A titkosszolgálatok is üldözzék a bűnözőket

A Correio da Manhának nyilatkozó egyik volt portugál belügyminiszter szerint a titkosszolgálatoknak is kutya kötelességük lenne a bűnüldözés. Az El País a soros spanyol uniós elnökség előtti véleményeket foglalta össze, az ABC pedig közölte a legfrissebb spanyolországi pártpreferenciákat.

2009. 12. 22. 16:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

correiomanha.pt – Portugália

A portugál lap szokásos hétvégi interjúrovatában ezúttal az egyik volt védelmi és belügyminiszter, António Figueiredo Lopes nyilatkozott. Szerinte a közbiztonság jelenlegi siralmas helyzete miatt a titkosszolgálatoknak (SIS) kutya kötelességük lenne, hogy minden eszközzel küzdjenek a bűnözés visszaszorítására. Figueiredo Lopes a jelenlegi államfő – Aníbal Cavaco Silva – harmadik kormányában volt a védelmi tárca felelőse néhány hónapig, majd 7 éve José Manuel Durao Barroso kormányában (2002-2004) bízták rá a belügyminisztérium irányítását. A volt kormánytag nemrég jelentette be, hogy emiatt is megszervezik jövőre az első portugál biztonsági és védelmi konferenciát.

elpais.es, abc.es – Spanyolország

A lap is közölte a spanyol államhoz tartozó Társadalomkutató Intézet (CIS) legfrissebb felméréseit az Európai Unió spanyolországi népszerűségéről. Néhány nappal az újabb – negyedik – spanyol soros uniós elnökség előtt kellemetlen meglepetéssel szolgáltak a megkérdezettek: 56,1 százalékuk alig vagy egyáltalán nem foglalkozik az Európai Unióról szóló hírekkel. Tíz spanyolból hat úgy érzi, alig vagy egyáltalán nem tájékoztatják ezekről a hírekről. A megkérdezettek 30 százaléka nem is tudja, hogy Spanyolország többet vagy kevesebbet fizet a közös uniós kasszába, mint amennyit visszakap.

A konzervatív spanyol lap, az ABC is közzétette a DYM Intézet – december 11-18. között elvégzett reprezentatív telefonos felmérésének – legújabb eredményeit a pártok és a politikusok népszerűségéről. A legnagyobb ellenzéki párt, a spanyol Néppárt (PP) ismét biztosan – 5,2 ponttal – vezet az ismét kisebbségben kormányzó szocialista párt (PSOE) előtt. Októberben még csak a PP 3,3 százalékos előnyét mérte a CIS, és azóta is az ellenzék kezére játszik a gazdasági válság, a munkanélküliség ismét folyamatos emelkedése, illetve a lap szerint a kormány nem összehangolt tevékenysége. José Luis Rodríguez Zapatero kormánya ugyan elért sikereket: kedden éppen hogy megszavazták a következő évi költségvetést, és ugyanígy szavazták meg a művi vetélés további könnyítését is. Csakhogy ezeknek a pirruszi győzelmeknek ára van, az utóbbi sikernek például akár félmillió szavazat elvesztése is – jósolja a lap. A politikai pártok vezetői is elég siralmasan szerepelnek: Zapatero a 10 pontos összesített skálán 4,2 pontot kapott, rögtön utána következik az ellenzék vezére, Mariano Rajoy a maga 3,6 pontjával. A lista élén szereplők sem dicsekedhetnek sokkal jobb eredményekkel: a baszk szocialista testvérpárt (PSE) vezetője, Patxi López csak 5,4 ponttal vezet, 5,1 százalékkal pedig „ezüstérmes” Madrid néppárti főpolgármestere, Alberto Ruiz-Gallardón. Harmadik helyre futott be Galícia ugyancsak néppárti tartományelnöke, Alberto Núnez Feijóo, szintén gyenge közepessel, kereken 5 százalékkal. A megkérdezett spanyolokat most három kérdés foglalkoztatja leginkább: több mint 70 százalékkal áll első helyen a munkanélküliség – hivatalosan novemberben 3 868 946 munkanélküli van az országban –, aztán a gazdasági válság és csak aztán következik a spanyolországi politikai helyzet. Ezen a téren főleg a korrupciós esetek háborítják föl a spanyolországiakat. A terrorizmus a politikai ügyek között tovább csúszott lefelé: már csak a harmadik helyen áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.