A német jóvátételből kellene kifizetni Görögország adósságát?

A Der Tagesspiegel ismerteti azokat a görög felvetéseket, hogy a németektől követelendő jóvátételből rendeznék Athén hatalmas adósságait. A Der Spiegel történelmi példákkal teszi nevetségessé a Zöldeket. 

2010. 02. 21. 10:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Jan Fleischhauer A Zöldek, a szex és a gyerekek című cikkében történelmi példákkal teszi nevetségessé az egykori 1968-as generáció nyüzsgését. Az el nem múló történelem kategóriába tartozik 1968 és következményei is. A baloldal ezt az időpontot a második államalapítás rangjára emelte, s ezért ezt az eseményt az ezt megélő generáció emlékező felvonulásai kísérik a médiában.

A jobboldalnak 1968 az az év, amikor sötétség borult Németországra. Majdnem minden, ami a szövetségi köztársaságban gondot jelent, innen eredeztethető: a növekvő válási arány éppen úgy, mint a házfalakat elborító graffiti. Ennyiben Walter Mixa augsburgi püspök nyilatkozata, miszerint a katolikus iskolákban előforduló zaklatási esetek részben az „úgynevezett szexuális forradalomból” eredeztethetők, része e hagyomány ápolásának. Az egészet akár különös korrajzként el lehetne intézni, ha a Zöldek elnökének felháborodott nyilatkozata nem adna okot arra, hogy alaposan foglalkozzanak a kérdéssel. Tényleg régen történt és alig emlékszik arra valaki, hogy a Zöldeknek „vad korszakukban” igen sok mondanivalójuk volt a szexualitás és a gyermekek kérdésében. 1985. februári javaslatuk teljesen törölte volna a büntető törvénykönyv 175. és 182. paragrafusát, mert ezek az „egyetértésen alapuló szexuális kapcsolatot” kiskorúakkal büntetik és ezáltal megakadályozzák „a személyiségük szabad kibontakozását”. A Zöldek ugyanebben az évben Észak-Rajna–Vesztfáliában, lüdenscheidi programadó kongresszusokon azt követelték, hogy a gyermekek és a felnőttek közötti „erőszakmentes szexualitást” a jövőben, általánosságban ne üldözze tovább a büntetőjog.

Ma egyetlen zöldpárti politikus, aki szeretné magát komolyan vetetni, nem nyilatkozna így, hiszen tanultak a történtekből.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilapban Gerd Höhler Görög megoldás: jóvátételi kifizetések című, athéni keltezésű cikkében ismerteti a balkáni pénzügyi válság egyik lehetséges kezelési módszerét. Margaritis Tzimas konzervatív képviselő kijelentette a parlamentben: „Hogyan lehet Németország olyan pimasz, hogy a pénzügyi helyzetünk miatt vádaskodjon, miközben még mindig nem fizettek jóvátételt a második világháborús görög áldozatok után?”

Egykori görög ellenállók és leszármazottaik évek óta bíróságok előtt követelnek kárpótlást Németországtól. A követelések összességében több tízmilliárdot tesznek ki. A viták tárgya mindazon hitelek ügye, amit a német megszállás idején a görögökkel fizettettek meg.

A baloldali ellenzék ismét napirendre tűzetné a kérdést. Szerintük amúgy is Németország a felelős a görög adósságválságért. Giorgosz Papakonsztantinou pénzügyminiszter megpróbálta csitítani a kedélyeket: „Mi mindannyian közösen bíráljuk azt, ahogyan egyik-másik országban a görög problémával foglalkoznak.” Hozzáfűzte: a párt múlt októberig tartó kormányzati idejében nyugodtan bírálhatta volna Németországot. Az Angela Merkel kancellár vezette szövetségi kormány mindeddig elutasította a segítségnyújtást a súlyosan eladósodott országnak, annak ellenére, hogy a támogatási ígéret nélkül az euró súlyos nyomás alá kerülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.