Hangyák lepték el a kolumbiai parlamentet + Videó

A kolumbiai főváros képviselőháza, a tágas Bolívar téren álló országgyűlési palota homlokzatát napok óta különös művészeti alkotás díszíti: a művész, Rafael Gómez Barros azt akarta szemléltetni a homlokzaton elhelyezett mintegy ezer nagy méretű hangyakatonával, hogy az országban évtizedek óta zajló (ellen)gerillaháború következményeként becslések szerint legalább három-négymillió kolumbiai volt kénytelen elhagyni eredeti lakhelyét, és a kormány tulajdonképpen sorsukra hagyta őket.

2010. 02. 19. 19:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vándoréletre kényszerült lakosok szenvedéseit ábrázoló és ügyüket felkaroló művész évek óta járja az országot ezzel a rendhagyó kiállítással, sőt a világot is: kapott meghívást már Spanyolországba, Mexikóba, Argentínában és Brazíliába is. A gerillák és a hadsereg rajtaütései miatt hajléktalanságra kárhoztatott kolumbiaiak ezrei tavaly nyáron több napra megszállták a Parlament előtti Bolívar teret, de eredménytelenül.



(Videó: bbc.co.uk)

A rendhagyó kiállításhoz inkább közvetlenül, mint közvetve kapcsolódik az újabb csalódást keltő csütörtöki hír: már sokadszor maradt el a radikális marxista gerillaszervezet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) az egyik legrégebben – 12 éve – fogva tartott katonatúsz legkésőbb csütörtökre tervezett szabadon engedése. Kedden jelentette be a FARC és a kormány között közvetítő szenátor asszony, Piedad Córdoba, az Egyház, a Nemzetközi Vörös Kereszt (CICR) és a hadsereg is, sőt a két katonai helikopterrel segítő brazil kormány is, hogy minden készen áll Pablo Emilio Moncayo és a 2009 áprilisában elfogott Josué Daniel Calvo közlegény szabadon bocsátására, és 48 órán belül végre szabadok lesznek mindketten.

A két élő túszon kívül átadták volna egy harmadik katona földi maradványait is, mert Julián Ernesto Guevara Castro őrnagy már nem érhette meg kiszabadulását, meghalt valamikor 2006 januárjának végén. Csütörtökön azonban az újra szabad két katona bemutatása helyett az elnök megvádolta a FARC gerilláit, hogy tudatosan késleltetik a szabadon engedést, és választási céljaikra használják föl a túszok ügyét. A gerillák még nem válaszoltak az elnöki vádjaira.

A Radio Caracol értesülései szerint a felek között tartott legutolsó megbeszélésen Christophe Béney, a CICR képviselője úgy érezte, bizalmatlanságot kelt a felekben, hogy a hadsereg helikopterei berepülnek az átadási övezetbe. A gerillák még hét elején adták meg annak a helynek a koordinátáit, ahol átadták volna a túszokat.

(BBC Mundo, eltiempo.com, semana.com, caracol.com – Kolumbia)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.