Németország még most is fizeti I. világháborús hiteleit

A Bild Zeitung arról tudósít, hogy 2010-ben fizeti ki Németország az első világháborús hadihiteleinek utolsó törlesztőrészletét. A Der Spiegel beszámol arról, hogy mind tarthatatlanabb az újabb Stasi-ügyek miatt a brandenburgi miniszterelnök helyzete. A Die Welt úgy tudja, Washington 2000 új német katonát szeretne látni Afganisztánban.

2009. 12. 03. 9:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bild Zeitung (bild.de)

Európa legnagyobb bulvárlapjában A. Baldauf Németországnak még mindig kell adósságaiért fizetnie című cikkében tudósít arról, hogy 90 évvel a versailles-i béke után a szövetségi köztársaságnak még meglepő kiadásai vannak. Németország 1952-ig törlesztette a még az első világháborúból származó, összesen 1530 millió márka értékű, magánszemélyekkel szemben fennálló államadósságát. Az ebből az időből származó kamatkövetelések fizetését, tekintettel az ország területi veszteségeire, az 1953-as londoni megállapodásban az újraegyesülésig leállították.

Az egyesülés örömében alig figyelt arra valaki, hogy 1990. október 3-án a régi követelések ismét életbe léptek. A szövetségi pénzügyminisztérium közleménye szerint a 2010-es utolsó részletben a kamatok mintegy 68 millió eurót, míg a tőketörlesztés mintegy 125 milliót fog kitenni. A megállapodás szerint az utolsó fizetési határidő 2010. október 3-a. De az egyik német gazdasági portál értesülése szerint az amerikai spekulánsok kitartanak az „aranyzáradék” mellett, mely a jóvátételi követelések között található. Ők azt perelik, hogy a kötelezettségeket aranyban fizessék nekik, ami igen sokba kerülne a német adófizetőknek.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Stefan Berg Platzeck a Stasi-csapdában ül című cikkében elemzi, hogy most már kormányválsággal fenyegetnek a sorozatos postdami spiclibotrányok. Matthias Platzeck brandenburgi miniszterelnököt bosszantja az, hogy elődjének és politikai nevelőapjának, Manfred Stolpénak a Stasi-múltját feszegetik és a tartományt „kis NDK-ként” emlegetik. Ideje ennek véget vetni, követelte Platzeck. A vörös-vörös koalíció megkötése óta az egyik Stasi-spicli a másik után bukik le a Baloldali Pártnál, így egyre nagyobb nyomás nehezedik a miniszterelnökre. A legutolsó eset szerdán került napvilágra. Michael Luthardt, a tartományi gyűlési képviselő három évig szolgált a Stasi őrezredében, sőt a nyilvánosságra hozott adatok között szerepel az 1978-as együttműködési nyilatkozata is. Ő már a hetedik lebukott Stasi-ügynök a tartomány vezetésében.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Obama elnök nyomást gyakorol Németországra című című cikkében ismerteti Washington Berlinnel szembeni elvárásait. „Ez nem csak Amerika háborúja” – fogalmazott Obama. Ezért „azt kérem, hogy elkötelezettségünket szövetségeseink hozzájárulása is támogassa”. Sajtóértesülések szerint az Egyesült Államok további 2000 német katonát szeretne látni Afganisztánban, illetve elvárja, hogy erőteljesebben vegye ki a részét a Bundeswehr a harci cselekményekből. Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszter ismételten jelezte, hogy egyelőre a berlini kormány nem kíván dönteni a csapatok létszámának növeléséről. Először az elnök stratégiáját szeretnék értékelni. Egyúttal jelezte, Németország kész növelni hozzájárulását az afganisztáni rendőrség létrehozásában és kiképzésében. Jelenleg 4400 német katona és rendőr tartózkodik a közép-ázsiai országban. A 2000 fős létszámemelés a kontingens lényeges megnövelését jelentené. Az amerikai kívánságoknak megfelelően bevetési területük kiterjedne a jóval veszélyesebb dél- és kelet-afgán területekre. Az eddig Észak-Afganisztánban harcoló német egységeket a jövő tavaszi támadásban kívánják bevetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.