Véget ért a baszk halászhajó szomáliai kálváriája

Minden spanyolországi lap és portál közölte a hírt délután háromnegyed kettőkor, amit személyesen a kisebbségi spanyol szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero jelentett be a Sólyom Lászlóval folytatott tárgyalás után tartott sajtóértekezletén: a szomáliai kalózok 47 nap után elengedték az Alakranát, a baszk tonhalászhajót, illetve 36 fős, elsősorban baszk és galíciai legénységét.

2009. 11. 17. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bilbaói Deia (Felhívás) külön kiemelte Zapatero kérését a sajtóhoz, hogy kezeljék diszkréten a hallott információkat, mert a türelem és az óvatosság most indokolt a halászok érdekében. Ezért nem válaszolt az újságírók azon kérdéseire, amelyek többek között azt firtatták, hogy fizettek-e váltságdíjat, és a spanyol hadiflotta üldözni fogja-e a kalózokat, mivel ez az ügy kihat az állam biztonságára is. Az El País közlése szerint viszont a hajó most a spanyol hadiflotta két egysége, a Méndez Núnez és a Canarias fregatt kíséretében egyelőre a Seychelles-szigetek felé tart. María Teresa Fernández de la Vega, a kormány első miniszterelnök-helyettese pedig megerősítette, hogy pénteken már Spanyolországba érkeznek a halászok, hogy hosszú idő után végre találkozhassanak hozzátartozóikkal. Az éjjel még 68 kalóz tartózkodott a hajón, akik csak hajnalban hagyták el a fedélzetet, miután meggyőződtek róla, hogy a hajó baszk tulajdonosa kifizette a túszokért követelt 2,3 millió eurót. Az El País internetes változatában olvasható az a bejelentés is, amelynek értelmében az EU-tagállamok jóváhagyták a döntést, hogy Spanyolország képezze ki Szomália rendfenntartó egységeit a közbiztonság ellátására. Két ellenzéki párt – a spanyol Néppárt (PP) és a mérsékelt Baszk Nacionalista Párt (PNV) – azonban már bejelentette, hogy szerdától napirendre tűzik a parlamentben a hajó elrablásának és a tárgyalások menetének vitatott kérdéseit.

Valóban veszélyben forgott a túszok élete

Két héttel a hajó elrablása után a PNV madridi képviselői azt javasolták a kisebbségi szocialista kormánynak, hogy a halászat és a halászok biztonsága érdekében katonákkal is védjék őket az Indiai-óceán övezetében, de a kormány leszavazta az elképzelést. A köztes megoldás: lesz fegyveres biztonsági védelem a hajókon ezentúl, de biztonsági cégek révén. Október 4-én a Canarias fregatt legénysége egyébként elfogott két szomáliai kalózt, akiket Spanyolországba szállítottak, ezért a helyzet különösen kritikusra fordult, mert társaik a 36 halász megölésével fenyegetőztek. Október végén az egyik, kiskorúaknak fenntartott intézménybe vitték a végül kiskorúnak nyilvánított egyik kalózt, Abdu Willyt. November 7-én a bizkaiai (vizcayai) Bermeóban és a galíciai Vigóban (Pontevedra) sok ezren fejezték ki támogatásukat az elrabolt halászok családtagjainak. A túszok kiszabadításának tárgyalásaiba bekapcsolódott két minisztérium is – a védelmi és külügyminisztérium –, sőt Zapatero is fogadta a halászok családtagjait. Nyolc napja dőlt el, hogy csak diplomáciai úton fogják elérni a halászok kiszabadítását. Hétfőn az állambiztonsági bíróság egyik vizsgálóbírája mégis megkezdte az eljárást a két kalóz ellen számos vádpontban – de a rájuk kiszabott büntetést Szomáliában fogják végrehajtani –, kedden pedig 47 nap után véget ért a halászok kálváriája.

(deia.com, diarivasco.com, elpais.es, elmundo.es, abc.es, lavanguardia.es stb. – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.