoknak fenntartott, kedvezményes adóosztályba sorolta. Ennek következménye, hogy a munkahelyétől kapott nyugdíja havonta a 74 euróval kevesebb lenne a döntés okán. Ráadásul partnere halálának esetén nem tarthat igényt az özvegyi nyugdíjra. A VBL-n keresztül négymillió közszolgálati munkaadó és munkavállaló részesül egy a törvényi alapnyugdíjat meghaladó ellátásban.
A tisztviselő beadványát a legfelsőbb bíróság szerepét ellátó szövetségi bíróság (BGH) elutasította. A BGH-nak az alkotmánybíróság döntése alapján újra kell tárgyalnia az ügyet. Az eljárás költségeit Baden-Württemberg tartomány és a szövetségi állam közösen viseli.
Der Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális zürichi napilapban Marc Brupbacher, A minaret ellenzők kijátsszák a plakáttilalmat című cikkében tudósít a novemberi népszavazás kampánynyitó rendezvényéről. (Az előzményekről lásd az október 7-i sajtószemlét – Szerk.)
A hét városban bevezetett plakáttilalom ellen a népszavazást kezdeményező bizottság mégsem kíván jogi úton eljárni – nyilatkozta Ulrich Schüler a Svájci Néppárt (SVP) zürichi nemzetgyűlési képviselője. Ott ahol az ominózus plakátok kifüggesztését megtiltották, egy másikat fognak kiakasztani. Ugyanaz a plakát lesz csak a burkát viselő nő és a minaretek helyett a cenzúra felirat lesz rajta látható. Hiszen a közterületi plakátok helyeit már jó előre kibérelték, s a bizottság nem kívánja azokat üresen hagyni. A magánterületeken mindenütt az eredeti plakátok kifüggesztését tervezik. A bizottság tele kampánykasszából dolgozhat. Időközben a minaret ellenesek Ulrich Schlüer (SVP) képviselő szerint negyedmillió franknyi adomány gyűlt össze, miközben egy hónapja még a számla üres volt.
A minaretellenes akciót elindító úgynevezett Egerkingi bizottság a kezdeményezés tartalmára kívánja helyezni a tájékoztatási akciójuk hangsúlyát, ami a plakátvita miatt némileg háttérbe szorult. Walter Wobmann az SVP Solothurn kantonból érkezett képviselője, a bizottság elnöke a kampánynyitón kijelentette: a minarettilalom nem érinti a muzulmánok szabad vallásgyakorlatát. Mindenütt, ahol egy minaret áll, nemsokára felhangzik a müezzin imára hívó szava. Ez tisztán a hatalom fitogtatása, nincs köze a valláshoz. Egy vallás különleges jogait felhasználva egy párhuzamos társadalom létrejötte fenyeget, sáriával, becsületbeli gyilkossággal és burkával. Ez aláásná a svájci jogállamot és a közvetlen demokráciát.
Orbán Viktor ismerteti a budapesti csúcs eredményeit - élőben az Origón