folha.uol.com.br – Brazília
A Sao Paulóban megjelenő lap portálja hétfőn hozta nyilvánosságra a védelmi és a külügyi tárca közös elképzelését, amelynek keretében több pénzt fektetnek be a latin-amerikai és afrikai baráti országok katonáinak gyakorlati és elméleti képzésébe, és több katonának is biztosítanának helyet a képzéseken. A diplomata Marco Farani, a külügyminisztériumhoz tartozó Brazil Együttműködési Ügynökség (ABC) vezetője reméli, hogy az új és bővített program nem csak több bevétellel jár majd.
Annak ellenére, hogy bővül a legnagyobb dél-amerikai ország kapcsolata a többi szomszéddal, és már zajlik a két képzési gyakorlat, eddig elég kevés katona vette igénybe a brazil programokat. 2000 és 2009 között a hadsereg két fegyverneme 2789 külföldi katonát fogadott programjain – a flotta 1689, a szárazföldi hadsereg pedig 1100 főt –, a légierő nem szolgált adatokkal. Farani összehasonlításképpen közölte, hogy az Egyesült Államok összesen 20 programjából 2000 és 2007 között csak az egyiken, az International Military Education and Training (IMET) képzésein 25 207 résztvevőt fogadtak Latin-Amerika és a Karib-térség országaiból.
expresso.clix.pt – Portugália
A legnépszerűbb portugál lap portálja is megörökítette az egészségügyi szakdolgozók jövő pénteken kezdődő háromnapos sztrájkjának „előlegét”: mintegy tucatnyi ápoló ledobta munkaruháit a Dél-Portugália egyik legdélibb csücskében fekvő Faro város kormányzóságának épülete előtt. A sztriptízhez hasonlító tiltakozás oka az egészségügyi tárca idei bértáblajavaslata, amely a kezdő és diplomás ápolóknak havi 995,51 eurót javasol alapfizetésnek, miközben ez a fizetés tavaly még 1020,06 euró volt. A szakma csúcsáig eljutó főnővérek és főápolók sem járnának jobban: nekik a régi plafon, a 2900,72 helyett csak 2643,26 eurót javasolnak. Guadalupe Simoes, a Portugál Betegápolók Szakszervezetének (SEP) vezetője szerint van más orvoslásra váró és égbekiáltó igazságtalanság is: közel hatezer tagjuk azt sérelmezi a tárcánál, hogy bár 11 éve kezdték a munkát, mégis kevesebb bért kapnak majd azoknál, akik jövőre kezdik a szakmát. „Ez olyan megalázó lépés, amit nem fogunk tűrni” – mondta Simoes.
A „vetkőzőszám” után az ápolók átadták a farói hivatalnak írásos tiltakozásukat, amelyben többek között az áll, hogy több tanulmány is megerősítette a tényt, miszerint a legtöbb szakma közül az ápolók halnak meg leghamarabb, annyira megromlik az egészségük az általuk végzett munka folyamatossága és természete miatt. A betegápolók január 27-29 között tartják háromnapos sztrájkjukat.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről