Ismét háború törhet ki Nyugat-Szahara függetlenségéért

Spanyolország és az 1956 óta független Marokkó viszonyát inkább a feszültség, mint a jó szomszédság jellemezte.

2009. 12. 11. 18:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemszeretem szomszédság története újabb epizóddal bővült, mert a kisebbségi spanyol szocialista kormány november közepén kellemetlen helyzetbe került: veszélyben a már 25 napja az egyik spanyolországi repülőtér tranzitjában éhségsztrájkoló Aminatu Haidar élete, mivel a polgárjogi harcos szervezete legfeljebb három hétig bírja az éhkoppot. Az egyre bonyolultabb diplomáciai ügyből akár fegyveres konfliktus is lehet, mert a volt spanyol gyarmat, de most ténylegesen Marokkóhoz tartozó Nyugat-Szahara függetlenségéért küzdő Polisario Front váratlanul kiállt Haidar ügye mellett.

Marokkó hatóságai ugyanis november 13-án kitoloncolták a jelenleg a nyugat-szaharai El Aaiúnból a 43 éves Haidart, aki az egykori spanyol gyarmat, Nyugat-Szahara függetlenségéért is küzd, és feltették egy Spanyolországba induló gépre, de elvették tőle útlevelét is. Függetlenségpárti tevékenysége miatt Marokkó nem kívánatos személynek tekinti Haidart, és nem hajlandó beleegyezni, hogy marokkóinak tartott területre lépjen. A spanyol hatóságok viszont nem akarnak menedékjogot adni neki, ahogy a marokkóiak akarják, ezért jutott holtpontra a konfliktus. José Luis Rodríguez Zapatero, a kisebbségi spanyol szocialista kormány vezetője azonban nem akarja, hogy a nehéz diplomáciai nézeteltérések megoldásában is jártas spanyol uralkodó is közvetítsen, mert szerinte „úgyse sikerülne”.

Manuel Chaves, a kormány harmadik számú miniszterelnök-helyettese pedig támogatta kormányfőjét: „a konfliktus végül a szocialista kormány tekintélyét fogja erősíteni”. I. János Károly királyról azonban köztudomású, hogy kiváló a kapcsolata a marokkói királyi családdal, és már többször kisegítette a mindenkori spanyol kormányfőket az egyre gyakoribb marokkói-spanyol konfliktusokban. A szocialista Felipe González (1982-1996) például már többször kérte fel közvetítésre, akárcsak a néppárti José María Aznar (1996-2004). Az uralkodó most is jelezte, bármikor kész bekapcsolódni a tárgyalásokba, amit csütörtökön a spanyol kultúra számos baloldali személyisége is egyenesen követelt. De Zapatero, és Haidar is az Európai Unió vezetőihez fordult, miközben az Egyesült Államok külügyminisztere, Hillary Clinton nyomást gyakorolt a marokkói félre az ügy mielőbbi békés rendezése érdekében.

Az 1976-ban kikiáltott, de nemzetközileg még nem általánosan elfogadott Nyugat-szaharai Demokratikus Arab Köztársaság (RASD) fegyveres szervezete, a Polisario Front csütörtökön figyelmeztette a feleket: népük csaknem 20 év után ismét fegyvert fog, ha a nemzetközi közösség nem talál nekik is megfelelő megoldást találni a nyugat-szaharai konfliktusra vagy Haidar belehal az éhségsztrájkba.

(elpais.es, elmundo.es, abc.es, lavanguardia.es, elperiodico.com stb. – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.