Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Kristian Frigelj Rüttgers elszenvedte első választási vereségét című cikkében foglalkozik az észak-rajna–vesztfáliai tartományi választások előcsatározásaival. Hendrik Wüstnek, a tartományi CDU pártigazgatójának néhány súlyos hiba miatt megingott a pozíciója. „Az ember eljut egy pontra, ahol megkérdezi magától, hogy segíthet-e még a pártnak. Ha nem tud világos igennel válaszolni, akkor valaki másnak kell továbbcsinálnia” – állt Wüst nyilatkozatában. A 34 esztendős politikus a választásokig még a parlament tagja marad. A tartományi CDU-nak a gazdasági szereplőkhöz írt, támogatást kérő levele nyilvánosságra került, ez komoly tehertétel a választási kampányban.
A megfogalmazás azt a látszatot keltette, mintha egy bizonyos összegért exkluzív megbeszéléseket lehetne vásárolni a miniszterelnöknél. Az ügyfelek 20 000 euróért megvásárolhatnak egy „partnercsomagot” a márciusi tartományi pártkongresszusra. Ebben egy 15 négyzetméternél nagyobb standot és egy személyes beszélgetést ígértek a miniszterelnökkel. 14 000 euróért árult a párt egy 10-15 négyzetméteres standot, közös fényképezkedést, valamint közös körsétát a miniszterelnökkel. A CDU vezetése szerint ezek a szövegek csak a rendezvény pontatlan reklámszövegeiben voltak olvashatók.
A vitatott szponzori ajánlatokra az ellenzék azonnal ráharapott. „Ha valaki a kormánytagokkal történő találkozást árul, az nem csak ízlés kérdése. Ez már súrolja a korrupció határait” – nyilatkozta Hans Herbert von Arnim alkotmányjogász. Axel Schäfer, a Bundestag észak-rajna–vesztfáliai SPD-csoportjának vezetője szerint a CDU ezzel a piroslámpás negyedbe tévedt. „Ha valaki egy bizonyos időre korlátlan számú embernek pénzért felajánlkozik, azt a köznyelvben prostitúciónak hívják” – nyilatkozta Schäfer.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Az FPÖ alkotmányos eljárást indít az uniós szerződés ellen című cikkében tudósít a szabadságpárt lisszaboni megállapodást megkérdőjelező próbaperéről. Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a következő napokban az alkotmánybírósághoz kíván fordulni a lisszaboni szerződés ügyében. A szerződés „fenyegetést jelent az osztrák szuverenitásra” – nyilatkozta Heinz-Christian Strache pártelnök hétfői sajtótájékoztatóján. „Elvették az osztrák államnemzet alkotmányban foglalt jogát, hogy népszavazáson mondjon véleményt az uniós alkotmányról” – hangzott Strache bírálata.
A lisszaboni szerződés egy „csaláscsomag”, mely 95 százalékban megfelel a kudarcot valló uniós alkotmánynak. „Ezt a csaláscsomagot azután – ellentétben az Ausztriában érvényben lévő jogszabályokkal – népszavazás nélkül csak a nemzetgyűlés ratifikálta” – fogalmazott Strache. Az FPÖ szerint ugyanis Ausztriát az EU úgynevezett rugalmassági záradéka fenyegeti, ami lehetővé teszi az EU-nak, hogy az uniós célok elérése érdekében előírásokat fogadjon el, a nemzeti parlamentek hozzájárulása nélkül.
A bécsi alkotmánybíróság előtt már a lisszaboni szerződés több ellenzőjének beadványa fekszik. Mindeddig azonban az összes ilyen kezdeményezést elutasították, mert a szerződés még nem lépett hatályba, így nem lehetett megtámadni sem.
Elkészült David Pressman búcsúdala, ezt nem teszi ki az ablakba