Vannak olyanok, akik hazugságra vannak kódolva, és „beszéljünk a tényekről” címszó alatt, valamint a nyugdíjasok 19 ezer forintos lekenyerezésével félrevezetik a lakosságot. Innen az út már csak az alvilághoz vezet – fogalmazott budapesti kampánykörútjának utolsó előtti állomásán Tarlós István. Szerinte a szocialisták „befejezték életművüket, húsz, illetve nyolc évük volt rá, hogy megvalósítsák programjukat”. Emlékeztetett Molnár Csaba tárcavezető minapi kijelentésére, miszerint száz fideszes önkormányzat iszonyatos mértékben adósodott el, állítása elé tükröt tartva viszont megjegyezte: „Molnár úr elfelejt arról beszélni, hogy Budapest egymaga nagyobb adósságot halmozott fel, mint a 100 fideszes önkormányzat”, s – mint mondta – az sem mindegy, hogy az adósság a közjóra megy-e el.
Üres gödrök, nulla szavazat
Tarlós rámutatott: a balliberális vezetők üres gödröket mutogatnak a kameráknak, befejezett beruházás kevés kivételtől eltekintve nincs is, csak az adósságokat hagyják maguk után.
„Őszinte beszéd? Akkor tegyük ki a lapokat az asztalra!” – folytatta a városatya, aki szerint egyszer „érdemes szót fogadni Lendvai Ildikónak”, amikor arról beszél, veszélyes bebetonozni magát a hatalomba bárkinek 15 évre, ez történt ugyanis a főváros vezetése esetén. „Amit tettek, azért a büdös életben egyetlen szavazatot sem érdemelnek tőlem” – szögezte le Tarlós István, aki ezután a tényeket sorolta: a bruttó hazai össztermékhez viszonyított reálkereset-növekmény 13,6 százalékról 0,9 százalékra csökkent, a szociális igazságosság területén Európában a 24. helyre csúsztunk vissza, 2010-ben a térségben már csak nálunk tapasztalható gazdasági visszaesés, az építőipari válság nálunk kettő évvel hamarabb kezdődött, mint versenytársainknál, a visegrádi országok közül Magyarországon a legmagasabb az adóteher, 3 év alatt 40 százalékkal esett vissza a helyhatóságok központi támogatása, a munkanélküliek száma már csaknem félmillió, a 2002-ben öt esztendőre lévő eurócéldátum továbbra is öt évre van. „Mindezekre kellene valamit mondani végre” – figyelmeztetett Tarlós, aki az államadósságot ekképp mutatta be: minden földlakó jó sok ezer forinttal tartozik a központi költségvetésnek. A pénzügyi nehézség – értékelése szerint – csak a dolgok egyik fele, mert Budapest vezetése züllött, a koalíciós szakítást eljátszó szocialisták pedig most megpróbálják eljátszani elmúlt 15 évük saját ellenzékét, akiket csak ahhoz a nagycsoportoshoz lehet hasonlítani, akinek megértési zavarai vannak.
„Az elvtársakra mindig figyelni kell”
Tarlós elpanaszolta: a leendő budapesti városvezetés mozgástere rendkívül behatárolt lesz. A jelenlegi adósság körülbelül fele az éves költségvetésnek, de ebben például nincsenek benne a BKV belső és külső adósságai és az unió által a szabálytalan beruházások miatt elvont euró-tízmilliárdok sem.
Mit is ígértek a szocialisták Budapestnek? Chipkártyás rendszert a tömegközlekedésben, a helyben maradó adó növelését, a Moszkva tér, a Móricz Zsigmond körtér és a Margitsziget rendezését, ingyen tankönyvet, ingyen étkeztetést, tízezer kollégiumi férőhelyet. Mi teljesült ebből? Miről beszélnek ezek az emberek? – sorolta a várospolitikus. „Csak azt tartották be, hogy velünk vagy nélkülünk, de mindent megcsinálnak. És igen, az elvtársakra mindig figyelni kell” – tette hozzá.
BKV-s titokszobák
Tarlós azokhoz is szólt, akik szerint a Fidesz nyolc évig ellenzékben semmit sem csinált: „akik majd ellenzékiek lesznek, vigyenek véghez a 80 százalékos támogatottságú szociális népszavazáshoz fogható eredményt”.
Említést tett még a hírekben terjengő „BKV-s titokszobákról” is: „Ezek az üres falú szobák valóban léteztek, oda senki nem vihetett be semmit, és nem is hozhatott ki. Ott voltak azok a bizonyos botrányos BKV-szerződések, bizonylatok. 2008 végéig működött ez a dolog, ekkor a helyzet tarthatatlanságára tekintettel Demszky Gábor utasítására feloldatott sok minden. Kocsis István BKV-vezérigazgató 40 szerződést kiadott, a Fidesz 14 ügyben szinte azonnal a Legfőbb Ügyészséghez fordult” – mondta el Tarlós, aki hangsúlyozta, valamennyi botrányos BKV-s döntés a szociálliberális, MDF-es többség lelkén szárad, „csak meg kell nézni a szavazási jegyzőkönyveket. Ezek után mit akarnak még megmagyarázni?” – kérdezte Tarlós. Végül elmondta: szükség van a rendre, mert most erkölcsi-szellemi éhséglázadás küszöbén állunk.
Száműzetésben a város
Az este házigazdája, Nagy Gábor Tamás budavári polgármester felhívta rá a figyelmet, hogy nincs még egy olyan reprezentatív minta, mint Budapest, amely így megmutathatná az ország állapotát. Szerinte az elmúlt 20 évben „operettkormányzás” zajlott, bejelentések szintjén foglalkozott a vezetés Budapesttel. Történelmi hasonlattal élve emlékeztetett, a görög demokráciában 10 évre száműzték a poliszból azt, aki veszélyeztette a demokráciát, a fővárosiak viszont már kétszer 10 éve hontalanok saját városukban, „itt az idő, hogy hazataláljunk” – mondta Nagy Gábor Tamás.
Az esemény másik vendége Klinghammer István egyetemi tanár volt, aki figyelmeztetett, hogy a magyar oktatás színvonala kiemelkedő volt a kiegyezést követő száz évben, a korszakot Eötvös, Trefort és Klebelsberg neve fémjelezte. Mint mondta, az elmúlt nyolc évben az oktatási kormányzat mindent elrontott, szétverte az óvodákat a munkalehetőségek beszűkítésével, „nem rentábilisnak” kiáltották ki az iskolákat, miközben ez fel sem merülhet az oktatási intézmények esetében, a 400 ezer egyetemista és főiskolás felének tanulását meg a szülők állják, és tekintélyes részük nem rendelkezik jövőképpel. Klinghammer leszögezte: az új kormány megalakulása után a munkát azonnal meg kell kezdeni, az ifjúságban bizakodásra okot adó jelek vannak – „olyan lesz az ország 10 év múlva, amilyen most az oktatás”, fogalmazott.
Elütötte 1 éves kislányát egy anya Jánoshalmán