Pénzt kérnek Franco marokkói katonái

A spanyol lapok figyelmét nem kerülte el egy érdekes marokkói kártérítési igény. A portugál Diário de Notíciast is egyre jobban foglalkoztatja a baszk terrorcsoport, az ETA tervezett lisszaboni bázisa. A brazil Folha de Sao Paulo beszámolt a magas vérnyomás miatt kórházba került brazil elnök egészségi állapotáról.

2010. 01. 29. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elmundo.es, abc.es, elpais.es, lavanguardia.es – Spanyolország

A spanyolországi lapok érdekes csütörtöki híre a déli szomszédból, Marokkóból: a rabati kormány ugyanis a történelmi igazságtétel teljessé tétele érdekében kártérítést követel a spanyol polgárháború (1936-1939) még élő marokkói katonáinak és családtagjainak, akik Franco oldalán harcoltak. A marokkói külügyminiszter, Taib Fassi Fihri ugyanis azt javasolta spanyol kollégájának, hogy a két ország közös történelmének rendezése érdekében rendezzék a mintegy kétezer életben maradt katona és családtagjainak követelését életjáradék formájában. Francisco Franco tábornok csatlakozott az 1936. július 17-én kezdődő nemzeti felkeléshez, amely sikertelensége miatt végül polgárháborúba torkollt. A nemzeti felkelők élére állva Franco az akkor még Spanyolországhoz tartozó gyarmatról, akkori nevén Spanyol Protektorátusból is magával vitte a hozzá hű marokkói egységeket.

dn.sapo.pt – Portugália

Baltasar Garzón, a spanyol állambiztonsági bíróság vizsgálóbírója szolgáltatta az állami kezelésű napilap pénteki és negatív szenzációját: nyomozásai és megtalált dokumentumok alapján azt állítja, hogy az ETA három korábbi, de már elfogott vezetője utasítást adott embereinek, hogy állandó bázist hozzanak létre a portugál fővárosban. Először Garikoitz Aspiazu (Txeroki), majd Arkaitz Goikoetxea és Jurdan Martitegi is kiadta ezt a parancsot, sőt a két utóbbi ETA-vezető személyesen is járt a portugál fővárosban. A baszk lakosságú francia és spanyol területek függetlenségéért és egyesítéséért fegyveresen harcoló szervezet 2002 nyara óta szerepel az Európai Unió, az ENSZ és az Egyesült Államok terrorszervezeteinek feketelistáján. Garzón Spanyolországból kíséri figyelemmel a hónap elején Portugáliában elfogott két ETA-tag ellen zajló büntetőeljárást is, aki 2007 augusztusában a Baszkföldhöz tartozó Durango településén hajtott végre merényletet a csendőrség laktanyája ellen is.

folha.uol.com.br – Brazília

A legolvasottabb brazil napilap értesülései szerint a baloldali brazil elnök szombati rosszullétének egy ki nem pihent influenza az oka. Amikor Luiz Inácio „Lula” da Silva megérkezett Recife város kórházába, egy hatfős orvosi csapat alaposan kivizsgálta és az előbbi következtetésre jutott. Az orvosok pár napos pihenőt javasoltak neki, de csütörtökön már elhagyta a kórházat, és rekedt hangja miatt csak rövid beszédet mondott Recifében egy egészségügyi intézmény felavatásán. Lula csak hétfőn tér vissza korábbi, elég feszített napirendjéhez. Ezért helyette külügyminisztere, Celso Amorim vette át pénteken a svájci Davosban rendezett világgazdasági fórumon a neki szánt kitüntetést, a világ kiemelkedő államférfijának idén odaítélt díjat. Amorim felolvasta Lula üzenetét, amelyben a brazil államfő továbbra is kiállt a nemzetközi intézmények átalakítása és az új világrend mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.