„Halálbrigádot” alkalmaz a perui rendőrség?

A perui lapok a rendőrségen belüli feltételezett halálbrigádról írnak, amely „kiiktatja a bűnözőket az élők sorából”. A portugál lapok azt taglalták, hogy miért váltották le honfitársukat az egyik fontos uniós intézmény éléről.

2009. 12. 20. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elcomercio.com.pe, peru21.com.pe, caretas.com.pe, poder360com – Peru

Óriási politikai vihar kerekedett a perui sajtóban: Fernando Vásquez, az észak-perui partvidék mentén fekvő Trujillo város egyik befolyásos vállalkozója szerint ki kellene végezni a bűnözőket. Maga az érintett így nyilatkozott ezzel kapcsolatban a perui Poder 360 című folyóirat legfrissebb számában: „Három év alatt négyszer támadtak meg, de határozott ember vagyok, és bőven van pénzem. Vannak rendőr barátaim is. Magam fogtam el három zsarolót, át is adtam őket a bűnügyi rendőrségnek. Rövid időn belül mégis szabadon engedték őket. Ez tehát nem működik.”

Véleménye szerint nincs más megoldás, meg kell ölni őket. A folyóirat bizalmas forrásból úgy tudja, hogy egy magas rangú rendőr kereste meg Vásquezt, és más vállalkozókat is, hogy pénzt szerezzen a bandafőnökök likvidálásának programjára. A vállalkozó azonban cáfolta ezt az állítást. De a perui sajtóban három hete vezető helyen foglalkoznak a rendőrségen belüli állítólagos halálbrigáddal, amelynek létéről egy parlamenti képviselő, az ellenzéki Perui Nacionalista Pártból kizárt Álvaro Gutiérrez számolt be. A nagyon homályos ügybe még a belügyminiszter, Octavio Salazar is belekeveredett, aki ugyancsak felelős lehet a Trujillo városban történt leszámolásokért.

A szóbeszéd szerint a perui országos rendőrség (PNP) ezredes, Elidio Espinoza vezeti ezt a feltételezett halálbrigádot. Espinoza elismerte a Caretas című oknyomozó hetilapnak, hogy az egyik ilyen bandavezér eltűnése – 2008. január 30. – előtt megerősítette, Trujillóban megvesztegettek nagyon sok közhivatalnokot: rendőröket, ügyészeket, ügyvédeket és bírákat. A feltételezett halálbrigád ügye egészen más botrány kapcsán derült ki: december elsején a világ közvéleménye azon szörnyülködött, hogy Peruban állítólag 60 embert öltek meg csak azért, hogy zsírjukat eladják egy olasz kozmetikai világcégnek. A valóságban azonban nem is annyi embert öltek meg három évtized alatt, ráadásul tulajdonképpen ezt a másik botrányt akarták háttérbe szorítani, amit Ricardo Uceda, a Poder c. magazin újságírója fedezett föl.

correiomanha.pt, expresso.clix.pt, jn.pt, dn.sapo.pt, publico.clix.pt stb. – Portugália

A portugál lapok és portálok egy hete csak fokozatosan adagolták a hír tényeit: lemondott elnöki tisztségéről a portugál José Luís Lopes da Mota, és helyére belga elnököt választottak az Eurojust élére. Az intézmény az Európai Unió tagállamaiban történt bűnügyek nyomozását hangolja össze az egyes tagállamok igazságügyi minisztériumai között. Lopes da Motának azért kellett távoznia, mert bebizonyosodott róla, hogy nyomást akart gyakorolni az úgynevezett Freeport-ügyre, amelyben passzív korrupció miatt nyomoztak a most már csak kisebbségi szocialista portugál kormány feje, José Sócrates ellen.

A Freeport-ügyben brit szálakat is fölfedeztek, de a brit hatóságok – például a Serious Fraud Office – évekig tartó vonakodás után augusztusban váratlanul lezárták a nyomozást a maguk részéről. A Freeport-ügy lényege: 2002 februárjában, az újabb források szerint már 2001 végén José Sócrates, az akkori kormány környezetvédelmi minisztere rendkívül gyorsan alacsonyabb természetvédelmi kategóriába minősítette azt a területet – a Tejo folyó torkolatától nem messze –, ahol a Freeport cég 2004 tavaszára végül megépítette Európa legnagyobb diszkont áruházát. De többek között a szeptember végi általános, és az október közepi önkormányzati választások miatt az ellenzéknek nem sikerült meglovagolnia ezt az ügyet.

A lakosság azonban nem maradt sokáig új botrány nélkül: október 28-án kezdődött nagy lendülettel a Face Oculta (Rejtett Arc) ügy, más néven ócskavasbotrány, amely azóta a „klinikai halál” állapotába került. Két hete a CTT-botrány kezdődött el, de azóta se tudni, hol tart a nyomozás, azt még kevésbé, hogy miért nem tudni többet róla. Mindhárom ügy közös jellemzője: pénzmosás, befolyással való visszaélés, illetve üzérkedés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.