Nyolc éve jelentett csődöt Argentína

A tragikus évforduló ellenére a mérvadó argentin lapok közül egyedül a magát függetlennek tekintő Clarín számolt be a nyolc évvel ezelőtti eseményről: a radikális párti (UCR) Fernando de la Rúa (1999-2001) elnök december 20-án bejelentette az államcsődöt, ostromállapotot vezetett be, majd lemondott posztjáról, és helikopteren menekült el a Casa Rosada elnöki palotából. Az 1998 óta tartó recesszió és a tetemes államadósság miatt az – adóelkerülés érdekében is - elektronikus bankkártya használatára kényszerített lakosság december harmadika óta nem fért hozzá korlátlanul betéteihez, ezért az államcsőd bejelentése után kétnapos zavargás kezdődött az országban, amit a hatóságok végül vérbe fojtottak.

2009. 12. 23. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap portálja kedden csak arról számolt be, hogy tömegtüntetéssel emlékeztek meg a zavargások 39 – köztük 9 kiskorú – halálos áldozatára, és a csúcsidőben óriási forgalmi dugót okoztak a két legforgalmasabb – az államfői palota előtt végződő Május, illetve a Július 9. – sugárút kereszteződésében, majd onnan vonultak a Casa Rosada elé, de a portál meg sem becsülte a tiltakozók létszámát.

A „corralito”, avagy a rettegett készpénzkorlátozás

Argentína akkori elnöke ugyanis nyolc évvel ezelőtt, december harmadikán többek között azt rendelte el, hogy a bankszámlával rendelkezők egy héten legfeljebb 250 dollárt/pezót vehetnek föl. A döntést azzal indokolta, hogy az ország fizetésképtelensége miatt meg kell akadályozni a bankrendszer összeomlását, és a tőke külföldre menekítését. A zavargások kitörése előtt december 16-tól már az ország több városában gyakori fosztogatások jelezték a készülő vihar kitörését. A Spanyolországban dolgozó és argentin születésű Martín Warsawsky, a Jazztel akkori tulajdonosa az összeomlás után tartott egyik beszélgetés során elmondta, hogy az ország lakossága a recesszió és a bizonytalan hazai gazdasági helyzet miatt körülbelül 155 milliárd dollárt tartott külföldi bankokban. Ez az összeg majdnem megegyezett a csődbe vitt Argentína külső államadósságával. Az idén nyilvánosságra hozott újabb adat szerint a csőd után 8 évvel hivatalosan még mindig hasonló összeg, 147 milliárd dollár volt a dél-amerikai ország külső tartozása, bár nem hivatalos becslés szerint az adósság jóval nagyobb.

Nagy IMF-hitel az államcsőd előtt

Az államcsőd és a zavargások egyik kiváltó oka volt, hogy a recessziót, és a külföldi tőke menekülését megakadályozni akaró argentin állam 2001. júniusában 29,5 milliárd dolláros rendkívüli hitelt kapott az IMF-től. A következő elnök, Eduardo Duhalde (2002-2003) engedelmesen végrehajtotta az IMF-hitel visszafizetése érdekében rendkívüli megszorításokat – amit még a spanoyl szakértők is megdöbbentően könyörtelennek minősítettek ilyen helyzetben. A corralitót végül csak az államcsőd bejelentése után majdnem egy évvel, 2002. december másodikán oldotta föl a dollár-pezó paritás 1991-es bevezetője, és az „eladósítás atyja”, Domingo Cavallo, aki akkor már a de la Rúa utáni második elnök, Duhalde gazdasági minisztere volt. Adolfo Rodriguez Saá alelnök ugyanis a súlyos helyzet miatt villámgyorsan, 15 nap alatt megszabadult veszedelmesnek érzett posztjától Az argentin középosztály egyik napról a másikra a legteljesebb nyomorban találta magát, mivel addigra a teljesen a neoliberális gazdasági pályára állított országban elterjedt a feketegazdaság, és a készpénzfizetés gyakorlata. A feketegazdaság mértéke azóta se csökkent – csak hivatalosan -, és tavaly, az előző évforduló előtt gazdasági elemzők figyelmeztettek, újra adott az összes feltétel egy újabb pénzügyi összeomláshoz. A válság után a BBC Mundo több írása is foglalkozott azzal az elgondolkodtató ténnyel, hogy a tiltás ellenére mégis jelentős mennyiségű külföldi tőke távozott az országból – illegálisan.

Közel vagy elmarad a felelősségre vonás?

Az összeomlást előidéző főszereplők közül ma hárman állnak bíróság előtt vagy hamarosan követik őket: Carlos Saúl Ménem (1989-1999) ellen jelenleg illegálisnak minősített fegyverszállítás miatt zajlik egy büntetőeljárás, de hamarosan többek között külügy-, illetve gazdasági miniszterével, Domingo Cavallóval együtt a kormányzása idején alkalmazott indokolatlan túlfizetések miatt kell vállalnia a felelősséget. Fernando de la Rúa ellen már 2006 áprilisában egyszer már megindult az eljárás az ország eladósítása miatt, de idén áprilisban felmentették a vádak alól. Ez annyit jelent, hogy a helikopteres menekülés során megölt polgárok haláláért egyelőre nem tudják felelősségre vonni. Idén nyáron viszont újabb per kezdődött ellene azzal a váddal, hogy mandátumának két éve alatt megvesztegette a szenátus számos tagját. A pénzügyi összeomlás két új fogalommal gazdagította a világ közvéleményének ismereteit Argentínáról: a gazdasági helyzetükkel elégedetlen asszonyoknak a konyhai eszközökkel keltett macskazenéjével, a caceroladával, és a tettleges tiltakozókkal, vagyis a piqueterókkal. Néstor Kirchner volt elnöknek (2003-2007) egyébként sikerült „megszelídítenie”, és a maga oldalára állítania az utóbbi radikális szakszervezeti mozgalmárok egy részét.

(clarin.com.ar – Argentína, wikipedia.org, BBC Mundo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.