„Túlmozgásos” lett a főpolgármester

A Frankfurter Allgemeine Zeitung a levéltár összeomlásának évfordulóján emlékeztet a kölni metróépítés zavaros történetére. A Der Spiegel bemutatja, hogy milyen akciókkal próbálja visszanyerni választói rokonszenvét a berlini főpolgármester.

2010. 03. 04. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Wowereit megkezdi harcát saját maga ellen című cikkében foglalkozik a berlini főpolgármester drámai népszerűségcsökkenésével.

Mindenkinek, aki nem tudná: a fővárosnak új polgármestere van. Ezekben a napokban Berlint járja, főként ott, ahol büdös van és füst, például reggel a köztisztaságiakkal. Kék pulóverben, komoly tekintettel hallgatja az utcaseprők gondjait. Az új polgármesterben különösen érdekes, hogy elődjéhez hasonlóan Klaus Wowereitnek hívják. Az SPD-politikus megpróbál teljesen új képet kialakítani magáról. A csillogó partik sztárja helyett a nép alázatos szolgáját adja.

A berlini fontos elvtárs hirtelen megváltozásának egyszerű oka van: a közvélemény-kutatásokban drámaian zuhant a népszerűsége, a Forsa Intézet szerint a legnépszerűbb berlini politikusok listáján már csak a hetedik.

Wowereit túlzottan elszakadt az emberektől, állítják egybehangzóan a berlini lapok. „Kedvetlenül kormányoz”, állt egy bulvárlap címoldalán. A Berliner Zeitung szerint „nem vesz tudomást” a berliniek problémájáról. Wowereit nem maga lenne, ha nem ismerte volna fel a probléma komolyságát. Most olyan hevességgel vetette bele magát személyes imázsa ápolásába, hogy az már majdnem vicces. Úgy tűnik, hogy mindazokat a problémákat, amelyek az elmúlt hónapokban felhalmozódtak, két nap alatt szeretné megoldani.

Naponta a város több válságövezetében bukkan fel. Hol a kerületekkel tárgyal a számtalan kátyú felszámolására indítandó azonnali programról, hol a rendőrségi szakértőkkel egyeztet a növekvő szélsőbaloldali erőszakról. Különösen megható Wowereit hirtelen elkötelezettsége a város tisztaságáért. Mindenki tudja: még a közelmúltban sem érdekelték az ilyen profán önkormányzati problémák. Amikor Berlin hetekig vastag hótakaró alatt feküdt, hangsúlyozottan nem kívánt tudomást venni a nyüzsgő ellenzék követeléseiről, akik szükségprogramot szeretett volna az utak és a járdák eltakarítására.

Még marad ideje Wowereitnek, hogy egy látogatásra beugorjon a szemétszállítókhoz, vagy körülnézzen az óvodákban. A berlini városháza összetételéről csak 2011 őszén döntenek a polgárok.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Semmi sem marad az, ami korábban volt című, kölni keltezésű cikkében emlékezik meg az egy esztendővel ezelőtt történt balesetről, amikor 2009. március 3-án kora délután összeomlott a híres kölni városi archívum, a közelben álló Friedrich Wilhelm Gimnázium 300 diákja pedig éppen csak hogy megúszta. A metróépítéssel kapcsolatos hibák és bűnök miatt a levéltár beledőlt a Waidmarktnál kiásott építési gödörbe.

A történeti levéltár nemcsak „Köln város emlékezete”, hanem Európa egyik legjelentősebb önkormányzati archívuma is volt. Az ott őrzött 65 000 okiratból a legrégibb 922-ből származott. Ezen kívül félmillió fényképet, százezer térképet és tervrajzot, sok ezer kéziratot, hangfelvételt, videót és hagyatékot őriztek ott, köztük az irodalmi Nobel-díjas Heinrich Böllét is.

Az építőmunkások egy csoportja akadályozta meg a még nagyobb katasztrófát, ugyanis ők figyelmeztették a lakókat és a levéltár munkatársait az építési gödörben talált szabálytalanságokra és az egyik házon egyre növekvő hasadékra. A levéltárban akkor 34 dolgozó és tíz látogató tartózkodott. Mindenkit sikerült kimenekíteni. A szomszéd házban lakók számára azonban túl későn érkezett a figyelmeztetés. Őket lakásukban maga alá temette a leomló levéltár.

Bettina Schmidt-Czaia, a levéltár igazgatója kijelentette: „a dokumentumok 85 százalékát megmentettük”. De ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a dokumentumok tényleg biztonságban lennének. A levéltár vezetője szerint a megmentett anyagok 85 százaléka közepesen súlyos, vagy súlyos károsodásokat szenvedett. Közel 30 évbe fog kerülni ezek restaurálása. S talán éppen ilyen sokáig tart majd, amíg Köln kiheveri a kollektív sokkot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.