Tényleg a kancellár volt, aki beszélt?

A Die Welt beszámol arról, hogy a katonák érdekvédelmi szervezetei örömmel fogadták a miniszter kijelentését, miszerint „háborúhoz hasonló állapotok” uralkodnak Afganisztánban. A Frankfurter Allgemeine Zeitung az Angela Merkel washingtoni beszédében elhangzottakat dicséri.

2009. 11. 04. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt

A napilap A Bundeswehr-szövetség dicséri Guttenberget, mert engedett című cikkében foglalkozik az új védelmi miniszter első megnyilatkozásaival. Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU), az új védelmi miniszter az afganisztáni helyzetet „háborúhoz hasonló viszonyoknak” nevezte, és ezzel módosította elődje irányvonalát. Guttenberg elődje, Franz Josef Jung (CDU) arra a kérdésre, hogy a jelenleg 4300 ott állomásozó német katona háborúban áll-e, mindig azt válaszolta, hogy a bevetés az ország stabilitását és békés fejlődését szolgálja, és hangsúlyozta: „Ez nem háború.” A katonák érdekvédelmét ellátó Bundeswehr-szövetség azonnal kedvezően fogadta Guttenberg nyilatkozatát. Ulrich Kirsch, a szövetség vezetője a Mitteldeutschen Zeitungnak kijelentette: „Hálásak vagyunk a miniszternek, hogy a dolgokat nevén nevezte. Ezáltal világossá válik a helyzet komolysága. Azok a nők és férfiak, akik ott naponta harcban állnak, azt mondják, háború.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung

A napilapban Berthold Kohler Óda a szabadsághoz címmel kommentálja Angela Merkel washingtoni beszédét. Tényleg a kancellár volt, aki beszélt? A józan, minden pátoszt kerülő, nem éppen a szavak mágusaként ismert Angela Merkel? Ő az első kancellár, aki a kongresszus és a szenátus előtt beszélhetett. Ezért a megtiszteltetésért nem jól nevelt szavakkal mondott köszönetet, hanem egy lángoló, a szabadság melletti hitvallással, ami az amerikaiaknak – óvatosan bánva az egyenlőségjellel – és a németek számára is a legfontosabb. Semmi sem ösztönöz jobban, mint a „szabadság ereje” és az „amerikai állam” – fogalmazott a kancellár, aki szokatlanul mély bepillantást engedett abba, mi mozgatja. A német álom – a szocializmus által fogva tartott keletnémet fizikusból az egyesült Németország kancellárja lesz – egészen az amerikaiak ízlése szerint való. Európa és Németország Amerikához fűződő kapcsolatát azonban Merkel nem csak a múltban látja. A XXI. század kihívásainál – globális biztonság, világgazdaság, klíma – Amerikát és Európát sorstárssá teszik. Ellentétben Gerhard Schröderrel, kétséget sem hagyott a tekintetben, hogy a NATO továbbra is a német biztonságpolitika sarokpontja marad. Amerika hozzájárulásával fog találkozni a kancellár kemény Irán-politikája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.