Elfogták az ETA-vezetőt: királygyilkossággal is próbálkozott

Elkapták az ETA egyik katonai vezetőjét. A baszk szeparatista szervezet fejét Északnyugat-Franciaországban kapcsolták le. Ibon Gogeascotxea mellett két másik feltételezett ETA-tagot is elkapott a francia és spanyol koprodukcióban működő nyomozócsoport.

2010. 02. 28. 10:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A spanyol belügyminiszter szerint a normandiai faluban elfogott Gogeascotxea az ETA katonai vezetője. Ugyancsak a spanyol belügy állítja az elfogottakról, hogy hamis személyazonosító okmányokkal és hamis rendszámtáblákkal voltak felszerelve.

Az 1965-ben született Ibon Gogeascotxea 13 éve van szökésben, azóta, amióta a szeparatista terrorszervezet megpróbálta megölni I. János Károly spanyol királyt.

A baszk lakosságú francia- és spanyolországi területek függetlenségéért, majd egyesítéséért fegyverrel küzdő csoport vezetőjét akkor fogták el két társával – Gregorio Jiménez Moralesszel és Benat Aguinagalde Ugartemendiával – együtt, amikor Gogeaskoetxea éppen elbúcsúzott tőlük. A „búcsúzás” annyit jelent, hogy a pisztolyokkal elfogott ETA-tagok új merényletre készültek. Gogeaskoetxea testvérével együtt menekült el Baszkföld spanyolországi részéről, amikor 1997-ben merényletet akart végrehajtani a spanyol király, I. János Károly ellen a bilbaói Guggenheim Múzeumban. Az orvos végzettségű Aginagalde 2005 júniusában indult a hazafias baloldalinak számító Aukera Guztiak (Minden Opció) nevű szervezet jelöltjeként az akkori baszk autonóm parlamenti választásokon. A baszk és a spanyolországi hatóságok feltételezése szerint a 2008-as általános választások előtt két nappal ő lőtte le Isaías Carrascót (2008. március 7-én), és az alakjáról baszk ipszilonnak nevezett gyorsvasút egyik vállalkozóját, Inaxio Uriát (2008. december 3-án), és ő robbantott föl a navarrai egyetem parkolójában egy bombával megrakott gépkocsit (2008. október 30-án).

A „Pisztoly” fedőnevű és 55 éves Jiménez az 1980-as években lett az ETA tagja, és 1997-es szabadulásáig 10 évet töltött börtönben, mert ki akarta végezni a Costa Ricába menekült nicaraguai Edén Pastorát, aki ellentétbe került Daniel és Humberto Ortegával, a forradalmi nicaraguai kormány akkori legfőbb vezetőjével, illetve öccsével. Ugyancsak ő volt az, aki a nemrég megtalált dokumentumok tanúsága szerint három Sztrela-Szam-7-es típusú rakétát rejtegetett a baszkföldi Gipuzkoa (Guipúzcoa) provincia Lizartza nevű településén. Jiménez adta volna át a rakétákat a merénylettel megbízott kommandónak, hogy José María Aznar, az akkor kormányzó néppárti kormányfő repülőgépe ellen használja föl 2001 áprilisa vagy májusa során, az akkori tartományi választások kampánya idején.

A spanyol jobboldali-liberális El Mundo szombati cikke szerint a hazafias – abertzale – baloldal két fontos szervezete, az ETA politikai szárnyának tekintett, és ezért ugyancsak betiltott Batasuna (Egység), illetve az autonóm parlamentben egy képviselővel rendelkező függetlenségpárti és szociáldemokrata Eusko Alkartasuna (Baszk Szolidaritás) történelmi bejelentést tett: az ETA történetében először el fogják ítélni az ETA következő merényletét. 2002 nyara óta a demokratikus parlamentben és a politikai életben való szereplés egyik feltétele, hogy minden politikai szervezetnek el kell ítélnie az ETA merényleteit. A szombaton éjjel vagy vasárnap hajnalban elfogott három ETA-tag a szervezeten belül a kemény szárnyhoz tartozik, vagyis mindenképpen folytatni akarják a fegyveres harcot a két politikai szervezettel ellentétben.

(Forrás: deia.com. diariovasco.com, gara.net, elpais.es, elmundo,.es, abc.es, lavanguardia.es, elperiodico.com, avui.cat, BBC)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.