Nagyon jövedelmező a kalózbiznisz

A mérsékelt baszk nacionalista lap az egyik kenyai laptól – Daily Nation – megszerzett egy érdekes nemzetközi jelentést, amely annak járt utána, hogy a szomáliai kalózok vajon miért támadnak meg külföldi hajókat ilyen kitartóan?

2010. 01. 31. 17:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az említett szervezet a Hajósokat Segítő Program megállapította, hogy tavaly összesen 47 hajót raboltak el mintegy 300 fő legénységgel és 43 millió dollár váltságdíjat szedtek össze. Andrew Mwangura, a szervezet vezetője hozzátette, hogy csak idén már 12 hajó jutott erre a sorsra legénységével együtt. 18-án engedték szabadon a görög Maran Centaurus nevű olajtankert, mert megkapták érte a váltságdíjat, 4,8 millió eurót, és ez az összeg az összes korábbinál is nagyobb zsákmány. Mwangura szerint három ok miatt nem szűnik meg a szomáliai kalózok tevékenysége: a helyi lakosok nyomora, a nemzetközi hajók illegális halásztevékenysége, a mérgező anyagok itteni szintén illegális kiürítése, illetve az emberkereskedelem. A hadihajók ezért cirkálnak hiába ebben a térségben.

Szomáliában 1991-ben döntötték meg az ország akkori diktátorát, Mohamed Siad Barrét, és azóta megszűnt az állam, helyette a törzsek vezetői, vagyis a hadurak kormányozzák az országot. A törzsi vezetők és az iszlám radikálisok között is ádáz küzdelem zajlik. A baszk lap érdeklődése nem véletlen: mint ismeretes, tavaly novemberben csak 47 nap után szabadult ki egy baszk halászhajó a kalózok fogságából, és a madridi kormány a mai napig cáfolja, hogy a szomáliai kalózok a váltságdíjért cserébe engedték szabadon a hajót és a 37 fős legénységet is.

(deia.com – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.