folha.uol.com.br, estadao.com.br, jbonline.com.br, agenciabrasil.com.br stb. – Brazília
Nemcsak a brazil lapok vezető témája volt szombaton Nelson Jobim, a brazil védelmi tárca vezetőjének interjúja, amit a legolvasottabb lapnak, a Folha de sao Paulónak adott. A beszélgetést készítő elemző, Eliane Cantanhede többek között arra volt kíváncsi, hogy hol tart a 36 brazil vadászgép cseréjének tendere, amelyben három cég maradt versenyben: a svéd Saab a Gripennel, a francia Dassault a Rafale-lal és az egyesült államokbeli Boeing az F-18–as Hornettel.
Jobim elárulta az interjúban, hogy szeptember óta a kormány azért is kénytelen késni a döntéssel, mert már nemcsak a hadsereg igényeit kell figyelembe venni, hanem alaposan mérlegelni kell a döntés politikai következményeit is. Jobim ugyanis biztosra veszi, hogy ha végül meghozzák a döntést, akkor a két vesztes megtorló intézkedésekhez folyamodhat. Jobim ezért kérte a katonákat, mellőzzék a műszaki szempontokat, és arra összpontosítsanak, hogy melyik technológia átvételével járna jobban a légierő. A végleges választás szeptember eleje óta húzódik: a legutóbbi változat szerint a két nagy sajtóorgánum – a spanyol El País és a francia Le Monde – által is a 2009-es esztendő emberének választott Luiz Inácio „Lula” da Silva elnök januárban hozza meg a végleges döntést.
la-razon.com, laprensa.com.bo, erbol.com stb. – Bolívia, elcomercio.com.pe, peru21.com.pe stb. – Peru, elpais.es, elmundo.es stb. – Spanyolország, BBC Mundo
Nemzetközi bonyodalmak kísérik az Odyssey nevű egyesült államokbeli kincsvadász cég kutatóhajójának tavalyi sikerét: a cég mélytengeri búvárhajója 2007 májusában találta meg Portugália partjainak közelében a Nuestra Senora de las Mercedes nevű spanyol hajó roncsait.
A Las Mercedes 1804. október 5-én süllyedt el a mai Algarve városának közelében, és az Odyssey találta meg. A spanyol állam azonban pert indított az aranyat és ezüstöt szállító hajó rakományának – csaknem 600 000 vert pénz – visszaszerzéséért, és a spanyol El Mundo tudósítása szerint is a floridai Tampa bírósága szerdán a spanyol állam javára döntött első fokon. Csakhogy még egyáltalán nincs vége a bírósági eljárásnak, mert az Odyssey is jelezte, megfellebbezi a döntést, sőt februárban már Peru, idén októberben pedig Bolívia is ringbe szállt az összesen 17 tonnát nyomó és mintegy félmilliárd dollárt érő zsákmányért.
Greg Stemm, az Odyssey vezetője bízik az atlantai fellebbviteli bíróság gyors és nekik kedvező döntésében, és nem kell kiadniuk egyik államnak sem a kincset. Az amerikaiak azzal védekeznek, hogy nem az említett gályát, hanem egy másik hajót, a Fekete Hattyút találták meg, amely nem a spanyoloké volt. Bolívia arra alapozza érvelését, hogy ha kiderül, valóban a területén található Potosí ezüstbányáiból származik a lelet, akkor jogosan tart igényt a lelet egy részére. Ezért tudományos kutatókat küld az Egyesült Államokba, hogy a helyszínen állapítsák meg a nemesfémek valódi származási helyét.
Peru érvei: az akkor még a perui alkirálysághoz tartozó területen kibányászott aranyat és ezüstöt a limai pénzverdében verték, ezért ez a dél-amerikai ország is csatlakozott a másik két spanyol nyelvű országhoz. Spanyolország azzal az indokkal tekinti érvénytelennek a perui és bolíviai érvelést, hogy a hajó spanyol lobogó alatt tartott a spanyol királyságba, és egyik ország sem létezett még az elsüllyedés idején. Az Odyssey ütőkártyája: a hatályos nemzetközi törvények értelmében a megtalálót illeti a lelet 90 százaléka.
Fiktív bérleti szerződésekkel is kivehettek pénzt a Tisza Párt kasszájából