Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Thorsten Jungholt Több katonát Afganisztánba. De mennyit? című cikkében elemzi a berlini elképzeléseket. Az afganisztáni Bundeswehr kontingens jelentős feltöltés előtt áll. A hétfőn megkezdődő koalíciós tárgyalások előtt a leendő kormánypártok már számos kérdésről vitatkoztak, de egy témát mindkét párt kerül, az afganisztáni bevetés kérdését. Pedig a leendő új kormány megalakulását követően ez az egyik legfontosabb kérdés, hiszen december 13-án lejár a Bundeswehr afganisztáni mandátuma. Addig előbb a kormánynak, majd a Bundestagnak is foglalkoznia kell a szükségessé vált hosszabbítással. Ha a terveknek megfelelően november 9-ig feláll az új kormány, akkor is ez igen szoros menetrend lesz.
Emiatt az érdekelt körök, többek között a tábornoki kar, most megpróbálják a politikát vitára kényszeríteni. Egy névtelen forrásra hivatkozva a közszolgálati Deutschlandfunk ismertette a szövetségi kormány ama elképzelését, miszerint a jelenlegi mandátumban meghatározott maximálisan 4500 főt felemelje 7000-re. A honvédelmi minisztérium azonnal cáfolta a hírt. „Tiszta spekuláció a legrosszabbkor” – nyilatkozta Franz Josef Jung a miniszter szóvivője, aki szerint a szám nélkülöz minden alapot.
Birgit Homburger az FDP védelempolitikai szakértője, szintén kijelentette, nem látja szükségét a csapatok létszámának felemelésének. Jelenleg 4255 katona állomásozik Afganisztánban, az érvényes felső határt nem használják ki. Ezen túl az új mandátum kidolgozása már az új kormány feladata, nem a régié. Homburger, aki a liberálisok koalíciós tárgyalócsapatának tagja, utalt arra, hogy még az Egyesült Államok sem alakította végleges afganisztáni álláspontját. Stanley McChrystal az amerikai és ISAF csapatok parancsnoka, a közelmúltban óvott egy afganisztáni vereségtől, amennyiben nem küldenek további egységeket az közép-ázsiai országba. Barack Obama azonban még nem döntött, fogalmazott Homburger.
Rainer Arnold az SPD honvédelmi szakértője, szintén utalt a nemzetközileg egyeztetett fellépés szükségességére. „Minden országnak többet kell tennie” – fogalmazott Arnold a lapnak. A 7000 katona emlegetése azonban „teljesen utópikus és egyáltalán nem reális”. Meg kell vitatni azt is miként vetnék be a további katonákat. Az SPD elsősorban további kiképzők kiküldését támogatná, akik az afgán hadsereget és rendőrséget támogatnák. Pártja az ellenzékben sem fogja kerülni a felelősség vállalást, fogalmazott Arnold. De elvárja, hogy az új kormány időben bevonja őket a tervezésbe.
Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális napilap A svájci diplomácia újra kínos helyzetben című cikkében foglalkozik az alpesi köztársaságot érintő ismételt külföldi bírálattal. Micheline Calmy-Rey vezette külügyminisztériumnak ismételten magyarázkodnia kell egy másik országgal, ezúttal Horvátországgal szemben. A közelmúltban a rendőrség által a Thompson művésznevű Marko Perkovic horvát nacionalista énekes ellen kiadott beutazási tilalom diplomáciai feszültséget gerjesztett Bern és Zágráb között. Horvátország berendelte a svájci nagykövetet, hogy tiltakozzon a döntés ellen. Hírügynökségi értesülés szerint Horvátország arra kérte Svájcot, hogy gondolja végig a döntést. Zágráb csütörtökön átadott jegyzékében kérését azzal indokolta, hogy Perkovicot egyetlen államban sem körözik, nem is szólva arról, hogy ítélet sincs ellene. A berni külügyi hivatal csütörtök este megerősítette, hogy a svájci nagykövetet berendelték a zágrábi külügyminisztériumba. „Tudomásul vettük Horvátország álláspontját” – fogalmazott Adrian Sollberger, a tárca szóvivője.
A beutazási tilalomért a szövetségi rendőrség felelős. Szeptember 29-én úgy döntöttek, hogy Perkovic nem léphet be az alpesi köztársaságba. Ezzel megakadályozták az október 3-ra, a Luzern kantoni Kriensbe meghirdetett koncertet. A szövetségi rendőrség határozatát a belföldi elhárítás szerepét betöltő Elemző és Megelőző Szolgálat (DAP) tudomására jutott információkra alapozta: Perkovic dalszövegei uszítóak és dicsőítik a horvát usztasákat. Mivel a luzerni hatóságok nem látták lehetőségét, hogy jogalapot találjanak a koncert megakadályozására, ezért alkalmazták azt a megoldást.
Visítva, röhögve vesznek búcsút David Pressman amerikai nagykövet-aktivistától a mémgyártók