Bécsben sem kell Bologna

A Frankfurter Allgemeine Zeitung elemzi a bécsi diákmozgolódás németellenes okait. A Der Tagesspiegel tudósít a Saar-vidéki koalíciós szerződés aláírásáról.

2009. 11. 06. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Hannes Hintermeier Káosz és egyéb akadályok című cikkében elemzi az osztrák egyetemi sztrájk hátterét. „Ahhoz már régen hozzászoktunk, hogy a német egyetemek a kedvezőbb közgazdasági feltételek, nagyobb lehetőségeik által, melyet a kutatóknak nyújtanak, a tanáraink legjobbjait vonzák magukhoz” – írta Karl Kraus 1899-ben. A bécsi publicista aligha sejthette, hogy egyszer minden az ellenkezőjére fordul. Ma német érettségizettek özönlenek Ausztriába, amivel az amúgy is túlterhelt rendszert az összeomlás szélére juttatták. Ez ellen és az alulfinanszírozottságból és túlzott követelésekből álló helyzet ellen tiltakoznak két hete a bécsi, grazi, salzburgi, klagenfurti és innsbrucki egyetemeken. Nagyobb beleszólást, kisebb elvárásokat és kevesebb német hallgatót követelnek.

A Bologna-folyamat egyik célja, hogy többek között növekedjék a diákok utazási kedve. Ezt sokan Németországban szó szerint vették és egyre többen tájékozódnak az osztrák tanulási feltételekről. Ausztriában amúgy nincs létszámkorlát és a közelmúltban a tandíjat is megszüntették – mindez jelentősen emelte az ország vonzerejét. Így tíz éven belül az Ausztriában tanuló német diákok száma megháromszorozódott, jelenleg eléri a húszezret. Hollandia után Ausztria a második legnépszerűbb a külföldön tanulni akarók körében azért is, mert nem kell tandíjat fizetni az uniós diákoknak.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A konzervatív berlini napilap Az első jamaicaiak itt vannak című cikkében tudósított a Saar-vidéki kormány megalakulásáról. A CDU, az FDP és a zöldek aláírták a koalíciós szerződést a Saar-vidéken és ezzel tartományi szinten megalakult a szövetségi köztársaság első Jamaica-koalíció. Az első fekete-sárga-zöld koalíció kilenc miniszterrel fogja elkezdeni munkáját. A három párt csütörtök reggel két hónappal a tartományi választások után megállapodott egy 93 oldalas koalíciós szerződésben. A tartalmi kérdésekben gyorsan kialakított szerda esti megállapodás után Peter Müller pártelnök (CDU), Christoph Hartmann tartományi FDP-elnök és Hubert Ulrich, a zöldek vezetője óráig vitatkozott a minisztériumok hatásköréről. Az igazságügyi minisztériumot Müller maga vezeti majd. A zöldek megkapják az oktatási és a frissen kialakított környezetvédelmi, energetikai és közlekedési tárcát. A liberálisok átveszik a gazdasági, tudományos és mezőgazdasági minisztériumot és vélhetően az egészségügyi minisztériumot. Az FDP ma kívánja ismertetni tárcavezető jelöltjeit. A CDU-ból Stephan Toscani, a jelenlegi pártigazgató belügyminiszterként lesz a kabinet új tagja. A koalíciós szerződést hosszú távra tervezték és egy ambiciózus projekt – hangsúlyozta Müller.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.