Nyugdíjas, gyere Ausztriába, az olcsó Svájcba!

A Die Presse ismerteti, miként ajánl egy amerikai lap letelepedési lehetőséget az amerikai nyugdíjasoknak. A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti a Bundestag elnökének a közszolgálati televíziókat bíráló beszédét.

2009. 10. 28. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)

A konzervatív német napilap Lammert bírálja az ARD-t és a ZDF-et című cikkében foglalkozik a frissen megválasztott Bundestag-elnök kritikus hangvételű beszédével. Norbert Lammert marad a Bundestag elnöke. A parlament keddi alakuló ülésén a képviselők túlnyomó többsége megerősítette posztján a 60 esztendős kereszténydemokrata politikust. A 617 jelen lévő képviselőből 522 támogatta Lammertet, 66-an ellen voksoltak, és 29-en tartózkodtak. Lammert elfogadta a választást és kijelentette, hogy hivatalát pártok felett állva és közjogi tisztségéhez méltóan fogja képviselni. Újraválasztását követően Lammert a Bundestagban szokatlanul világosan bírálta a közszolgálati televíziók parlamenti munka iránti érdeklődésének hiányát. Ahelyett, hogy élőben közvetítenék a parlament alakuló ülését, vígjátékot és szappanoperát közvetítettek. „Szuverén önfejűséggel” állították a tájékoztatást az információ elé – mondta Lammert és utalt arra, hogy a költségvetésből támogatott közszolgálati televíziók „bőségesen dotált privilégiumaikat” a parlamentnek köszönhetik. Emiatt programválasztásuk „szó szerint figyelemre méltó.” Ezenfelül a frissen megválasztott elnök kijelentette: a Bundestagnak a jövőben vagy kevesebb munkát kell magára vállalnia, vagy gyakrabban kell üléseznie. Javasolja, hogy a beterjesztett törvényeket, döntési kezdeményezéseket, határozati javaslatokat a rendelkezésre álló időt is figyelembe véve vizsgálják felül, vagy ezeknek megfelelően növeljék az üléshetek számát. Egyre nagyobb és felháborítóbb a különbség a tervezett és a valóságban is a nyilvánosság előtt megvitatott témák között – fogalmazott Lammert.

Az elmúlt ciklusban 464 napirendről vita nélkül döntöttek. A beszédek több mint negyedét nem tartották meg, pusztán leadták a jegyzőkönyv számára. Ez igen nehezen egyeztethető össze azzal az alkotmányos előírással, miszerint „a Bundestag nyilvánosan tárgyal”. Nem muszáj minden választási ciklusban új csúcsot felállítani a parlamenti nyomtatványokban. Emellett a Bundestag elnöke támogatná a parlamenti ciklus négyről öt évre emelését. Beszédében utalt arra, hogy majdnem minden tartomány parlamentjét, valamint számos európai állam országgyűlését csak ötévente választják újjá. „Erről is érdemes elgondolkodni” – fogalmazott Lammert a hallgatóság tapsától kísérve. Ismeri a „figyelemre méltó ellenérveket” is, „de nem szabad elsiklani afelett, hogy a legtöbb választó szerint nem túl kevés választás van Németországban, hanem túl sok.”

Die Presse (Diepressse.com)

A konzervatív osztrák napilap Az amerikai idősek paradicsoma: Ausztria, az olcsó Svájc című cikkében ismerteti a Forbes magazin ajánlásait külföldön letelepedni kívánó nyugdíjasoknak. Az amerikai gazdasági magazin részletes összeállítással igyekezett segíteni azokat az időseket, akik életük alkonyán szeretnék megtalálni álmaik helyszínét. A lap részletesen ajánlja az alpesi köztársaságot. „Ausztria egy olcsó Svájc” – írja aktuális kiadásában és utal többek között az életminőségre, az orvosi ellátásra, „az elegáns építészetre, a klasszikus zenére és a villamosokra, melyek működnek is”. Az egyetlen kiemelt hátrány: „hiányzik a mediterrán életkedv”. „Bécs a legmagasabb életminőséggel büszkélkedhet, s a magánklinikák is világszínvonalúak. Salzburg, Graz és Kitzbühel, valamint a környező falvak mindazoknak, akik szívesen tartózkodnak a hegyekben és a friss levegőn, sokat nyújthat” – hangzik a Forbes Ausztriát dicsérő himnusza. A Forbes elvárási katalógusa kiterjed a nyugdíjasok beutazási szabályaira, az egészségügyi ellátás minőségére, a bürokráciára, az adórendszerre, a klímára és a bennszülöttek angolismeretére. Ennek megfelelően Írország a negyedik, Ausztrália az ötödik, és Kanada a tízedik – három angol nyelvű országnak sikerült felkerülnie a sikerlistára. A negyedik helyre került a közép-amerikai Panama – nemcsak kellemes trópusi klímája és alacsony adókulcsai miatt, hanem mert ott az amerikai dollár a hivatalos fizetőeszköz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.