Elmundo.es – Spanyolország
A liberális napilap csütörtökön vette át a mexikói Reforma című lapban megjelent valószínű képmást Mexikó rejtélyes gerillavezéréről, a mindig sísapkát viselő és rendszerint pipázó Marcos parancsnokhelyettesről. 1995-ben már közöltek róla egy maszk nélküli, feltételezett fényképet, és akkor még azt hitték, hogy ő az eltűnt volt egyetemi tanár, az 1957. június 19-én született Rafael Sebastián Guillén Vicente, aki most lenne 52 éves. Marcos és gerillaszervezete, a Zapatista Nemzeti Felszabadító Hadsereg (EZLN) 1994. január elsején került a világsajtó középpontjába, amikor föllázadt hazája, az Egyesült Államok, illetve Kanada között kötött szabad kereskedelmi szerződés (NAFTA) életbe léptetése ellen. A most közölt képek alapján viszont nála jóval fiatalabbnak látszik a szakállas gerillavezér, ha valóban Marcos látható a képeken. A mexikói konzervatív lap egyébként úgy jutott a képek birtokába, hogy egy ismeretlen férfi dossziét vitt a szerkesztőségbe, és az EZLN magas rangú vezetőjének mondta magát. Az átadott iratok stratégiai adatokat tartalmaznak a gerillák szervezetéről, például a fegyverekről, mobiltelefonszámokról, rejtekhelyekről, sőt a pénzügyi háttérről is.
Eluniversal.com.mx – Mexikó
A mexikói sajtó kénytelen nap mint nap foglalkozni a tavaly december közepén megölt egyik legfontosabb kartellvezér, Arturo Beltrán Leyva halála után elszabaduló drogháború egyre véresebb eseményeivel. A Főnökök főnökének és a Halálnak is nevezett Beltrán Leyva „eltűnése” óta egymással is vetélkedő kartellek új taktikát vetettek be a hadsereg ellen: szerdán már laktanyákat támadtak meg, sőt az utakon már kamionokat keresztbe fordítva csalják csapdába a hadsereg egységeit vagy a vetélytársak embereit. A magát függetlennek tekintő El Universal már évek óta külön rovatban tárgyalja az eseményeket és tisztában van a ténnyel: a kartellek a terület felosztásáért vívnak öldöklő harcot, ez is a melléklet címe. Helyi idő szerint szerdán a közép-mexikói Michoacán állambeli Apatzingan településen a tettesek a „szokásos” narkóüzenettel látták el a levágott fejeket, amelyeken a vetélytárs bérgyilkosoknak küldtek félelmetes üzenetet. Az elemzők egyelőre nem tudják, hogy miért éppen Lázaro Cárdenas (1934-1940), a máig legnépszerűbb mexikói elnök szobra előtt hagyták a fejeket. A konzervatív Felipe Calderón elnök, aki gyakorlatilag beiktatása, 2006. december elseje óta megindította a háborút a drogkartellek ellen, csütörtökön különös módon próbálta megnyugtatni a lakosságot: a látszat csal, nem olyan mérvű az erőszak, mint amilyennek látszik. A tények másról árulkodnak: 2005 óta márciusban esett áldozatul a legtöbb, 958 ember a drogháborúban. Az Egyesült Államok az erőszak terjedése miatt a nemzeti gárda alakulataival erősítette meg az Új-Mexikó állam Mexikóval határos területeit, sőt már a másik szomszédos állam, Arizona kormányzója is jelezte, fontolgatja a mexikói határrész megerősítését. A spanyol El Paísban a drogháború sikertelenségével és az elnökkel elégedetlen újságírók és szakértők hónapok óta közlik lesújtó vagy aggódó véleményüket, az elmúlt hetekben már szinte naponta.
Estadao.com.br – Brazília
A legnagyobb brazil város kisebbik lapja, az Estadao de Sao Paulo a héten több írásban foglalkozott azzal a hírrel, hogy a szövetségi kormány meghívására Brazíliában járt Douglas Fraser altábornagy, az Egyesült Államok déli hadseregcsoportjának parancsnoka. A két fél azt vitatta meg Brazíliavárosban, hogy Rio de Janeiróban kellene létrehozni a harmadik központot az 1940 óta az egyesült államokbeli Key Westben (Florida), illetve az 1958 vége óta a portugáliai Lisszabonban működő támaszponton kívül, hogy többek között összehangolják a kábítószer- és fegyvercsempészet, illetve a terrorizmus elleni küzdelmet. A brazil központ az Atlanti-óceán déli részét ellenőrizné. Az eddigi gyakorlat értelmében egyik központ sem engedné, hogy külföldi parancsnokság alatt végezzenek hadgyakorlatot a felügyelete alá tartozó területen. Csütörtökön a lap már arról számolt be, hogy a tervezett támaszpont akár már idén megkezdheti működését. A cikk külön kiemelte, hogy Fraser előkészítette az Egyesült Államok védelmi tárcavezetője, Robert Gates április közepére tervezett brazíliai útját is. Az F-18-as Super Hornet vadászgéppel ugyanis az Egyesült Államok is érdekelt a 36 brazil vadászgép felújítására kiírt tenderben, amelyben még a svéd Gripen és a francia Rafale is versenyben van.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország