cmjornal.xl.pt – Portugália
A lap egészségügyi rovata pénteken közölte a Családpolitikai Jelentés legfrissebb adatait az Európai Unióban végrehajtott művi vetélésekről. Az „Abortusz 2010” című felmérés adatai alapján naponta több mint 3300 ilyen beavatkozást végeznek a 27 uniós tagállam kórházaiban, ami statisztikailag egyenlő huszonhat másodpercenként egy magzatelhajtással. Évek óta általános ez az arány, tehát minden évben több mint 1,2 millió művi vetélést hajtanak végre az unió tagállamaiban. 1994 és 2008 között 28 millió magzatelhajtásra került sor. Eduardo Hertfelder, a Családpolitikai Intézet elnöke nem tartotta magában véleményét, és kijelentette: ha egy anyának nincs más választása, mint hogy elvetesse magzatát, az a kormány és a társadalom kudarca, mert nem tudott vagy nem akart segíteni rajta.
elmundo.es – Spanyolország
Meglepő venezuelai rendelet hírét vette át a napilap: a caracasi büntetőtábla vezetője úgy döntött, hogy megtiltja a mély ruhakivágást és a miniszoknyát a tárgyalótermekben. A nyári meleg sem lehet kifogás se a bíróknak, ügyészeknek, védőügyvédeknek és látogatóknak, hangzott a bírói dikció. Veneci Blanco körlevelében azzal indokolta a váratlan korlátozást, hogy ellenkező esetben csorbulna a testület tagjainak tekintélye. Egyúttal figyelmeztette a titkárokat és a törvényszolgákat is, hogy ha nem tartják magukat a rendelkezéshez, nekik is vállalniuk kell a következményeket. A döntés értelmében mindenkinek kötelező az előírás szerinti formaruha viselése.
elpais.es – Spanyolország
Gabriela Warkentin, a mexikóvárosi Ibér-amerikai egyetem kommunikációs tanszékvezetője is szándékosan fogalmazott sarkosan az El Paísnak írt publicisztikájában. Több honfitársa és kollégája is hiába tette már szóvá a mexikói lapokban a riasztó tényt, hogy több mint hétmillióra becsülik azoknak a fiatalkorúaknak a számát, akik nem dolgoznak, s nem is járnak iskolába. Erről kapták találó és az eredetileg Spanyolországban, majd Latin-Amerikában is az ilyen fiatalokra használt nevüket: ők a „ni-ni-nemzedék” (a nem-sem megfelelője a ni-ni – a szerk.) Egyik kollégája, Salvador Camarena ekkor írta le először ezt a mondatot: Mexikóban az állam szemében vannak fölösleges fiatalok, de felnőttek is, mert utóbbiak nem voltak képesek megteremteni nekik a továbblépéshez szükséges lépcsőfokokat. Warkentin a kettős elnevezést megtoldotta egy harmadik ni-szótaggal. Szerinte van egy harmadik csoport is a céltalanul és a társadalomban helyüket nem találó vagy elbutított fiatalok között: azok, akik nem is látják értelmét, hogy tanuljanak vagy dolgozzanak. A szervezett bűnözés így folyamatosan kapja az utánpótlást, ezért az oktatás olyan átszervezését követeli, amelyik újra értelmes célokat tűz ki, hogy a fiatalok lássák, mégis van értelme a küszködésnek.
Két tehervonat szakított szét egy átjáróban elakadó autót Komáromnál