Svájc: ki a „lepusztult ’68-asokkal”!

A német F–15-ös személyzete határozottan ellentmondott Afganisztánban a civilek bombázását elrendelő parancs kapcsán, kevesebb bombát akartak ledobni – közli a Der Spiegel. Azonnali kiutasítás követne Svájcban bizonyos bűncselekményeket – adja hírül a Süddeutsche Zeitung.

2009. 12. 07. 8:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (Sueddeutsche.de)

A baloldali német napilap Előre, tovább jobbra című cikkében foglalkozik a Svájcban készülődő konzervatív forradalommal. Alig tudták a Svájci Néppárt képviselő leplezni elégedettségüket hét végi pfaffikoni kongresszusukon. Minaretellenes kezdeményezésük meglepő győzelme egész Európát felkavarta, híveiket fellelkesítette, ellenfeleiket megrettentette. A pártvezetés jelezte: nem kíván a babérjain megpihenni. A hangadó Christoph Blocher korábbi pártelnök volt, aki családpolitikai beszámolójában hadat üzent a svájci oktatásügyet túl sokáig uraló „lepusztult ’68-as” generációnak. A bevándorlási és a külföldi politikában is drasztikus változást szeretne az SVP. A párt már elindított egy olyan kezdeményezést, mely felsorolja azokat a bűncselekményeket – a betöréstől a szociális juttatásokkal történő visszaélésig –, amelyeket azonnali kiutasítás követne.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Az unió Steinmeiert szeretné a Kunduz-ügy középpontjába állítani című cikkében ismerteti az afganisztáni légicsapás körül dagadó botrány legfrissebb történéseit. Az afganisztáni NATO-légitámadással kapcsolatos vitában a kereszténydemokraták Frank-Walter Steinmeiert, az SPD jelenlegi frakcióvezetőjét, korábbi külügyminisztert szeretnék a vizsgálódások középpontjába állítani. Volker Kauder (CDU) frakcióvezető és Hans-Peter Friedrich, a CSU képviselőcsoportjának irányítója szombaton számos kérdés tisztázására szólította fel Steinmeiert. Kauder bejelentette, hogy a szociáldemokrata politikusnak a vizsgálóbizottságban kell válaszolnia a felmerült kérdésekre. Steinmeier maga sem zárja ki, hogy a külügyminisztérium az ügyben több információt is visszatartott. Szeptember 4-én egy Bundeswehr-ezredes által elrendelt légitámadásban, melynek célpontja a tálibok által Kunduz közelében zsákmányul ejtett tartálykocsi volt, az egymástól eltérő források 17 és 142 között adták meg a civil sebesültek és halottak számát. Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) honvédelmi miniszter csütörtökön megváltoztatta a légicsapás megítélését, amikor azt „katonailag nem megfelelő” válasznak nevezte. Angela Merkel szóvivőjén keresztül tudatta, hogy ő is hasonlóan ítéli meg a helyzetet. Egy vizsgálóbizottságnak kell a légitámadás körülményeit vizsgálnia, éppúgy, mint azt a kérdést, a szövetségi kormány mely hivatala és a Bundeswehr mit tudott a csapásról. A NATO zárójelentéséből kiderült, hogy az F–15-ös vadászbombázó személyzete, mely parancsot kapott az elrabolt tartálykocsi bombázására, határozottabban jelezte fenntartásait, mint eddig gondolták. Lance „Gipper” Bunch alezredes, a 335. repülőszázad parancsnoka kihallgatása során elmesélte, hogy a bevetés során több kérdésben vita támadt, többek között arról, hány bombát dobjanak. A bevetést irányító német Georg Klein ezredes hat bomba ledobását kérte, míg az F–15-ös személyzete határozottan ellentmondott és két bombát elegendőnek tartott. Ezenfelül a rádióforgalom azt is mutatja, hogy a személyzet nemcsak egy-két figyelmeztető mélyrepülést akart, hanem ötöt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.