Oltások az állatfarmon

A Die Welt arról tudósít, hogy a német kormány más oltóanyagot rendelt az egyszerű polgároknak és másmilyent a kormányzati tisztviselőknek. A Der Tagesspiegel beszámol a berlini koalíciós tárgyalások legfontosabb vitakérdéseiről.

2009. 10. 19. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilapban Wolfgang W. Merkel A kétosztályos oltás katasztrofális jelzés című cikkében elemzi egy rendelet következményét. Katasztrofális jelzés, és egyúttal leleplező is. A szövetségi kormány, minisztériumi alkalmazottak és a szövetségi hivatalok magasabb rangú alkalmazottai „különleges” elbánásban részesülnek. Nem ugyanolyan oltóanyagot adnak be nekik, mint amilyennel az átlagpolgárokat is oltani fogják a sertésinfluenza ellen. Mint erről a Der Spiegel belügyminisztériumi forrásokra hivatkozva beszámolt, ők egy később engedélyezett és hatásnövelő anyag nélküli vakcinát fognak kapni. Ezt a variánst a szakértők jelentős része a szervezet számára sokkal könnyebben feldolgozhatónak tartja. Ez áruló fényt vet a szövetségi egészségügyi minisztérium és az oltóanyagokért felelős Paul Ehrlich Intézet (PEI) nyilatkozataira. Miért kezelik külön a kormányzókat? – kérdezik a kormányzottak, és eszükbe jut George Orwell Állatfarm című regényének kulcsmondata, miszerint mindenki egyenlő, de vannak egyenlőbbek.

Már korábban is érzékelhető volt a polgárok fenntartása a vakcinával kapcsolatban, a tartományi egészségügyi miniszterek konferenciája szerint a lakosság negyede kívánja magát beoltatni. Most az üzenet úgy hangzik: az új oltóanyag annyira nem is veszélytelen, ezért fontos döntéshozók egy veszélytelenebb, jobb változatot kapnak. Ez nem éppen bátorító jelzés az ingadozó polgárok számára. Nincs hatás mellékhatás nélkül, ezt mindig tudták a gyógyszerészek. De mindkettőnek józan arányban kell lennie egymással. Fenyegető betegségek esetében az orvosok és pácienseik készek nagyobb komplikációkat is vállalni, hogy egy súlyosabb egészségkárosodást elháríthassanak.

A sertésinfluenza azonban összességében sokkal veszélytelenebb, mint a szezonális influenza. Az elsőben az egész világon eddig mintegy háromezren haltak meg, igen sokan közülük olyan országban, melynek az egészségügyi ellátása sokkal rosszabb, mint Németországé. A szezonális influenzában minden évben csak Németországban 8000–20 000 ember veszti életét. A sertésinfluenza mindig igen enyhe lefolyású, ezért aligha kell azon elgondolkodni, hogy a mellékhatások kockázatát érdemes-e vállalni.

Der Tagesspiegel (Tagesspiegel.de)

A konzervatív berlini napilapban Antje Sirlechtov A feketék és a sárgák még egy hétig vitatkoznak című cikkében értékeli a vasárnapi forduló utáni koalíciós tárgyalások helyzetét. A leendő koalíciós partnerek, a CDU–CSU és az FDP háromnapos zárt üléssorozatot követően nem jutott előbbre a leendő koalíciós kormány politikájának kulcskérdéseiben. A szombati botrányt követően vasárnap a három párt képviselői csak abban állapodtak meg, hogy az eltérő adócsökkentési modellekre következő szerdán szélesebb körben visszatérnek, és akkor döntenek.

Az egészségügyi alapok kérdésében sem sikerült megállapodniuk. Ronald Pofalla és Dirk Niebel, a CDU és az FDP pártigazgatója bejelentette: ma tovább tárgyalnak a munkaerő-piaci és szociálpolitikai kérdésekről. A pártvezetések vasárnap egyetértettek abban, hogy egy héten belül felszámolják nézeteltéréseiket. A CDU és a CSU a koalíciós megállapodásokat jövő hétfői pártkongresszusán, míg az FDP az azt követő vasárnapi értekezleten kívánja elfogadtatni. Dirk Niebel FDP-pártigazgató bejelentette: a koalíciós megállapodás „növekedési programot” tartalmaz, amely beindítja a gazdaságot.

Szombaton Christian Wulff, Alsó-Szászország miniszterelnöke, a CDU elnökhelyettese botrányt keltett, amikor az FDP 35 milliárd eurós adójavaslatait komolytalannak és vakrepülésnek nevezte. Wulff kijelentette: a költséges döntéseket is kész CDU-alelnökként támogatni. Ugyanakkor tekintettel a tartományok költségvetési helyzetére, a Bundesrat tagjaként ezt már nem tudja garantálni. Ezt az álláspontot a kancellár is meglepőnek tartotta, hiszen ez azt jelenti, hogy Wulff megosztott személyiség. A résztvevők szerint Guido Westerwelle a heves bírálatra válaszul a koalíciós tárgyalások megszakításával fenyegetőzött, amennyiben a CDU álláspontja azonos Wulfféval.

A pártvezetések vasárnapi tanácskozását követően – ahol elsődlegesen a pénzügyi kérdésekről egyeztettek – minden oldal hangsúlyozta: a következő négy évben jelentős adócsökkentések várhatók. Georg Fahrenschon (CSU) bajor pénzügyminiszter „jelentős növekedési impulzusokról” beszélt. Az FDP-ben az ilyen nyilatkozatokat olyan jelzésként értékelik, hogy a kereszténydemokraták közelednek a liberálisok adócsökkentő és reformterveihez. Tekintettel a szociális fejezetek fenyegető, milliárdos kiadásaira, a CDU és az FDP mérlegeli, hogy még erre az évre pótköltségvetést fogadjon el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.