Spanyolország szabadulna a bevándorlóktól

A spanyol Expansión interjújában elhangzott a felszólítás a szocialista foglalkoztatási miniszter, Celestino Corbacho szájából: távozzanak a munkanélküli bevándorlók. A portugál lapok idézték az első korrupcióellenes törvény kidolgozójának felháborodott véleményét: teljesen szabadjára engedték a korrupciót az országban.

2010. 03. 31. 15:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

expansion.com – Spanyolország

A spanyol liberális gazdasági napilap hétfőn közölte a Celestino Corbachóval készített interjút, aki elmondta, hogy felszólította a külföldi munkavállalókat, egyelőre felejtsék el Spanyolországot mint lehetséges célpontot. A kormány részben a hazai munkanélküliek számának csökkentése érdekében hajlandó fizetni a külföldi munkavállalók repülőjegyét és családonként megtoldani az összeget 2600 euróval is. A szocialista foglalkoztatási miniszter elmondta, hogy a hivatalosan 46,7 millió lakosú Spanyolországban jelenleg 12,8 százalék (5,6 millió fő) a bevándorlók aránya, többségük, 4,5 millióan munkaképes korú, habár a 65 évnél idősebbek száma hamarosan eléri a 300 ezer főt is. A külföldi munkanélküliek mintegy 30 százaléka, több mint 600 000 fő rendszeres bevétel nélkül él.

Egy másik, súlyosabb probléma, hogy mintegy 300 000 munkanélkülinek hetek vagy akár napok múlva lejár a társadalombiztosítása. A miniszter ezért felhívta a figyelmet, hogy ha a munkanélküliek nem jutnak rendszeres bevételhez, az a szociális válság kitörésének egyik melegágya, amelyre elemzők már régóta felhívták a figyelmet. A lap felvezetője egyébként emlékeztette az olvasókat, hogy Corbacho elődje, Jesús Caldera 2005-ben megadta a hivatalos munkavállalási engedélyt félmillió illegális bevándorlónak. Most pedig a recesszió miatt Corbachónak kell helyrehoznia Caldera hibáját. Tavaly kidolgozta az önkéntes visszatérés programját, de annak ellenére, hogy legalább 300 000 fő igénybe vehetné, egyelőre csak egy százalékuk távozott önként. Corbacho becslése szerint körülbelül egymillióan vannak az illegális bevándorlók, akiknek 20 százaléka dolgozik a feketegazdaságban.

Publico.pt, Cmjornal.xl.pt, Diario.iol.pt stb. – Portugália

A portugál lapok többsége a korrupció jelenlegi hazai helyzete kapcsán idézte Joao Cravinhót, a volt szocialista területfejlesztési minisztert (1995–1999), aki röviden így foglalta össze véleményét a parlament korrupcióellenes bizottságban: a szabadjára engedett politikai korrupció az országot jellemző megvesztegetési láncolat legfőbb eredője. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vezetője hangsúlyozta, hogy ebben a küzdelemben az a legalapvetőbb feladat, hogy pártokon felüli, hozzáértő és arra érdemes személyek kapják meg az állami posztokat. Ellenezte, hogy politikai szempontok alapján osztogassanak álláshelyeket a kormányzatban akár közvetlenül, akár közvetve.

Cravinho, aki az előző korrupcióellenes törvény kidolgozásában is oroszlánrészt vállalt, közölte, hogy a jelenlegi törvény egyszerűen a pártok játékszerévé teszi a kinevezéseket. Nem köntörfalazva közölte a bizottság tagjaival, hogy a mostani rendszer utat nyitott a befolyással való üzérkedésnek az egész országban. Ezért új javaslatot dolgozott ki, amely kiküszöbölné ezt a súlyos hibát. Cravinho egyébként azért döntött újabb javaslatok kidolgozása mellett, mert úgy látja, hogy a kormánynak nincs stratégiája a korrupció elleni küzdelemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.