A liberálisok feljelentik Németországot

A Neue Zürcher Zeitung beszámol arról, hogy a banki adócsalók adatait tartalmazó CD megvásárlása miatt svájci képviselők büntetni akarják Németországot. A Die Presse bemutatja az osztrák köztársaságielnök-választás szabadságpárti jelöltjét.

2010. 03. 03. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív zürichi napilap Svájci pártok Németországot veszik a célkeresztbe című cikkében foglalkozik a két ország közötti adóháború legfrissebb történéseivel. A Svájci Néppárt (SVP) a banki ügyfelek adatainak megszerzése ügyében kedden a szövetségi államügyészségnél büntetőfeljelentést tett gazdasági hírszerzés, erre való felbujtás és annak segítése miatt.

A szövetségi parlament SVP-frakciója arra kíván választ kapni a kormánytól, hogy milyen intézkedéseket tettek az adatlopások ellen. Minden jogi lehetőséget ki kell meríteni az ilyen szabályszegésekkel szemben. Végül azt követelte az SVP, hogy azt az összeget, amit a német vagyonok kamatai után adóként kellene beszedni, ne utalják át a szövetségi köztársaságnak az adatlopási ügy lezárultáig. A liberálisok (FDP) képviselői azt kérték, a kormány három hónapon belül indítson eljárást a hágai Nemzetközi Bíróságon Németország ellen.

Doris Fiala (Zürich) nemzetgyűlési képviselő jogászok segítségével kidolgozott kezdeményezéséhez számos honatya és az FDP elnökségének több tagja is csatlakozott. Svájc kis ország, számára központi kérdés a nemzetközi jog. A párt arra szólította fel honfitársait, hogy elektronikus petíciókkal tiltakozzanak.

A múlt héten Németország megvette az első CD-t az illegális svájci bankadatokkal és további ajánlatokat vizsgál. Viselkedésével Németország illegális cselekedetekre biztat, és ezzel megsérti Svájc szuverenitását és nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeit. Ebbe Svájc nem törődhet bele. Az ENSZ 56/83-as határozata értelmében Németországnak be kell fejeznie a nemzetközi joggal ellentétes tevékenységét, garantálnia kell, hogy ez nem ismétlődik meg, és minden adatot vissza kell adnia – fogalmaznak.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Rosenkranz: „Az ország identitásáról vitatkozni” című cikkében foglalkozik az osztrák elnökválasztási kampánnyal.

Barbara Rosenkranz, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) köztársaságielnök-jelöltje szerint az Európai Unió és a bevándorlás kérdése lesz kampánya legfontosabb témája. Rosenkranz egyúttal azt is bejelentette, hogy vitát kíván kezdeményezni a családi értékekről, miután kedden az FPÖ pártelnöksége egyhangúlag őt jelölte a Hofburgba. Rosenkranz véleménye szerint „döntő fontosságú kérdéseket egyáltalán nem vitatnak meg eléggé”. Így például az EU kérdéseit. A jelölt támogatja, hogy népszavazást rendezzenek a lisszaboni szerződésről.

Rosenkranz a bevándorlást is kampánytémává kívánja tenni. Ebben a vitában olyan kérdéseket kell felvetni, hogy egyáltalán mennyi bevándorlás lehetséges, és az osztrákok akarják-e azt. Heinz-Christian Strache a sajtótájékoztatón dicsérte pártja jelöltjét: „Barbara Rosenkranz egyike azoknak, akik minden politikai tettükkel mindig azt bizonyították, hogy állóképesek” – fogalmazott Strache. Egyúttal bírálta az Osztrák Néppártot (ÖVP), mely senkit sem indított, amit a szocialista koalíciós partnerrel szembeni „alávetési gesztusként” értékelt. „Számos polgári választó ezért jogosan csalódott” – fogalmazott Strache. Számukra Rosenkranz alternatívát fog nyújtani az „igen baloldali” Fischerrel szemben, aki nagyon sok fontos kérdésben hallgat.

A Bécsi Izraelita Kultuszközösség (IKG) bírálatával kapcsolatban, melyben Rosenkranzot „pincenácinak” nevezték, csak annyit mondott: „Senki sem provokálhat egy ennyire felfoghatatlan tudósítást.” Rosenkranz maga „sajnálatos izgalomról” beszélt az ügy kapcsán. A pártelnökség előtt Strache még 35 százalékos eredményt nevezett választási célnak – ezt követően azonban tovább ment: „Az is lehetséges, hogy Fischer elveszíti a választásokat.” Ezt egy demokráciában nem lehet kizárni. Rosenkranz maga egy fokkal alacsonyabbra tette a lécet: „A közvélemény-kutatások jelenleg 20 százalékot mutatnak, e felett minden lehetséges.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.