Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilap Berndt Röder, a megtévedt kereszténydemokrata politikus lemondásával foglalkozik. Berndt Röder, a hamburgi tartományi parlament elnöke bejelentette lemondását. A kereszténydemokrata (CDU) politikus azért távozott, mert különleges elbánást kért utcájának hó- és jégmentesítésére. Később elismerte, hogy hibát követett el a kerületi városüzemeltetés felhívásával, s ezért bocsánatot kért.
Röder lakhelyének utcáját a városi köztisztasági vállalattal megtisztíttatta a hótól, miközben a város más területein szinte semmi sem történt. Röder 2004 márciusa óta a hamburgi parlament elnöke és – eltekintve egy rövid megszakítástól – 1984 óta tagja a Hanza-város parlamentjének. A hét elején Röder a nyilvánosság előtt bocsánatot kért. „Teljesen alábecsültem erős felindulásban elkövetett telefonhívásom következményeit. Semmi esetre sem lett volna szabad a saját utcámat még említenem sem” – mondta a politikus. Hívását követően az utcáját még aznap megtisztították a jégtől és a hótól.
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása Részben elfogadhatatlan munkafeltételek című cikkében elemzi a szövetségi köztársaság egészségügyi problémáit. Philipp Rösler (FDP) felhívta a kórházakat, hogy javítsanak az ott dolgozó orvosok munkafeltételein. „A kórházak kezében van a lehetőség, hogy alkalmazottaik munkakörülményeit vonzóbbá tegyék. Én bízom az adott kórház vezetésének helyes ösztönző elképzeléseiben és kreativitásában. Nekik kell a rugalmas és családbarát munkakörülményekről gondoskodniuk” – fogalmazott Rösler a lapban. Tekintettel a kórházak növekvő orvoshiányával foglalkozó tudósításokra, a liberális politikus új, vonzó munkamodellek kidolgozását támogatta. „Mivel az orvosi hivatás elnőiesedésének témája egyre fontosabbá válik, válaszokat kell találnunk, miként javítható a család és az orvosi és ápolói hivatás összeilleszthetősége” – fogalmazott Rösler a lapnak. Azok a kórházak, melyek már most munkatársbarát munkaszervezésre törekszenek, sokkal jobb eséllyel próbálják betölteni szabaddá váló álláshelyeiket.
Jörg-Dietrich Hoppe, a Szövetségi Orvosi Kamara vezetője óvott az orvoshiány súlyos, a németországi egészségügyi ellátást veszélyeztető következményeitől. Az orvoshiány egyik okának Hoppe a „részben elfogadhatatlan munkafeltételeket” tartja. Az orvosin tanuló egyetemisták egyötöde nem kezdi el további képzését valamelyik kórházban, hanem más területen dolgozik tovább, illetve kivándorolnak más országba. Hoppe is fontosnak tartotta az orvosok munkafeltételeinek lényeges javítását. Ebbe a körbe tartozik a kevesebb bürokrácia, a család és a hivatás jobb összeegyeztethetősége és „az orvosi munka teljesítménynek megfelelő bérezése” is.
Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Monyorókerék: a népszavazás világos nemet hozott a menekültközpont ügyében című cikkében tudósít a tegnapi voksolásról. Walter Strobl (ÖVP), a magyar határ menti Monyorókerék polgármestere nem titkolta, hogy nagy kő esett le a szívéről. A népszavazás eredménye nem lehetett volna egyértelműbb, a lakosság 90,1 százaléka szavazott a menekültbefogadó állomás ellen. Politikai értelemben az ügyben megszületett a végleges döntés. Traiskirchen és Thalham mellett Ausztria harmadik befogadóállomása nem a Burgenland déli részén fekvő településen fog felépülni. Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter asszony a népszavazás eredményének ismeretében kijelentette, hogy „sohasem fognak a dömperek felvonulni a lakosság akarata ellenére. Ha a monyorókerékiek elutasítják az elképzelést, akkor az nem fog felépülni”.