Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Élesen bírálják Merkelt című cikkében elemzi a CDU-n belüli hatalmi küzdelmeket Roland Koch távozása után. Most, hogy Koch már majdnem távozott a politikából, hirtelen Merkel éles bírálatok kereszttüzébe került. A hesseni politikus hívei szerint Koch távozásával csökken a konzervatív választókat a CDU-hoz kapcsoló erő, s ezért a kancellár a felelős. A Fiatal Unió (a CDU ifjúsági szervezete) vezetője kijelentette, Koch mindazok számára reménység volt, akik szeretik a világos beszédet. A kancellár feladata, hogy a következő hónapokban újjászervezze csapatát. A hesseni CDU is bírálta a pártelnököt, Franz Josef Jung szerint gondoskodni kellene arról, hogy az olyan tehetségek, mint Koch, megmaradjanak a politikában. A testvérpárt is aggodalmának adott hangot a CDU konzervatív profiljának elhalványulása miatt. A CSU egyik elnökségi tagja kijelentette, ha a Roland Koch, vagy Friedrich Merz formátumú politikusokat elüldözi a kancellár és ezt a politikai vákuumot embereik képtelenek betölteni, akkor rövid vagy hosszú távon, de súlyos problémák elé néznek.
Merkel tényleg többet tehetett volna Koch maradásáért. A hesseni kormányt tíz éve vezető politikus új politikai kihívásokat keresett és szívesen dolgozott volna a berlini kormányban. A munkaügyi, vagy a pénzügyminiszteri tárca is érdekelte. Az utóbbi cél Wolfgang Schäuble (CDU), a hivatalban lévő pénzügyminiszter betegsége miatt elérhető közelségbe került. Merkel viszont nem kívánta őt a kabinetjébe hívni.
Bild am Sonntag (bild.de)
Európa legnagyobb példányszámú bulvárlapjában J. W. Schäfer és P. Ronzheimer Schäuble szubvenciókat kíván eltörölni című cikkében foglalkozik a berlini koalíció gazdasági terveivel. Wolfgang Schäuble (CDU) szövetségi pénzügyminiszter, tekintettel a válságba jutott német költségvetésre, törölni kíván számos szubvenciót, ugyanakkor óvott attól, hogy közben „tönkretakarékoskodják” a szociális piacgazdaságot. Schäuble kijelentette a lapnak, az igazi feladat abban áll, hogy a lehető legtakarékosabban bánjanak a kiadásokkal. Az esetleges járadékemelésről, vagy a támogatáscsökkentésről a pénzügyminiszter kijelentette: ez nem kínzóeszköz. A miniszter konkrétan a nagyszámú energiatámogatást említette, ahol lehetőséget lát a megtakarításra. A szövetségi kormánynak szerinte takarékoskodnia kell, és akar is. 2011-ben lehetséges az áfa megemelése. A kereszténydemokraták és liberálisok többek között arról vitatkoznak, hogy esetleg felemelnék a kedvezményes áfakulcsot. Ez jelenleg 7 százalék és többek között az élelmiszerekre, a kutyatápra és újságokra vonatkozik. A 19 százalékos normál szintre emelése milliárdokat hozna az államnak.
Most a legfontosabb kérdés, hogy megszegi-e adott szavát a koalíció? A CDU/CSU-FDP koalíciós szerződésben ugyanis kategorikusan kizárják az adóemelést.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját