correiomanha.pt – Portugália
A portugál lap szokásos hétvégi interjúrovatában ezúttal az egyik volt védelmi és belügyminiszter, António Figueiredo Lopes nyilatkozott. Szerinte a közbiztonság jelenlegi siralmas helyzete miatt a titkosszolgálatoknak (SIS) kutya kötelességük lenne, hogy minden eszközzel küzdjenek a bűnözés visszaszorítására. Figueiredo Lopes a jelenlegi államfő – Aníbal Cavaco Silva – harmadik kormányában volt a védelmi tárca felelőse néhány hónapig, majd 7 éve José Manuel Durao Barroso kormányában (2002-2004) bízták rá a belügyminisztérium irányítását. A volt kormánytag nemrég jelentette be, hogy emiatt is megszervezik jövőre az első portugál biztonsági és védelmi konferenciát.
elpais.es, abc.es – Spanyolország
A lap is közölte a spanyol államhoz tartozó Társadalomkutató Intézet (CIS) legfrissebb felméréseit az Európai Unió spanyolországi népszerűségéről. Néhány nappal az újabb – negyedik – spanyol soros uniós elnökség előtt kellemetlen meglepetéssel szolgáltak a megkérdezettek: 56,1 százalékuk alig vagy egyáltalán nem foglalkozik az Európai Unióról szóló hírekkel. Tíz spanyolból hat úgy érzi, alig vagy egyáltalán nem tájékoztatják ezekről a hírekről. A megkérdezettek 30 százaléka nem is tudja, hogy Spanyolország többet vagy kevesebbet fizet a közös uniós kasszába, mint amennyit visszakap.
A konzervatív spanyol lap, az ABC is közzétette a DYM Intézet – december 11-18. között elvégzett reprezentatív telefonos felmérésének – legújabb eredményeit a pártok és a politikusok népszerűségéről. A legnagyobb ellenzéki párt, a spanyol Néppárt (PP) ismét biztosan – 5,2 ponttal – vezet az ismét kisebbségben kormányzó szocialista párt (PSOE) előtt. Októberben még csak a PP 3,3 százalékos előnyét mérte a CIS, és azóta is az ellenzék kezére játszik a gazdasági válság, a munkanélküliség ismét folyamatos emelkedése, illetve a lap szerint a kormány nem összehangolt tevékenysége. José Luis Rodríguez Zapatero kormánya ugyan elért sikereket: kedden éppen hogy megszavazták a következő évi költségvetést, és ugyanígy szavazták meg a művi vetélés további könnyítését is. Csakhogy ezeknek a pirruszi győzelmeknek ára van, az utóbbi sikernek például akár félmillió szavazat elvesztése is – jósolja a lap. A politikai pártok vezetői is elég siralmasan szerepelnek: Zapatero a 10 pontos összesített skálán 4,2 pontot kapott, rögtön utána következik az ellenzék vezére, Mariano Rajoy a maga 3,6 pontjával. A lista élén szereplők sem dicsekedhetnek sokkal jobb eredményekkel: a baszk szocialista testvérpárt (PSE) vezetője, Patxi López csak 5,4 ponttal vezet, 5,1 százalékkal pedig „ezüstérmes” Madrid néppárti főpolgármestere, Alberto Ruiz-Gallardón. Harmadik helyre futott be Galícia ugyancsak néppárti tartományelnöke, Alberto Núnez Feijóo, szintén gyenge közepessel, kereken 5 százalékkal. A megkérdezett spanyolokat most három kérdés foglalkoztatja leginkább: több mint 70 százalékkal áll első helyen a munkanélküliség – hivatalosan novemberben 3 868 946 munkanélküli van az országban –, aztán a gazdasági válság és csak aztán következik a spanyolországi politikai helyzet. Ezen a téren főleg a korrupciós esetek háborítják föl a spanyolországiakat. A terrorizmus a politikai ügyek között tovább csúszott lefelé: már csak a harmadik helyen áll.
Társasházi lakás ég Budapesten