Megbékélne az „állampárt örököseivel” a brandenburgi miniszterelnök

A Der Spiegelben a brandenburgi miniszterelnök a pártállami múlt lezárását követeli, amint az SPD a Fegyveres SS tagjaival tette az 1950-es években. A Die Welt beszámol arról, hogy a kancellár az uniós biztosnak jelölt Oettinger helyett eredetileg mást szeretett volna Brüsszelbe küldeni.

2009. 11. 01. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Platzeck megbékélést követel az állampárt örököseivel című cikkében ismerteti a Potsdamban a Baloldali Párttal koalícióban kormányzó szociáldemokrata miniszterelnök álláspontját. Röviddel a berlini fal leomlásának emlékünnepsége előtt Matthias Platzeck brandenburgi miniszterelnök az állampárt örököseivel történő megbékélést sürgette. „Két évtizeddel az NDK-ban lezajlott forradalmi átalakulás után ideje komolyan venni a Németországban régóta esedékes kibékülési folyamatot” – írta Platzeck a magazinban megjelenő esszéjében.

Az 1990 óta egyesült szövetségi köztársaságban – összehasonlítva a háború utáni Nyugat-Németországgal – ugyan sikerült egy figyelemre méltó, helyes és jobb múltfeldolgozás, egy azzal összevethető integrációs teljesítmény azonban nem volt felmutatható – fogalmazott a politikus.

Jan Redmann, a brandenburgi ifjúsági unió vezetője felháborodottan bírálta Platzeck felhívását. „Nem létezik meghasadtság a kelet-német társadalmon belül és nincsenek új akadályok. De létezik vita arról, hogy a Baloldali Párt bizonyos képviselői lényükben és karakterükben alkalmasak-e felelős posztok átvételére” – jelentette ki.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Oettinger Angela Merkel harmadik választása volt című cikkében ismerteti a volt baden-württembergi miniszterelnök uniós biztosként történő jelölésének hátterét. Oettinger előtt a CDU elnöke előbb Norbert Röttgent, a kereszténydemokrata Bundestag frakcióigazgatóját kérdezte, amint erről a magazin szombaton, a CDU belső köreire hivatkozva beszámolt. Röttgen azonban szívesebben vállalta a szövetségi kormány környezetvédelmi miniszteri posztját, mint a brüsszeli kiküldetést.

A tudósítás szerint a kancellár ezt követően még Roland Koch (CDU) hesseni miniszterelnököt is inkább el tudta volna képzelni biztosként, mint Oettingert. Ő azonban már hetekkel korábban jelezte, hogy Wiesbadenben kíván maradni. Merkel ezzel szemben Ursula von der Leyen (CDU) családügyi miniszter önkéntes jelentkezését a brüsszeli posztra elutasította, mert nem lett volna képes hiteles helyettest találni a pozíciójára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.