Maffia a német pizzériákban

A Süddeutsche Zeitung interjúban foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy mennyire erős az olasz maffia Németországban. A Die Presse 150 főre becsüli ama adóelkerülőket, akik szerepelhetnek a legfrissebb svájci botrány-CD-n.

2010. 02. 09. 8:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilapban Matthias Kolb A pizzériák ideális maffiatámaszpontok címmel készített interjút Petra Reskivel. Az oknyomozó újságírónő számos könyvében foglalkozott az olasz bűnszervezet németországi térnyerésével. Reski a riporter kérdésére elmondta, Németország nem tanult a 2007-es duisburgi, hat áldozatot követelő maffiagyilkosságból. Akkor a szövetségi köztársaságot sokkolta az erőszak, de időközben az az értelmezés uralkodott el, hogy ott olaszok öltek meg olaszokat, ezért a történtek Németországot nem érintik. Idézett egy német nyomozót, aki szerint a politikusokat addig nem érdekli az olasz maffia térnyerése, amíg ez nem jelent közvetlen választási hasznot. A nemzetközi terrorizmus számít elsőszámú ellenségnek, miközben a szervezett bűnözés ellen küzdők posztjait felszámolják. Ilyen körülmények között a maffia nyugodtan dolgozhat. Reski szerint a maffia már integrálódott a német társadalomba. A folyamat a német feleségekkel kezdődik, a bankigazgatókon és az üzleti partnereken keresztül egészen az ügyvédekig és az adótanácsadókig terjed. Ez az a humusz, ami a klánok életéhez szükséges.

Mivel az olasz maffiacsoportok üzleti teljesítménye becslések szerint 140 milliárd euró – hasonló nagyságú Dánia, vagy Portugália GDP-je – ezért a küzdelemnek európai szintűnek kell lennie. Ezt a harcot azonban megnehezítik az eltérő törvények. Németországban azért olyan egyszerű a pénzmosás, mert a befektetőknek nem kell bizonyítaniuk, hogy a pénz tiszta – hanem a rendőrség kényszerül annak igazolására, hogy az összeg „piszkos” forrásból ered. Ha valaki 80 000 euróért pizzériát akar vásárolni és elővesz egy igazolást, hogy a nagybátyja átutalta az összeget, akkor az államügyészség már tehetetlen. Németország nem rendelkezik – ellentétben Olaszországgal – a „gyanútól független pénzügyi nyomozás” eszközével. Az FDP ezt úgy ünnepli, mint jelentős és védelemre érdemes vívmányt, de ebből hihetetlenül profitál a maffia. Hasonlóan nehéz Németországban megszerezni a lehallgatási engedélyt is. Reski kijelentette, a pizzériák máig kiváló maffiatámaszpontul szolgálnak. A Kalabriából frissen érkezett fiatal ide jelentkezik be először. Emellett kiválóan lehet itt pénzt mosni, és a lokálok is kiváló találkozóhelyek.

Az újságírónő szerint azért olyan könnyű manipulálni a német közvéleményt, mert a szövetségi köztársaságban a maffia a hazaitól eltérő módszerekkel dolgozik. Németországban ritkán követelnek például védelmi pénzt. Ott egy vendéglősnek csak drágán kell megvásárolnia bizonyos szolgáltatásokat, vagy árut a maffiához tartozó kereskedőtől.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap 150 osztrák adata az adó-CD-n? című cikkében foglalkozik a nagy vitákat kiváltó eset nyugati szomszédunkhoz vezető szálaival. Az állítólagos feketepénzeket leleplező lopott adatokat tartalmazó svájci CD nem csak a német adóelkerülőket izzasztottak meg, mert vélhetően osztrák nevek is szerepelnek a CD-n. Klaus Hübner, a Gazdasági Vagyonkezelők Kamarájának elnöke szerint 100-150 osztrák név szerepelhet a CD-n. Két évvel ezelőtt, amikor Németország a liechtensteini LGT Bankból kicsempészett CD-t megvette, a bécsi pénzügyminisztérium információi szerint a lista 166 osztrák adócsaló adatait tartalmazta. A svájci CD tartalmáról semmilyen információval nem rendelkeznek – nyilatkozta Harald Waiglein a pénzügyminisztérium szóvivője.

Hübner ennek ellenére azt tanácsolja minden esetleges adócsalónak, hogy a következő 14 napban tegyenek önfeljelentést. Ez tűnik a legelegánsabb kiútnak. Az önfeljelentést követően ugyan az illető köteles az összes elcsalt adót kifizetni, további pótdíj, vagy szabadságvesztés azonban nem fenyegeti. Ennek ellenére mindedig nem tapasztalható az önfeljelentések számának emelkedése – fogalmazott Hübner. Ezt az értékelést osztja a bécsi pénzügyminisztérium is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.