Globális üzlet a túszejtés

A katalán La Vanguardia egyik tudósítója a minap Szomália partjainál 47 napra foglyul ejtett baszk Alakrana halászhajó esete miatt utánajárt a most már globális üzlet hátterének. A másik hírben beszámoltak egy ítélethozatalról, amelyben egy tavaly januári öngyilkos merénylet feltételezett végrehajtóiról döntöttek. A portugál Diário de Notícias beharangozta a jövő évtől működő európai „FBI”-t.

2009. 12. 15. 16:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

lavanguardia.es – Spanyolország

A katalán lap a baszk halászhajó, az Alakrana 47 napig tartó legutóbbi szomáliai esete, illetve a két hete Mauritániában elrabolt három katalán állampolgár miatt megvonta a már globális üzletágnak számító kalóztevékenység idei mérlegét: az emberrablók 500 millió dollárt kaptak, a biztosítók pedig másik háromszáz millió dollárt fizettek a károsultaknak. A lap tudósítója megtudta a kérdés szakértőitől, hogy évente tízezer túszejtési esetről számolnak be, de a valós szám ennek háromszorosa.

Richard Scurrell, a Willis Grouphoz tartozó Special Contingency Risks igazgatója elmondta a lapnak, hogy évről évre nő az esetek száma, és ez a bűncselekmény könnyen terjed egyik országról a másikra vagy olyan térségekre, ahol addig nem volt jellemző. Idén 20 százalékkal emelkedtek az emberrablással és váltságdíjjal kapcsolatos biztosítási díjak, részben a „tengeri üzletág” új szereplői miatt. A Kidnap Risks Brief szerint Latin-Amerikában két országban, Mexikóban és Venezuelában rabolják el a legtöbb áldozatot, rajtuk kívül a „dobogó” felé tart Ecuador, Haiti és Honduras is. Az utóbbi kis közép-amerikai országban tíz évvel ezelőtt még ismeretlen volt ez a fogalom, de Hondurasban ma már a világon évente a hatodik legtöbb embert rabolják el. Afrikában a kormányozhatatlan Szomáliában, illetve Nigériában – a MEND nevű gerillaszervezet tevékenysége miatt – hajtják végre az összes emberrablás felét. Ázsiában Pakisztán és Afganisztán a civil szervezetek két legveszélyesebb terepe, mert nehéz úgy tárgyalni a túszejtőkkel, ha gazdasági okok keverednek a politikai célokkal. Indonéziában az újságírókat és a külföldieket rabolják el nagy előszeretettel.

A lap másik híre: Barcelonában elítélték azt a 10 pakisztáni és egy indiai szélsőséges muzulmánt, akiket a hatóságok 2008. január 19-én tartóztattak le a barcelonai metró elleni feltételezett merénylet végrehajtása előtt. Az állambiztonsági bíróság 8 és 14,5 évi börtönre ítélte őket terrorszervezethez való tartozás vádjával, és ejtette az emberölés miatti vádat, mert nem tudta bebizonyítani, hogy valóban öngyilkos merényletre készültek. Két vádlottat azért ítéltek el, mert robbanóanyagot találtak náluk. A csoport tagjai kapcsolatban álltak az afganisztáni tálib vezetővel, Bejtullah Mehszúddal, aki Barcelonába küldött négy olyan, most elítélt személyt is, akik alkalmasak lehettek volna öngyilkos merénylet végrehajtására.

dn.sapo.pt – Portugália

A napilap portálja hétfőn emlékeztette az olvasókat, hogy januártól megerősítik az Europol hatásköreit. Az Európai Unió hágai székhelyű rendőrsége ettől kezdve utasíthatja az egyes tagállamokat, hogy nyomozzanak bizonyos bűncselekményfajták után, de saját embereivel is figyelemmel kísérheti az illető országban zajló vagy elrendelt nyomozást – afféle európai Szövetségi Nyomozó Irodaként (FBI). Az egyes tagállamok közötti hatóságok együttműködése eddig minden egyes ország belátására volt bízva, de januártól kezdve ez nemcsak kötelező lesz, hanem még fizet is érte az Európai Bizottság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.