A török kormányfőt is cipővel dobták meg

Muntazeri az-Zaidi, a Bush elnököt cipőjével megdobáló iraki újságíró iskolát teremtett, és ezúttal a török kormányfő, Recep Tayyip Erdogan volt a célpont. Minden spanyolországi internetes oldal videofelvétellel mutatta be a sevillai eseményt, ha talált ilyet. A kurd fiatalember akciójának egyáltalán nem örültek az EU soros elnökségét ellátó spanyol protokollosok és biztonságiak.

2010. 02. 23. 18:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szíriai útlevéllel rendelkező, kurd származású J. H. „Szabad Kurdisztánt!” kiáltás kíséretében hajította a török miniszterelnök felé a cipőjét, de Erdogannak el se kellett hajolnia, mert a lábbeli célt tévesztett, és csak a magas rangú vendéget szállító járművet találta el. A kocsiba éppen beszálló kormányfő testőrei azonnal elfogták a 27 éves tettest és átadták a helyi rendőrségnek. A fiatalembert egyébként is hamarosan kiutasították volna Spanyolországból. Erdogan azért utazott Sevillába, hogy átvegye az andalúz tartomány székhelyének neki ajánlott díját.

Zapatero még tavaly decemberben előrebocsátotta a spanyol soros elnökség idejének néhány nagyszabású tervét: például ismét felújította a ciprusi sziget egyesítéséről folytatott tárgyalásokat, nagyon valószínű, hogy ez a téma is szóba kerülhetett a látogatás során. Törökország kormányfője azért is utazott el az Ibériai-félsziget nagyobbik államába, mert Zapatero támogatja a török felvételt az unióba, ezért Erdogan kihasználta az alkalmat és ismét sürgette hazája csatlakozási tárgyalásainak felgyorsítását. A török miniszterelnök hangsúlyozta: a kis-ázsiai állam immár ötven éve várja, hogy az Európai Unió végre fölvegye, és egyetlenként váratják meg ennyire a belépés előtt. Erdogan megismételte többször kifejtett megnyugtató véleményét: országa nem kolonc, hanem híd lesz a Nyugat és az iszlám országai között. Hozzátette, hogy a török lakosság egyre csalódottabb, amiért továbbra sem haladnak a tárgyalások.

Még egy nem mellékes körülmény, hogy az ETA 2007. június elején egyoldalúan felmondott és 15 hónapig tartó legutóbbi tűzszünete közben Törökországban is folytattak titkos tárgyalásokat a spanyol kormány és a baszk lakosságú francia- és spanyolországi területek függetlenségéért, majd egyesítéséért küzdő fegyveres szervezet képviselői. Az ETA még 2002 nyarán került fel az ENSZ, az Egyesült Államok és az Európai Unió terrorszervezeteinek feketelistájára.

(Elpais.es, Elmundo.es, Abc.es, Lavanguardia.es stb. – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.